Kamerki komputerowe to jedna z tej grupy akcesoriów, która teoretycznie odeszła w zapomnienie. W dobie laptopów, smartfonów z kamerami 4K, na tabletach kończąc, zewnętrzne kamerki wydają się zbędne. Sam tak myślałem do czasu.

Większość laptopów wyposażona jest w kamery wysokiej rozdzielczości, jednak jest spora grupa osób, takich, jak ja, które preferują pracę na stanowisku z większym ekranem. Monitory z wbudowaną kamerą to bardziej „bajer” niż codzienność, dlatego z pomocą przychodzi kamera zewnętrzna, taka jak chociażby Logitech Brico.

R E K L A M A

Logitech Brio 4K – maleństwo o gigantycznych możliwościach

Pandemia sporo namieszała w świecie, a już na pewno miała olbrzymi wpływ na pracę ludzi na całym świecie. Praca zdalna nabrała zupełnie nowego znaczenia, a „calle”, czy po prostu wideo konferencje wpisały się do słownika dnia powszedniego. Pozaklejane taśmami kamerki w laptopach zostały odgrzebane i przywrócono im zadania, do których zostały stworzone.

Na co dzień pracuję na systemie MacBooku, który na stałe podłączony jest do monitora 4K. Laptop jest oczywiście złożony i stoi sobie grzecznie obok monitora, nie zaburzając zbytnio biurkowego ładu. Problem pojawia się jednak, kiedy zbliża się godzina wideo rozmowy i MacBook musi zostać rozłożony, bo kamerka jest niezbędna. Przechodziły mi przez myśl pomysłu zakupu kamery, aż w końcu trafiła do mnie wspomniana Logitech Brio.

logitech brio kamera 2

Studio telewizyjne w domu? Nie ma sprawy

Jak zazwyczaj chwalę firmę Apple, tak teraz przychodzi ten moment, kiedy muszę dać im sporego minusa. Na temat jakości kamer w MacBookach powstały już referaty, bo umówmy się: 720p w 2021 roku to ponury żart. Oczywiście wszystko zależy od jakości połączenia i możliwości programu do rozmowy, jednak Full HD powinno być standardem. Logitech Brio oferuje jednak coś więcej – 4K to norma i norma realna. Nie jest to parametr wpisany na papierku dla świętego spokoju i przyciągnięcia klientów.

Podłączyłem kamerę na stałe do MacBooka przez co praktycznie nie jest on otwierany. Instalując urządzenie byłem przekonany, że dalej będę korzystał z zewnętrznych słuchawek z mikrofonem, jednak przy pierwszym połączeniu zdecydowałem się sprawdzić jakość mikrofonów w kamerce Logitech. Tak, nie ma tu literówki, a liczba mnoga nie jest przypadkiem. Kamera posiada dwa kierunkowe mikrofony, redukujące szum. Dobrze czytacie – maleńka kamera internetowa wychwyci nasz głos z odległości metra, a do tego zredukuje pojawiający się w otoczeniu szum.

Chwyt marketingowy? Też tak myślałem do czasu pierwszej rozmowy, kiedy w tle mój kot postanowił dać koncert życzeń. Początkowo zażenowany zdziwiłem się dość mocno, kiedy okazało się, że moi rozmówcy nie słyszą kompletnie nic poza moim głosem.

Logitech Brio

Logitech Brio – parametry

  • Rozdzielczość nagrywania: 3840×2160
  • Cyfrowa redukcja szumów: Tak
  • Interfejs: USB
  • Wbudowany mikrofon: Tak (2x)

Przejdźmy jednak do jakości wideo. Kamerka daje nam realną jakość 4K, a do tego tryb HDR. Tak się składa, że za moimi plecami przy biurku, znajduje się okno. Nie jest to strona nasłoneczniona, jednak jasne źródło światła za mną skutecznie wpływały w sposób negatywny na naświetlenie mojej osoby w kamerze. Kończyło się to tym, że przed każdym połączeniem konieczne było zasłanianie rolet, a co za tym idzie – odpalanie światła przede mną. W przypadku kamery Logitech przychodzi nam z pomocą specjalne rozwiązanie. Tryb wysokiego zakresu dynamicznego w połączeniu z technologią RightLight 3 zniweluje nam ten problem i dostosuje oświetlenie do otoczenia. Sam się zdziwiłem, kiedy pierwszy raz zobaczyłem to działanie „w praniu”.

Logitech Brio

Z innych funkcji udało mi się wyczytać, że kamera współpracuje z Windows Hello (dwa czujniki: optyczny i na podczerwień), jednak z racji tego, że głównie pracuję na MacOS nie miałem okazji sprawdzić jeszcze, jak rozpoznawanie twarzy w Logitech Brio działa. To jest jednak dodatkowa funkcja, a główne zadanie, czyli przetworzenie obrazu w bardzo dobrej jakości oceniam w przypadku kamerki od Logi jako idealne.

Jeśli chcecie więc zobaczyć reakcję rozmówców, kiedy zobaczą jakość obrazu, który dociera od Was – sprawdźcie Logitech Brio. Sprawdzi się ona szczególnie teraz, w okresie zimowym, kiedy oświetlenie naturalne pozostawia wiele do życzenia. Kamerka kosztuje około 900 złotych, jednak już po kilku dniach używania będziecie pewni, że to dobrze wydane pieniądze.