HP Smart Tank 670 to drukarka z przełomowym systemem uzupełniania tuszy, która jest niewiarygodnie tania w eksploatacji. Na dodatek ma wszystko, czego można sobie zażyczyć w przypadku takiego sprzętu. Właśnie trafiła do naszego warsztatu na testy. Czym może nas jeszcze zaskoczyć?

Ostatnie kilka lat w przypadku drukarek pozwoliły na niemałą rewolucję. Wreszcie zobaczyliśmy sprzęt, który jest ekstremalnie tani w eksploatacji, ale oferuje wszystko to, co dotychczas było zarezerwowane dla modeli biznesowych i sprzętu wyższej klasy.

//dzisiaj na dailyweb

Jeśli korzystasz ze starej drukarki na wymienne wkłady z tuszem, które ciągle zasychają i dużo kosztują, to ten tekst jest dla Ciebie!

System napełnianych tuszy to rewolucja!

Pracowałem kiedyś przez ponad 3 lata w punkcie poligraficznym. Widziałem, jak zmienia się rynek. Od tamtego czasu śledzę też jego trendy. Muszę przyznać, że nic nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak system uzupełnianych tuszy w drukarkach atramentowych.

HP Smart Tank 670

Jeśli jeszcze nie widzieliście takiego rozwiązania, to spieszę z wyjaśnieniami. W zwykłej drukarce atramentowej, takiej, z którą pewnie nieraz mieliście do czynienia, atrament dostarczany jest za pomocą kartridża z głowicą drukującą. Z racji swojej konstrukcji nie jest w stanie zawierać zbyt dużo tuszu. Zwykle od 5 do 20 ml tuszu pozwala na wydruk około 300 stron A4. Wymiana takiego kartridża jest równie łatwa, co szybka i nie wymaga specjalnej wiedzy.

HP Smart Tank 670

System uzupełnianych tuszy jest jednak znacznie prostszy z punktu widzenia użytkownika. Drukarka posiada duże pojemniki i system dysz, który doprowadza atrament do zintegrowanej głowicy. Użytkownik, aby uzupełnić zasób atramentu, musi go dolać bezpośrednio z butelki z tuszem. Mają one dość dużą pojemność, a dzięki uproszczeniu tego systemu są zdecydowanie bardziej atrakcyjne pod względem ceny.

HP Smart Tank 670

HP Smart Tank 670

HP Smart Tank 670 to wielofunkcyjna drukarka z systemem napełnianych atramentów. Posiada możliwość łączenia się przez WiFi oraz Bluetooth. Dostępne jest też połączenie WiFi Direct — niepotrzebny jest w tym wypadku punk dostępowy do sieci, bo jest nim drukarka.

HP Smart Tank 670

Model ten posiada duplex (możliwość automatycznego zadruku po obu stronach kartki), skaner oraz funkcję ksero. Drukowanie odbywa się z prędkością 12 stron na minutę w czerni (lub do 22 stron na minutę w trybie draft) oraz 7 stron na minutę w kolorze (21 w minutę w trybie roboczej jakości).

HP Smart Tank 670

W dzisiejszych czasach sporo uwagi poświęca się łączności bezprzewodowej. Dla drukarki HP Smart Tank 670 przygotowano aplikację na komputery i smartfony. W obu przypadkach uzyskujemy dostęp do danych o eksploatacji oraz dodatkowych funkcji – skanowanie dokumentów przy pomocy aparatu lub synchronizacji plików z chmurą.

Pierwsze wrażenia

Drukarka, która trafiła do nas na warsztat, to Smart Tank 670. Jest to model pośredni między smart Tank 580 dla domu oraz Smart Tank 790 dla mniejszych firm. W małym urządzeniu naprawdę zmieszczono wszystkie potrzebne funkcje, jakie tylko można sobie wyobrazić. Prywatnie życzyłbym sobie jedynie ADF-u (automatycznego podajnika dokumentów), ale dostępny jest on przecież w modelu Smart Tank 790.

HP Smart Tank 670

Drukarka ma zwartą konstrukcję, wyłączając niepotrzebne, „dizajnerskie fikołki”. Mówię tutaj o uchylanych ekranach czy wystających ponad obrys podajnikach papieru. Estetyka HP naprawdę mi się podoba, przywodzi ona na myśl klocki znanej firmy. Co ciekawe, podobne skojarzenie miała moja żona i znajomi.

HP Smart Tank 670
Głowica i inne podzespoły są zabezpieczone.

Łatwo można dostrzec, że to bardzo przemyślana konstrukcja, a producent latami szlifował jej doskonałą formę. Tacka na papier posiada sprężynkę, która automatycznie rozkłada ramię po wysunięciu. Pojemniki z atramentem dysponują dodatkową osłoną, nie pozwalając jej zamknąć, gdy wlew atramentu jest otwarty. Tackę podajnika papieru można obsługiwać jedną ręką, a z tyłu drukarki jest otwór serwisowy, gdyby jakimś cudem w urządzeniu zaciął się papier. Takich smaczków jest znacznie więcej. Trzy lata pracowałem w punkcie poligraficznym, gdzie dodatkowo zajmowaliśmy się sprzedażą i serwisem sprzętu — potrafię rozpoznać i docenić udaną konstrukcję!

HP Smart Tank 670

Sam proces pierwszego uruchomienia jest bardzo prosty. Konieczne są usunięcie zabezpieczeń transportowych (jest ich dużo, ale są oznakowane w widoczny sposób), zainstalowanie dwóch głowic drukujących i wlanie atramentu. Podczas wykonywania tych czynności jesteśmy trzymani za rękę przez aplikację, która pozwoli połączyć drukarkę z telefonem lub komputerem w ciągu kilku sekund.

Koszty eksploatacji

Nie lubię wspominać o kosztach sprzętu, ponieważ nasi czytelnicy różnie na nie reagują. Czasem przez nerwy obrywa się i nam. W przypadku HP Smart Tank 670 mogę być naprawdę spokojny.

HP Smart Tank 670
Aż trzy butelki z czarny tuszem pozwolą na wydrukowanie 18000 stron!

Model ten oferowany jest na stronie producenta za 1158 zł. Jest to konkurencyjna cena na tle całego rynku — w końcu mówimy tu o drukarce z dupleksem, skanerem oraz systemem uzupełnianych tuszy Smart Tank. Kwotę tę można dodatkowo obniżyć o 15% dzięki kodom rabatowym na oficjalnej stronie. Dodatkowo model objęty był ofertą Cash Back w wysokości 250 zł!

HP Smart Tank 670

Po zakupie sprzętu nie musimy martwić się o pojemniki z atramentem, ponieważ przychodzą one w zestawie. Warto jednak odnotować to, że jest to pakiet 3 kolorowych tuszy, do którego w dodatku dorzucono aż trzy butelki czarnego tuszu w rozmiarze XL! Pozwala to na wydruk 8000 stron w kolorze oraz aż 18000 stron w czerni (pojedyncza butelka umożliwia wydruk do 6000 stron).

HP Smart Tank 670
Uzupełnianie atramentu jest bardzo proste.

Koszt jednej butelki kolorowego tuszu (symbol GT52, 70 ml) to 44,49 złotych, a więc zestaw 3 kolorów wyniesie 133,47 zł. Wydruk kolorowej strony to jednostkowo zaledwie 1,6 grosza! Natomiast butelka czarnego atramentu (symbol GT53xl, 135 ml) kosztuje 51,99 zł i wystarcza na 6000 stron. A to oznacza wydruk jednej strony w czerni o koszcie nie przekraczającym 1 grosza za stronę!

HP Smart Tank 670

W sieci nie ma idealnych statystyk, które mogłyby posumować to, ile drukujemy stron miesięcznie. Te najdokładniejsze mówią o brytyjskich pracownikach z 2015 roku, gdy drukowano wówczas ok. 8000 stron rocznie. Trend ten zwiększył się do 10000 stron na rok, ale od czasu pandemii szybko maleje. Gdyby uznać to jednak za fakt, łatwo można policzyć to, że po zakupie HP Smart Tank 670 przez dwa lata nie kupimy czarnego tuszu. Dotyczy to nawet sytuacji w pracy, w której z drukarki nieustannie korzystamy i drukujemy około 750 stron miesięcznie!

HP Smart Tank 670

Drukowanie bezprzewodowe

Drukarka HP posiada port USB oraz sterowniki dla wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych. Najwygodniejszą formą obsługi jest jednak ta bezprzewodowa. HP Smart Tank 670 obsługuje WiFi 2.4/5GHz oraz Bluetooth 5.0. Możliwe jest więc połączenie za pośrednictwem domowej sieci WiFi lub bezpośrednio dzięki Bluetooth i WiFi Direct (bezpośrednie połączenie z urządzeniem).

HP Smart Tank 670
Aplikacja w wersji na iOS.

HP Smart Tank 670

HP oddaje do dyspozycji aplikację HP Smart, która dostępna jest zarówno na komputerach i smartfonach. Służy ona głównie do obsługi drukarki — drukowanie, skanowanie i kopiowanie oraz sprawdzanie stanu eksploatacyjnego.

HP Smart Tank 670
Aplikacja w wersji na MacOS.

W aplikacji mamy dostęp do sekcji:

  • Instant Ink. Abonament na materiały eksploatacyjne, więcej informacji tutaj.
  • Printables. Portal HP z materiałami twórczymi do wydruku.
  • Skróty. Można tu zaprogramować funkcje z wybranymi ustawieniami. Np. skan i zapis pliku do usługi w chmurze.
  • Faks Mobilny. Usługa wysyłania faksu na telefony stacjonarne, więcej informacji tutaj.
  • Drukuj zdjęcia.
  • Drukuj dokumenty. Funkcja daje dostęp do plików lokalnych i zawartości dysków w chmurze (Dropbox, Zdjęcia Google, Pliki Google, box, Evernote oraz innych).
  • Skanowanie kamerą.
  • Pomoc i wsparcie.
  • Skanowanie Drukarką.
  • Kopiuj. Skanowanie połączone z drukowaniem w celu powielenia dokumentu.

W trakcie testu łączność działała perfekcyjnie zarówno na telefonie, jak i laptopie. Drukarka posiada też funkcję oszczędzania energii, ale nawet podczas niej, w razie potrzeby, potrafi się natychmiastowo wybudzić i wznowić połączenie. Miałem na biurku 3 drukarki bezprzewodowe różnych producentów, dodatkowo w domu działają 3 sieci WiFi. HP nie gubił połączenia i nie stwarzał problemów.

Konkluzja

HP Smart Tank 670 to wydajne, ale przy tym niedrogie urządzenie, które dysponuje wszystkim, co jest potrzebne w przypadku sprzętu do domu i biura. Jest funkcja ksero, skanowania i drukowania bezprzewodowego, dupleksu oraz łączność bezprzewodowa. Natomiast świetna aplikacja na komputery i smartfony rewelacyjnie ją dopełnia.

HP Smart Tank 670

Drukarka ma minimalistyczny wygląd, a ten sprawdzi się zarówno w przytulnym domu, jak i minimalistycznym wnętrzu. Drukarka jest praktycznie bezobsługowa, a pojemniki z tuszem wystarczą na wiele miesięcy pracy. Dodatkowo dzięki nim druk staje się naprawdę bardzo tani.