Przez ostatnie kilkanaście dni testowałem zestaw od HyperX – mysz HyperX Pulsefire Haste, którą obszernie oceniłem w tym tekście, a także słuchawki HyperX Cloud II Wireless, które właśnie dostają swoją recenzję.

Muszę się przyznać, że miałem już styczność z produktami tej marki – kultowe HyperX Cloud były zresztą moimi pierwszymi słuchawkami gamingowymi. Nie zabraknie więc paru porównań HyperX Cloud II Wireless do pierwowzoru, ale nie będziemy oceniać tego sprzętu przez pryzmat poprzednika.

HyperX Cloud II Wireless

IMG 1482

Zacznijmy więc od tego, co znajdziemy w zestawie. Oprócz samych słuchawek z doczepianym mikrofonem producent dołożył jeszcze nakładkę pop-filtr na mikrofon, odbiornik bezprzewodowy USB i krótki kabel USB-C do USB-A. Mamy więc do czynienia z absolutnym minimum. Nie znajdziemy tutaj wymiennych nauszników, etui czy nawet porządnego pudełka – całość jest zapakowana w plastik i wsunięta do kartonowego opakowania. Nie wymieniam tych elementów bez powodu – to wszystko znajdowało się lata temu w zestawie z przewodowymi HyperX Cloud.

IMG 1515 1

Nie mówię, że są to konieczne akcesoria, ale HyperX Cloud II Wireless to jednak produkt w najlepszym wypadku ponad 2 razy droższy od wspomnianych „Cloudów”, więc szkoda, że HyperX nie pokusił się chociaż o prosty woreczek do przenoszenia słuchawek albo komplet welurowych nauszników – z pewnością pozwoliłoby to lepiej odczuć, że mamy do czynienia z dosyć drogim produktem.

Design i jakość wykonania

Przejdźmy jednak do słuchawek, które bez zaskoczeń robią wrażenie jakością wykonania. Do mnie trafiła chyba najładniejsza, czarno-czerwona wersja kolorystyczna. Mocny, czarny, matowy plastik w połączeniu z krwistoczerwonym aluminium i czarną skórą przeplataną czerwonymi nićmi naprawdę cieszą oko. HyperX Cloud II Wireless umiejętnie przedstawiają charakter produktów dla graczy, nie krzycząc przy tym, że są słuchawkami gamingowymi, a robiąc to raczej subtelnie.

IMG 1525 1

Widać, że producent postawił na minimalizm. HyperX Cloud II Wireless wyposażono w 2 przyciski – jeden do włączania/wyłączania i przełączania trybu dźwięku przestrzennego 7.1, drugi odpowiedzialny za wyciszanie mikrofonu i przełączanie monitorowania dźwięku zbieranego przez mikrofon. Do tego pokrętło do regulacji głośności – niestety zmieniające głośność systemu, a nie samych słuchawek, i mała dioda informująca między innymi o stanie naładowania baterii. Urządzenie ładujemy przez port USB-C umieszczony u dołu lewej słuchawki.

IMG 1532

Nauszniki wykonano ze skóry ekologicznej i trzeba je pochwalić, bo znakomicie wygłuszają dźwięki otoczenia. Słuchawki nie naciskają przy tym zbytnio na głowę i nie miałem problemu z używaniem ich długimi godzinami. Konstrukcja jest oczywiście regulowana i możemy zmieniać jej długość w dosyć sporym zakresie, więc nie powinno być problemu z dopasowaniem HyperX Cloud II Wireless do swoich preferencji. Wygoda jest tutaj na bardzo wysokim poziomie i z pewnością są to jedne z najwygodniejszych słuchawek, jakie miałem okazję testować.

Mikrofon też wydaje się być dość solidny, co jest bardzo istotne, bo jest on wyginany. Cieszy też fakt, że możemy go w dowolnym momencie odczepić i nie będzie on nam przeszkadzał w momencie, kiedy nie będziemy go potrzebowali. Całościowo HyperX Cloud II Wireless tworzą mocną, zwartą konstrukcję, w której każdy element ma swoje miejsce i jest dobrze dopasowany. Słuchawki dostają więc ogromnego plusa za design i jakość wykonania.

Jakość dźwięku

Przy ocenianiu dźwięku, jaki oferują słuchawki HyperX Cloud II Wireless musimy mieć na uwadze, że są one jednak przeznaczone dla graczy. Najważniejsze więc jest to, jak sprawują się w grach i muszę przyznać, że na tym polu naprawdę błyszczą. Słychać, że brzmienie odpowiednio dostosowano w taki sposób, żeby kroki przeciwników w grach były dobrze słyszalne. Słuchawki te świetnie sprawdzą się w grach, w których możliwość oparcia się na dźwięku daje przewagę nad przeciwnikami. Zostaną one więc szczególnie docenione przez fanów taktycznych strzelanek.

HyperX Cloud II Wireless wypadają również bardzo dobrze w innych gatunkach gier. Jeśli szukacie sprzętu, który pozwoli Wam się mocniej zagłębić w klimat Wiedźmina 3, Cyberpunka 2077 czy Red Dead Redemption II, to model ten świetnie spełni swoją rolę. Dzięki dobremu wygłuszeniu można odciąć się od otoczenia, a przestrzeń tych słuchawek pozwala wszystkim elementom dźwiękowym znaleźć swoje miejsce.

IMG 1535

Sam dźwięk ogólnie określiłbym jako czysty i wyraźny, z mocno podkreślonym basem. Muzyki słucha się dość przyjemnie. Nie są to może najbardziej uniwersalne słuchawki, z jakimi miałem do czynienia, ale do grania w połączeniu z częstym słuchaniem muzyki czy oglądaniem filmów będą jak znalazł.

Słuchawki wyposażono w tryb dźwięku przestrzennego 7.1. O ile faktycznie potrafi on zasymulować dźwięk przestrzenny w grach i zapewnić ciekawe doświadczenie, to raczej serio radzi sobie w innych zastosowaniach. Jest to więc dodatek przeznaczony głównie dla graczy, z którego możecie skorzystać, ale równie dobrze nie musicie, bo podstawowy tryb też wypada w grach bardzo dobrze. Jeśli jednak lubicie taki rodzaj dźwięku 7.1, to HyperX Cloud II Wireless Wam go zaoferuje.

Łączność bezprzewodowa i bateria

Słuchawki łączymy z komputerem lub konsolą przy użyciu dołączonego do zestawu adaptera USB 2.4 GHz. Producent dedykuje ten sprzęt dla PC, PS4 i Nintendo Switch. Połączenie działa dobrze, zasięg jest dosyć duży – pierwsze zakłócenia pojawiały się dopiero w odległości około 15 metrów od adaptera. Nie ma więc problemu z chodzeniem po pokoju w trakcie korzystania z HyperX Cloud II Wireless.

IMG 1518

W słuchawkach stale utrzymuje się bardzo cichy, prawie niesłyszalny szum, którego można się doszukać tylko, kiedy słuchawki niczego nie odtwarzają. Fajnie, gdyby tego nie było, ale nie jest to coś, co faktycznie przeszkadza w użytkowaniu tego sprzętu. Poza tym jest bardzo dobrze – urządzenie łączy się z adapterem szybko i bez zakłóceń.

Niestety wspomniany adapter to jedyna forma połączenia słuchawek z urządzeniem docelowym. O łączności z telefonem przez Bluetooth możemy zapomnieć, no ale tak to już jest w sprzętach opartych na łączności 2.4 GHz. Na pochwałę zasługuje za to bateria, która według producenta powinna trzymać na jednym naładowaniu do 30 godzin i faktycznie jest bardzo wytrzymała – podczas ponad 2 tygodni spędzonych z HyperX Cloud II Wireless ładowałem je tylko raz.

Mikrofon

IMG 1544

Mikrofon, jak to w gamingowych słuchawkach bezprzewodowych, nie zachwyca. Wyposażono go w funkcję redukcji szumów, która sporo pomaga, ale jego jakość dźwięku najlepiej byłoby określić jako „wyraźny, komunikatywny, bez fajerwerków”. Ma on służyć do rozmów głosowych i do tego nadaje się w sam raz. Nie ma co jednak oczekiwać, że pozwoli on nagrywać dobrej jakości treści, jak na przykład podcasty czy komentarz do filmów na YouTube.

Fajnym dodatkiem jest podświetlany wskaźnik wyciszenia mikrofonu znajdujący się zaraz za jego czubkiem. Jeśli wyciszymy mikrofon, to zaświeci się on na czerwono. Sam „pałąk” jest bardzo plastyczny i nie ma problemu z ustawieniem go w odpowiedniej pozycji.

Oprogramowanie NGENUITY

O dedykowanej aplikacji dla sprzętów HyperX mówiłem więcej w recenzji myszy HyperX Pulsefire Haste i jeśli chcecie się dowiedzieć o niej więcej, to odsyłam do tamtego tekstu. W przypadku HyperX Cloud II Wireless w połączeniu z NGENUITY nie ma bowiem zbytnio o czym rozmawiać, bo jedyne, co znajdziemy wyłącznie w aplikacji, to procentowy wskaźnik naładowania baterii.

Poza tym NGENUITY daje jedynie dostęp do przełączania funkcji kontrolowanych przyciskami i zmiany ustawień głośności dźwięku i czułości mikrofonu, które możemy zmieniać w systemowych ustawieniach Windowsa. Uważam więc, że nie jest ona potrzebna osobom, które posiadają tylko słuchawki od HyperX.

Podsumowując

IMG 1609

HyperX Cloud II Wireless to słuchawki fantastycznie wykonane, o urodziwym designie i dobrej jakości dźwięku. Można na nich posłuchać muzyki czy obejrzeć odcinek serialu, ale najlepiej wypadają w grach, gdzie świetnie oddają klimat i przestrzeń wokół gracza. Do tego dochodzi naprawdę komfortowa konstrukcja, stabilna łączność bezprzewodowa i świetne wygłuszenie dźwięków otoczenia.

Wszystko to kreuje niezwykle udane bezprzewodowe słuchawki gamingowe z mikrofonem w cenie około 700 złotych. Jeżeli więc szukacie świetnego sprzętu, który prawdziwie błyszczy w grach, ale sprawdzi się też w innych zastosowaniach, to HyperX Cloud II Wireless jest modelem, któremu warto się przyjrzeć.