Jeden z moich ulubionych brandów produkujących klawiatury, marka Ketychron, osiągnęła kolejny wielki sukces w zbiórce na Kickstarterze na ich nowy model klawiatury, której całość body będzie… aluminiowe. Poznajcie Keychron Q1 Pro.

Moja pierwsza przygoda z Keychron (a w tamtym czasie jeszcze Keytron, zanim nie zmienili nazwy) nie należała do zbyt udanych. Zagłosowałem na ich projekt swoim portfelem (Keytron K1), kiedy ogłosili, że pracują nad pierwszą klawiaturą mechaniczną w wersji slim. Doskonała idea, tym bardziej że ja do mechaników podchodziłem jak pies do jeża. Spróbowałem, ale przygoda była krótka. Nie udało się kolejny raz przekonać do mechanika, a klawiatury się sprawnie pozbyłem. Nowy właściciel też nie był zachwycony, bo szybko się zepsuła.

[VIDEO] Mechaniczna klawiatura z niskim skokiem? To możliwe – poznajcie Keytron

Było potem jeszcze kilka przygód z mechanikami, ale mimo że byłem zawsze żywo zainteresowany nowymi produktami na rynku, o tyle nigdy nie mogłem trafić na sprzęt, który ostatecznie mnie do siebie przekonał przede wszystkim komfortem pracy. Liczne literówki, głęboki skok klawiszy, który męczył palce moich dłoni i właściwie bardzo długo trzymałem się swojej ukochanej klawiatury wysypowej od Apple, jeszcze tej, w której można było wkładać baterie AA.

iMac de DE059

Później już było tylko lepiej: świetna przygoda z Logitech POP Keys czy genialna MX Mechanical. Z tej drugiej korzystałbym do dziś, gdyby nie Keychron K2, który wyparł wszystko i od dłuższego czasu jest ze mną, którego uwielbiam i nie planuje żadnych zmian. Całość w oparciu o switche MX Cherry, które dla mnie są idealnie komfortowe, zresztą jak cała klawiatura i chociażby jej wymyślne podświetlenie (broń borze liściasty żadnych RGB).

Keychron Q1 Pro

Teraz o zgrozo na horyzoncie pojawił się nowy produkt, a właściwie zbiórka, która już za miesiąc się zakończy. Mowa Keychron Q1 Pro, która wygląda może nie tak obłędnie, jak K2, ale za to ma inną interesującą cechę, mianowicie cały korpus stworzony jest… z aluminium. Mało tego, producent obiecuje absolutny brak zakłóceń komunikacji poprzez Bluetooth.

Keychron Q1 Pro: klawiatura w aluminiowej obudowie – czy to ma sens?

Keychron Q1 Pro

Keychron Q1 Pro to konstrukcja z pewnością dla tych nieco bardziej wymagających użytkowników. Prócz dość charakterystycznej konstrukcji, mamy tutaj ogrom możliwości customizacji. Switche w całości są wymienialne, jeśli te seryjne nam nie pasują, mamy pewnie doskonałe w dotyku aluminiowe body, wycięte maszyną CNC, wsparcie dla Windows i macOS (przełącznik z boku klawiatury) i możliwość programowania przycisków czy podłączenia kilku urządzeń.

5064b302d296347e72ac22269ac78541 original

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pokrętło ulokowane w prawym górnym rogu, które możemy zaprogramować według naszych potrzeb. Oprócz tego cała masa nowinek i technologii upchanej w ten kawałek aluminium.  Mało tego mamy także kilka wersji kolorystycznych do wyboru. Nietuzinkowy sprzęt, który jeszcze przez miesiąc można złapać w ramach zbiórki na Kickstarterze.

09bc3e6a6d69c33339238da59551bf1e original

Pierwszy przedział cenowy zrzutki jest na poziomie 174$, gdzie nie otrzymujemy przełączników i klawiszy (szkoda). Pełnoprawny zestaw zaczyna się od 194$. Tanio nie jest, ale to sprzęt dla profesjonalistów, a przynajmniej osób, które oczekują od swoich klawiatur nieco więcej niż przeciętni użytkownicy.

afaa09882755345240d9e27992f68e45 original

Zrzutka trwa do 23 lutego 2023, a więc nie zostało wiele czasu. Jeśli chcecie wesprzeć projekt, to wszystkie informacje, detale i specyfikacje znajdziecie na stronie zrzutki.