Już 1 października Ikea wypuści limitowaną kolekcje mebli OBEGRÄNSAD – owoc współpracy IKEA z grupą Swedish House Mafia.

Jakiś czas temu odbyła się debata Ikea, na której goście dyskutowali o tym, w jakim kierunku będzie zmierzać design produktów Ikei. Celem marki jest osiągnięcie idealnego balansu między indywidualnymi potrzebami konsumenta a ekonomią produktu. Wygląda na to, że Ikea nie rzuca swoich słów na wiatr. Nadchodząca kolekcja mebli OBEGRÄNSAD  zdecydowanie wpisuje się w kanon powyższych założeń. Czy tak jest? Sprawdźmy to!

R E K L A M A
Ikea OBEGRÄNSAD
Krzesło z kolekcji OBEGRÄNSAD (fot. Ikea)

 

Idea kolaboracji Ikea x Swedish House Mafia

Kolekcja OBEGRÄNSAD została stworzona w kolaboracji z grupą muzyczną Swedish House Mafia. Zespół lubuje się w klimatach house’owych. Swedish House Mafia możecie kojarzyć z piosenki Moth to Flame, która została nagrana wraz z The Weekendem. Tym razem muzyczne trio postanowiło nawiązać współpracę z Ikeą, której owocem jest kolekcja OBEGRÄNSAD, co po polsku znaczy „nieograniczony”.  Jej podstawowym założeniem jest wspieranie ambitnych oraz pomysłowych twórców, posiadających rzekomo niewielki budżet. Co ważne, meble nie są kierowane tylko do młodych muzyków, lecz dla każdego, kto chce spełniać się w swoich kreatywnych działaniach.

OBEGRÄNSAD odpowiada na potrzeby domorosłych twórców muzyki, a także innych pomysłowych umysłów z ograniczonym budżetem, ale nieograniczoną kreatywnością, chcących tworzyć w domu.

Zawartość i design kolekcji OBEGRÄNSAD

Kompozycja mebli OBEGRÄNSAD jest połączeniem prostoty i użyteczności. Wszystkie produkty są utrzymane w czarnej kolorystyce, która jest symbolem zespołu Swedish House Mafia. W kolekcji znajdziemy:

 • gramofon, 499 zł
 • lampę biurkową/podłogową/ścienną LED, 179 zł/ 399 zł/ 399 zł
 • zegar, 199 zł
 • półkę na głośnik, 39,99 zł
 • stojak na płyty, 29,99 zł
 • podstawkę pod laptopa i tableta, 39,99 zł/ 19,99 zł
 • dwa regały, 299 zł/599 zł
 • biurko z półkami na głośniki z wysuwaną półką na klawiaturę, 599 zł
 • fotel, 449 zł
 • cztery rodzaje toreb, od 14,99 zł do 24,99 zł
 • dywan, 229 zł/ 399 zł
 • kapcie, 34,99 zł
 • poszewki na poduszki oraz koc, 49,99 zł/ 149 zł

Jak widać, mamy tutaj dużą różnorodność, jeśli chodzi o rodzaje produktów. Na pierwszy rzut oka można się zastanawiać, po co twórcy kapcie koc i poduszka. Moi drodzy, nadchodzi jesień, więc nawet w najbardziej zadufanym w sobie artyście obudzi się mała cząstka jesieniary, która na pewno ucieszy się z ciepłych i przytulnych akcesoriów. Poza tym, kto powiedział, że proces twórczy, ma odbywać się w tylko w patetycznej, biurowej przestrzeni. Przecież to właśnie w miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie i komfortowo powstaje najwięcej pomysłów. W związku z tym uważam, że jest to naprawdę dobry zestaw, aby urządzić proste, ale przytulne pomieszczenie do pracy.

Ikea biurko OBEGRÄNSAD
Biurko z kolekcji OBEGRÄNSAD (fot. Ikea)

Nieco mniej pozytywne odczucia wzbudza u mnie kwestia cenowa produktów. Być może patrzę na te kwoty przez pryzmat studenckiego budżetu, ale umówmy się, 600 zł za biurko z półkami na głośniki i szufladką na klawiaturę to trochę za dużo. Szczególnie kiedy mówimy o kolekcji, która w swoich założeniach ma dotrzeć do osób z ograniczonym budżetem. Oczywiście, drogi produkt dla każdego z nas znaczy coś zupełnie innego, ale ponad pół tysiąca za prosty mebel codziennego użytku? No, lekka przesada. To samo wrażenie mam, jeśli chodzi o cenę koca, czy też pledu. Moje pytanie do producentów jest takie, co takiego ma w sobie ten koc, że jest on warty 150 zł? Skoro jest wykonany w 100% z poliestru, to na pewno nie jest to kwestia jakości, a czystej pazerności.

Mam wrażenie, że w tej kolekcji płacimy za kolaboracje, a nie za produkt. Fakt, faktem kolekcja jest naprawdę bardzo estetyczna. Jej design z pewnością przyciągnie do siebie wielu indywidualistów, nietuzinkowych twórców oraz fanów zespołu Swedish House Mafia. Jednak mam obawy, że produkty OBEGRÄNSAD nie koniecznie mogą trafić w gusta grupy docelowej, którą są nieograniczone umysły o ograniczonym budżecie.

Już wkrótce designerski gramofon kupisz w… IKEA!