Kościół, jako instytucja może mieć różnorodne skojarzenia. Nieważne czy jesteśmy wierzący, niewierzący, czy niepraktykujący, czasem w tym przybytku trzeba coś załatwić.

Wizyta w kościele jest wpisana w naszą polską tradycję czy nawet jako niewierzący poświęcamy się dla drugiej połówki, której marzy się ślub kościelny. Ile ludzi – tyle przypadków, jednak nie jesteśmy ani portalem religijnym, ani nie chcemy poruszać kwestii etycznych, a po prostu zaciekawiła nas pewna nowinka techniczna. Kościół w Poznaniu jako pierwszy w Polsce będzie świadczył usługi online.

kościół

Kościół w Poznaniu jako pierwsza placówka z pełną obsługą online

I kościoła nie ominęła postępująca cyfryzacja usług. W Poznaniu Parafia Łacina pod wezwaniem Imienia Jezus przy ul. Czesława Niemena 5 uruchomiła wsparcie online dla wiernych. Zdecydowanie jest to innowacyjne rozwiązanie, które powinno ułatwić życie wielu osobom. Urzędy już od jakiegoś czasu rozwijają takie usługi, a chociażby portal znanylekarz.pl pomaga w natychmiastowym umówieniu wizyty przez internet. Nie ukrywajmy, że część spraw na drodze wierny – kościół to również sporo papierkowej roboty i przede wszystkim osobista wizyta w tej instytucji. Czas na zmiany! Co załatwimy online ?

R E K L A M A

W Poznańskim kościele poprzez ich stronę internetową wierni już teraz mogą załatwić osiem spraw:

  • Zamówienie mszy w parafii
  • Umówienie chrztu w parafii
  • Umawianie I komunii Świętej
  • Zgłoszenie ślubu
  • Zaplanowanie spowiedzi wraz z przygotowaniem do tego świadectwa wiary (ogromne propsy za sam opis – sprawdźcie sami!)
  • Zaplanowanie odwiedzin księdza u nas w domu, kiedy sami z różnych powodów nie jesteśmy w stanie zjawić się osobiście w kaplicy
  • Umawianie pogrzebu
  • pomoc e-mailowa odnośnie bierzmowania

kościół

Kościół z obsługą cyfrową to innowacyjna opcja dla wiernych

Strona internetowa jest niesamowicie przejrzysta, działa wszystko płynnie i bardzo w kierunku ludzi, a nie tylko najbardziej oddanych wiernych. Bardzo mi się podoba podejście do „klienta”. Proboszcz parafii ks. Radosław Rakowski w rozmowie z PAP podkreślił, dlaczego zdecydowano się na taką nowatorską, kościelną innowację.

Wszystko zaczęło się od tego, że z reguły nie lubimy chodzić do urzędów i załatwiać wszystkich papierkowych spraw. Kościół dzisiaj bardzo mocno kojarzy się właśnie z różnymi zaświadczeniami, sprawami do załatwienia i z reguły te biura parafialne są czynne od godz. 9 do 11, albo od 16 do 17 – kiedy ludzie są w pracy i kiedy nie mogą tych rzeczy załatwić. Chcieliśmy przez tę przyjazną stronę internetową dać ludziom możliwość zrobienia jakiegoś takiego pierwszego kroku. Żeby nie bali się iść do nieznanego im miejsca, jakim jest biuro parafialne, tylko żeby zrobili ten pierwszy krok, czyli np. zgłosili dziecko do chrztu, albo siebie do ślubu – a my już zadzwonimy do nich i z życzliwością pomożemy przygotować się do tych sakramentów i razem z nimi przez to wszystko przebrniemy. Ten pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy, więc ta strona jest po to, by go zrobić i żeby się nie bać tej parafialnej rzeczywistości

Poznański kościół to bardzo nowoczesna placówka. Zrezygnowano z wizyt i załatwiania spraw osobiście. Czy to jednak nie przesada i nie jest to utrudnienie dla osób – szczególnie starszych, które nie są tak lotne w technice i bezproblemowej obsłudze komputera lub po prostu nie mają takiego sprzętu w domu? Proboszcz zapewnia, że w takim wypadku Parafia służy pomocą – zainteresowani daną sprawą mogą przyjść do kościoła, gdzie znajduje się udostępniony tablet. Wierni mogą również skorzystać z pomocy proboszcza lub managerki kościoła. Witamy w XXI wieku!  Bardzo użyteczna funkcja i liczę na to, że kościoły z obsługą cyfrową będą się pojawiać w naszym kraju.

Facebook nie będzie już ingerował w to, czy jesteś gejem, katolikiem czy prawicowcem