IKEA przyzwyczaiła nas już do swojej oferty smart home, która zakłada, że produkty w tej kategorii nie muszą być wcale drogie. No i nadal mogą być przydatne w działaniu. Najnowsza oferta producenta powiększy się o czujniki VALLHORN, PARASOLL i BADRING.

PARASOLL nie jest czymś, czego można było oczekiwać. To czujnik otwarcia/zamknięcia okien i drzwi. VALLHORN to bezprzewodowy czujnik ruchu do umieszczenia na zewnątrz i wewnątrz budynku. BADRING to natomiast moduł, który pozwala wykrywać zalanie.

//dzisiaj na dailyweb

Niestety nie znajdziecie ich jeszcze na polskich stronach IKEA. Jestem jednak pewny, że pojawią się one niebawem, ponieważ w mojej ocenie produkty zadebiutują w niemal równym czasie lub zaraz po debiucie na rynku amerykańskim. Podobny przypadek miał już miejsce z głośnikiem VAPPEBY.

IKEA VALLHORN, PARASOLL i BADRING — trzy czujniki, które ogarną dom

Jak wspomniałem, trzy nowe czujniki od IKEA stworzono tak, aby były przystępne cenowo. Dlatego każdy będzie dostępny w cenie około 10 dolarów (poniżej 50 zł z uwzględnieniem podatków). Dodatkową zaletą jest ich uniwersalny wygląd, który pozwala wtopić się im w tło naszego domu lub mieszkania. Sprzęt jak zawsze jest łatwy w obsłudze i konfiguracji. W dodatku zaprojektowano go tak, by mógł być używany przez długi czas.

  • Czujnik drzwi i okien PARASOLL – jest przeznaczony do dyskretnego montażu na oknach i drzwiach. Czujnik powiadamia użytkowników o punktach otwarcia oraz zmianie ich pozycji. Dzięki temu komunikatowi będziemy pewni zamknięcia okien lub dowiemy się o otwieraniu/zamykaniu naszych drzwi przez inną osobę.
  • Bezprzewodowy czujnik ruchu VALLHORN może być umieszczony zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Aktywuje on światła po wykryciu ruchu, oferując także spersonalizowane oświetlenie z regulowanymi ustawieniami koloru i intensywności. Dodatkowo umożliwia tworzenie scen. Prawdopodobnie zastąpi on w ofercie czujnik ruchu TRADFRI, ale nie jestem tego pewien.
  • Czujnik wycieku wody BADRING może być umieszczony w pobliżu obszarów zużycia wody. Powiadamia użytkowników o wykryciu wycieków wody poprzez wysyłanie powiadomień na urządzenie mobilne lub aktywację wbudowanego alarmu. Minimalizuje wpływ incydentów związanych z wodą oraz zabezpiecza obszary, które są zagrożone zalaniem.

– Nasze badania w najnowszym raporcie Life at Home wykazały, że ludzie traktują priorytetowo komfort i bezpieczeństwo w swoich domach. Każdy chce czuć się bezpiecznie. Jesteśmy podekscytowani wejściem w nowy obszar inteligentnych produktów, które tworzą nie tylko lepsze, lecz także bezpieczniejsze domostwo – mówi Stjepan Begic, programista ds. projektowania produktów w IKEA w Szwecji. – Uważamy, że te produkty mogą zapewnić naszym klientom spokój ducha oraz większe poczucie kontroli i komfortu.

Podłączenie czujników do koncentratora DIRIGERA uruchomi inne inteligentne urządzeń, wyśle powiadomienia w telefonie komórkowym lub dostosuje światła według własnych preferencji — wszystko zarządzane za pośrednictwem inteligentnej aplikacji IKEA Home oraz integracji z innymi systemami jak np. Apple Home. Sterowanie możliwe jest niemal z dowolnego miejsca.

Kupiłem go za 59 zł, Ty też to zrób! IKEA VAPPEBY – mały, wodoodporny głośnik ze świetną baterią i trybem stereo

Inteligentne czujniki są oparte na oprogramowaniu Zigbee. Podłączone do inteligentnego systemu IKEA Home produkty będą aktualizowane, aby z czasem oferować więcej funkcji i opcji. PARASOLL i VALLHORN trafią na sklepowe półki już w styczniu. Na BADRING trzeba będzie poczekać do kwietnia 2024 roku.