W przeciągu ostatnich lat duża popularność zyskały transmisje na żywo. Funkcja jest dostępna na wielu platformach społecznościowych np.: Facebook, YouTube, LinkedIn. Również Instagram oferuje nam bezpłatną opcję live, która dotychczas była bardzo mocno ograniczona. Użytkownicy mogli używać tej funkcji jedynie na urządzeniach mobilnych. Instagram postanowił wyjść naprzeciw temu problemowi, rozszerzając funkcję transmisji na żywo do tzw. Live Producer.

Live Producer to funkcja, która w przyszłości ma umożliwić prowadzenie instagramowych live’wów na komputerze. Oznacza, to, że użytkownik będzie mógł prowadzić transmisje na żywo, używając na przykład: akcesoryjnych kamer i mikrofonów. Ponadto, Live Producer ma współpracować z takimi programami jak OBS czy Streamlabs.

Czym jest Live Producer?

LIVE PRODUCER

Czekajcie, czy nie brzmi wam to trochę znajomo?  Czy ten rodzaj streamowania nie jest wam już znany? Myślę, że bardzo duża część z Was kojarzy taką platformę, jak Twitch, która jest jedną z najbardziej popularnych aplikacji streamingowych. Jeśli ktoś z was nie słyszał o tym programie, to nic nie szkodzi. Poniżej postaram się wam krótko streścić, czym jest ów program.

Czym jest Twitch?

Twitch umożliwia użytkownikowi transmisje z różnych urządzeń, ponieważ jest dostępny zarówno na smartfony, jak i na komputery. Dodatkowo, platforma streamingowa ściśle współpracuje z programami wspierającymi np.: OBS. Dzięki nim użytkownik może ustawić, co będzie głównym obiektem streamowania. Może być nim on sam, jego aktualny screen, lub połączenie obydwu.

Czy Instagram zamieni się w drugiego Twitcha?

tanner boriack hxnBkzz9iL4 unsplash scaled

Jak się pewnie domyślacie, nie bez powodu poruszyłam tutaj temat platformy Twitch. Wielu z Was pewnie zauważyło całkiem spore podobieństwo między funkcją Live Producer a Twitchem. Tu rodzi się pytanie: czy to oznacza, że Instagram zamieni się w kolejną platformę do transmisji gier? Zdecydowanie nie. Owszem, koncepcja Instagrama pozwala na udostępnianie różnego rodzaju treści, jednak nadal mieszczą się one w nieco innym formacie niż kontent na Twitchu.

Live a stream

Warto, abym tutaj wprowadziła pewne rozróżnienie między livem a streamem. Nie bez powodu mówimy „live na Instagramie”. Live zdecydowanie bardziej jest nastawiony na aktywną formę komunikacji między nadawcą a odbiorcą. Z kolei stream bardziej związany jest z pokazywaniem czynności, jaką wykonuje nadawca w czasie rzeczywistym. Jednak tutaj kontakt z widzami jest nieco bardziej ograniczony.

Dużo zalet dla influencerów

O ile streamy są bardzo popularne na Twitchu, o tyle live’y królują na Instagramie. Dzięki funkcji Live Producer Instagramowe transmisje mogą zdecydowanie zyskać w oczach ludzi. A co konkretnie może dać użytkownikom funkcja Live Producer? Już mówię: –

  • Użytkownik, który prowadzi live, będzie mógł w łatwy sposób zmienić urządzenie wychwytujące obraz. Dzięki czemu nie będzie on uzależniony od kamery mobilnej tak jak to było dotychczas.
  • Możliwość prowadzenia live’u z wielu urządzeń może zwiększyć jakość audiowizualną, która wpływa na odczucia potencjalnego odbiorcy
  • Funkcja Live Producer zwiększy poziom wygody prowadzenia transmisji, ponieważ daje ona możliwość wyboru urządzenia transmitującego. Dzięki czemu nadawca nie będzie musiał cały czas trzymać telefonu w ręku bądź martwić się, że jego sprzęt się rozładuje.

Osobiście nie jestem żadną infulecerką, aby moc w przyszłości aktywnie używać tej funkcji. Jednak napewno gdy wyjdzie rozszerzenie Live Producer z chęcią przeprowadzę, krótkiego live, w którym sprawdzę, jak działa ta funkcja.

Apple iPhone 13 vs Samsung Galaxy S22 vs Xiaomi 12: porównujemy fotograficzne możliwości smartfonów