Na lokalizator od Apple, czyli AirTag firma z Cupertino kazała nam długo czekać. Co kilka miesięcy, tuż przed konferencjami Apple pojawiały się przecieki o premierze urządzenia, a na samym evencie okazywało się, że musimy czekać

Kiedy jednak AirTagi się pojawiły, szybko zdobyły gigantyczną popularność, jednak nie tylko wśród docelowych użytkowników. Okazuje się, że lokalizatory znalazły uznanie wśród przestępców. Najpierw informowaliśmy o tym, że złodzieje aut wykorzystują je do śledzenia swoich ofiar, a teraz ich – nomen omen – śladem, idą pozostali przestępcy.

R E K L A M A

TikTokerka: AirTag „śledził” mnie z baru do domu

Sama sprawa śledzenia samochodów przez złodziei była też szeroko komentowana w jednym z odcinków naszego podcastu The Grengolada. Kolejną sprawę niewłaściwego wykorzystywania AirTagów nagłośniła jedna z użytkowniczek TikToka, Erika Torres. W jednym ze swoich postów twierdzi, że w pewnym momencie otrzymała na swoim iPhonie powiadomienie, że wykryto nieznane akcesorium. Próbując się połączyć kilkukrotnie otrzymywała informację, że telefon „nie jest w stanie nawiązać połączenia z serwerem”.

Jak sama twierdzi od razu zorientowała się, że może chodzić o AirTag, o czym słyszała wielokrotnie wcześniej. AirTagi umieszczane są przez przestępców na pojazdach, a także w rzeczach osobistych swoich ofiar: w torebkach czy kieszeniach kurtek.

@erikamichtorres

#greenscreen #CustomersMostLoved #AEHolidayForever #DoTheJuJu #airtag #airtagtracking #stalking #unknownaccesory #police #danger #airtagoncar #apple

♬ Water Under the Bridge – Adele

TikTokerka zaprezentowała w swoim nagraniu również mapę, na której widać, jak nieznane urządzenia śledziło ją w drodze pomiędzy domem, samochodem i barem. Jeden z serwisów technologicznych, DailyDot zajął się sprawą i skontaktował z TikTokerką. Ta wyjaśniła, że kontaktowała się z Apple w tej sprawie, a firma odpowiedziała jej, że powiadomienia były zwykłą usterką.

Wydaje się, że Apple nie ma na razie pojęcia, jak zająć się sprawą, a ofiary odsyła do miejscowych organów ścigania. Powielające się problemy i przypadki nielegalnego wykorzystywania lokalizatora Apple AirTag mogą dość mocno popsuć wizerunek giganta z Cupertino. Czekamy na oficjalne stanowisko Apple.