To całkiem kuriozalna sytuacja, nad którą nikt się chyba jednak nie zastanawia. Bo czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak naprawdę Apple iPad nie dysponuje aplikacją kalkulatora? Dochodzą nas plotki, że Apple po 14 latach, wreszcie ma zamiar go wprowadzić na pokład swoich tabletów.

Co ciekawe wcześniej podobna sytuacja wiązała się aplikacją Pogoda. Przez lata była ona niedostępna dla użytkowników zarówno komputerów MacBook jak i tabletów iPad. W przypadku tego ostatniego aplikacja zadebiutowała dopiero w czerwcu 2022 roku!

//dzisiaj na dailyweb

Plotki, które przekazują zagraniczne media, mówią o tym, że nowa wersja systemy iPadOS 18 (czyli tabletowej wersji iOS) posiada nową aplikację notatek z notkami głosowymi oraz funkcjami matematycznymi. Wiąże się to również bezpośrednio z nową aplikacją Kalkulator.

Kalkulator w iPadzie już niedługo

apple kalkulator

Pamietam, że aplikacja kalkulatora w iOS od początku robiła na mnie wrażenie. Jej unikalną cechą był początkowy wygląd, który nawiązywał do kultowego kalkulatora Braun ET44 z 1977 roku (który oparty był na innym modelu Braun, który oparty był na japońskim Omronie 86). Uwielbiałem ten styl, niestety po dziesięciu latach od wprowadzenia iPhone’a i jego aplikacji, Kalkulator dla iOS zmienił się w zwykłą i niepozorną aplikację, bez unikalnego stylu.

SCI-CALC – kalkulator naukowy z mechaniczną klawiaturą, macro padem i devkit z gierkami, który stworzył licealista

Przez 14 lat aplikacja ta nie była (i na razie nie jest) dostępna dla użytkowników tabletów Apple iPad. Wedle najpewniejszej teorii, wiąże się to niechęcią Steva Jobsa do rozciągniętych aplikacji, które trzeba by było przesortować na iPada z iPhone’a. Scott Forstal to osoba, która była za to odpowiedzialna. Podobno, gdy pokazała projekt Jobsowi, ten złożył mu ultimatum, ale zaprezentuje lepszą aplikację albo ma porzucić ten projekt. Tu pewnie już wiecie co zrobił Forstal. Craig Federighi zapytany powód braku aplikacji zrzucił pytanie, odpowiadając lakonicznie, że Apple nie zrobi tej apki, chyba że będzie ona „WOW”.

apple kalkulator
Funkcje matematyczne (i sporo innych) dostępne są w wyszukiwarce Spotlight na każdym urządzeniu Apple. To prosta i szybka opcja.

Teraz dowiadujemy się, że w końcu apka ma być „WOW”, co może odnosić się do interakcji a innymi aplikacjami jak wspomniane Notatki. Dostęp do niej mają mieć wszystkie iPady, które będą pracować po kontrolą iPadOS 18. To ciekawa sytuacja, która może bawić i dziwić użytkowników systemu Android. W praktyce chyba żaden użytkownik Apple nie zaprzątał tym sobie głowy, bo funkcje matematyczne obsługiwane są bezpośrednio z wyszukiwarki Spotlight.