Premiera karty graficznej Intel Arc A380 już za nami. W sieci pojawiły się pierwsze recenzje. Czy „Niebiescy” stworzyli konstrukcję, która będzie w stanie rywalizować z konkurencyjnymi układami?

Karta graficzna Intel Arc A380 zadebiutowała do tej pory jedynie w Chinach, jednak dzięki temu wiemy, co tak naprawdę układ ten zaoferuje. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że fani grania na wyższych detalach powinni poczekać na inne GPU, bowiem najnowsza propozycja od Intela nie będzie należała do najmocniejszych rozwiązań na rynku.

Co oferuje Intel Arc A380?

Na początku przyjrzyjmy się jednak specyfikacji pierwszej karcie graficznej Intela, która została udostępniona do sprzedaży. Konstrukcja oparta jest na układzie Intel Alchemist ACM-G11 z 8 blokami Xe (1024 procesory strumieniowe). Oprócz tego Arc A380 wyposażony został w 6 GB pamięci GDDR6 96-bit, która oferuje przepustowość 186 GB/s.

R E K L A M A

Jednak jak Intel Arc A380 wypadł na tle konkurencyjnych układów graficznych? Wydajnościowo nowa karta od „Niebieskich” zdecydowanie plasuje się w niższym segmencie, a najpoważniejszymi konkurentami będą Nvidia GeForce GTX 1650 oraz Radeon RX 6400. Trzeba przyznać, że wydajność na poziomie kilkuletniego GPU oraz układu, który od początku określony został jednym z najsłabszych na rynku, nie napawa zbyt dużym optymizmem.

Niestety, ale pierwsze recenzje rozczarowują. Testowany przez kilka zagranicznych redakcji Intel Arc A380 bardzo często określany jest mianem produktu niedokończonego. Wolfgang Andermahr z niemieckiego ComputerBase określił nową propozycję od Intela nieporozumieniem. Zaznaczył, że układ ten w obecnym stanie nie powinien trafić do sprzedaży, a całość wygląda jakby wylądowała na półkach sklepowych prosto z laboratorium.

Tester wytknął również bardzo duże problemy ze sterownikami, które przez cały okres testów przysparzały bardzo dużo problemów. Co ciekawe, wykorzystał on drivery w wersji rekomendowanej przez Intel. Jak widać, nawet to nie wystarczyło, żeby karta działała prawidłowo.

Intel Arc A380 wielką pomyłką?

Czynnikiem wspólnym w recenzjach na zagranicznych portalach jest przede wszystkim problematyczność karty Intel Arc A380. Testerzy w swoich recenzjach piszą między innymi o niestabilnym działaniu sprzętu, a często pojawiały się również problemy z poprawnym wyświetlaniem ekranu. Niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem tych problemów był restart komputera.

Poważne problemy dotyczą działania technologii Resizable BAR, która miała być przecież charakterystycznym punktem dla kart z serii Intel Arc. ComputerBase pisze, że korzystanie z Arc A380 w obecnym stanie to „jak spacer po polu minowym po pijaku”. Portal twierdzi, że wyłączenie technologii Resizable BAR powoduje, że karta staje się praktycznie bezużyteczna.

Co dalej z serią Intel Arc?

Należy jednak pamiętać, że Intel Arc A380 jest pierwszą kartą graficzną tego producenta od bardzo długiego czasu. Dlatego też warto uzbroić się w dodatkowe zasoby cierpliwości, bowiem uporządkowanie wszystkich problemów może potrwać trochę czasu. Warto przypomnieć że Intel szykuje kolejne układy graficzne z serii Alchemist. Oprócz A380 Intel w przygotowaniu jest jeszcze kilka innych modeli: A770, A750, A580 oraz A310.

Najmocniejszym układem w ofercie Intela ma być ARC A770, który wydajnościowo będzie stanowić konkurencję dla kart Nvidia GeForce RTX 3060 (Ti) oraz AMD Radeon RX 6600 czy też RX 6650 XT. Jeśli zaś chodzi o ARC A750, to wydajność tej karty ma być podobna do tej, oferowanej przez GeForce’a RTX 3060 oraz Radeona RX 6600.

W przypadku układu Arc A580 Intel zapewnia, że karta zapewni wydajność na poziomie GeForce’a RTX 3050. Nadal jednak czekamy na premiery wszystkich modeli. Dopiero po pierwszych recenzjach będzie można określić, czy Intel zdołał stworzyć karty graficzne zdolne do nawiązania wyrównanej walki z konkurencyjnymi propozycjami od AMD i Nvidii.

Miejmy jednak nadzieję, że do czasu premiery wszystkich układów Intel zdoła dopracować sterowniki. Jak widać na przykładzie przetestowanego modelu Arc A380 jest to bardzo ważny czynnik, który determinuje poziom wydajności sprzętu.

Ogromne rozczarowanie użytkowników Apple, nowe klawiatury to gigantyczna porażka!

Autor: Marcin Nic