Stało się. HyperOS, czyli nakładka na Androida dla smartfonów Xiaomi trafia do Europy. Użytkownicy Xiaomi 13T Pro otrzymali monit o uaktualnieniu do Androida 14 z nowym interfejsem.

Choć o HyperOS mówiło się już od jakiegoś czasu, oficjalna prezentacja nakładki, która przez Xiaomi traktowana jest niemal jak pełnoprawny, osobny system, miała miejsce dopiero w październiku. Smartfony w Chinach otrzymały aktualizacje już dawno, natomiast następca MIUI wchodzi do Europy dopiero teraz.

//dzisiaj na dailyweb

Pierwszym smartfonem, który otrzymuje update, jest Xiaomi 13T Pro, którego nieco oszczędniejszą wersję miałem okazję recenzować. To świetne urządzenie stało się właśnie jeszcze lepsze. Android 14, który ląduje w rzeczonym telefonie pracuje z nakładką HyperOS. Czy mamy do czynienia z prawdziwą przemianą oprogramowania Xiaomi, czy tylko kolejnym, subtelnym przebudowaniem zielonego robota?

HyperOS dostępne dla smartfonów Xiaomi w Europie – pobraliście już?

HyperOS 2

Jak to zwykle bywa, aktualizacji wypuszczana jest falami i nie wszyscy użytkownicy mogą pobrać ją w tym samym momencie (takie rzeczy tylko w erze iOS). Jeśli jednak paczka jest już dla Was dostępna, musicie pobrać na swoje urządzenie pliki „ważące” 5,8 GB. Sam proces instalacji może nieco potrwać, dlatego też nie zalecamy realizacji tej czynności, kiedy mamy ograniczony czas. Co dokładnie znalazło się w wersji 1.0.3.0.UMLEUXM?

Nie, nie będzie to całkowicie nowa platforma, a jedynie przebrandowana iteracja MIUI. Z czasem się to zmieni, a HyperOS zyska miano pełnego systemu, który – jakby nie patrzeć – i tak będzie bazować na AOSP (Android Open Source Project). Dziś mówimy o optymalizacji wydajności, płynniejszych i przyjemniejszych dla oka animacjach, nowych elementach interfejsu, a także szerszych możliwościach personalizacji wyglądu. Na ile okażą się one interesujące? Zamierzam wypożyczyć od producenta Xiaomi 13T Pro i własnoręcznie się o tym przekonać.

Recenzja Xiaomi 13T – czy nowy smartfon wyróżnia się na tle konkurencji? Jeszcze jak

Xiaomi wypuści HyperOS również na pozostałe urządzenia, w tym modele swoich submarek Redmi i POCO. W pierwszym kwartale 2024 roku, na update mogą liczyć: