Ostatnie doniesienia z raportu firmy Check Point Research ujawniają, że ryzyko cybernetycznych zagrożeń w internecie nadal jest bardzo wysokie. Hakerzy upatrzyli sobie zwłaszcza segment usług publicznych.
Wbrew pozorom, dotyczy to także nas. W ostatnich kilku miesiącach o prawie 100% wzrosła liczba ataków internetowych wymierzonych w usługi publiczne. Obecnie to aż 2316 włamań tygodniowo. Jak się chronić?
Ataki nie tylko na sektor energetyczny – hakerzy nie wybrzydzają
W listopadzie 2022 roku Microsoft poinformował, że rosyjscy hakerzy rozpoczęli masowe ataki na cyfrową infrastrukturę ukraińską i polskie organizacje transportowe oraz logistyczne. Pod koniec grudnia nastąpił szczyt działań hakerów, a od wielu miesięcy władze apelowały o szczególną ostrożność w związku z podwyższoną możliwością ataków cybernetycznych.
Niektórzy analitycy sugerują, że może to być prawdziwe wyzwanie w świetle łańcuchów dostaw do Ukrainy oraz transportu pomocy humanitarnej. W ubiegłych latach prawie 15% wszystkich cyberataków dotyczyło sektora energetycznego. W poprzednim roku najczęściej do ataków hakerskich dochodziło w agencjach rządowych, organizacjach krytycznej infrastruktury czy innych strategicznych obszarach dla ciągłości funkcjonowania państwa.
Z uwagi na nasilającą się cyberataki został powołany system o nazwie Centrum Wymiany i Analizy Informacji, który ma na celu przeciwdziałanie wspomnianych ataków. W najnowszym raporcie na temat bezpieczeństwa, firma Gartner szacuje, że w 2023 roku budżety lokowane na rzecz bezpieczeństwa informacji i zarządzania ryzykiem mogą sięgnąć nawet 188 mld USD. W ciągu 3 lat szacowany jest wzrost środków na ten cel o ponad 40%.
Zagrożenie nie tylko ze Wschodu
Nie ulega wątpliwości, że od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną znacząco się zwiększyła. Ważne jest jednak to, aby bardzo dokładnie weryfikować wszystkie otrzymywane wiadomości, których się nie spodziewamy. Warto zachować czujność w przypadku wiadomości tekstowych dotyczących niezapłaconych rachunków oraz wszystkich linków, które rzekomo mają na celu usprawnić proces płatności.