Na Google I/O 2021 w maju, Google zapowiedziało funkcję, która miałaby ułatwić instalowanie aplikacji na zegarkach z Wear OS. W ramach tej funkcji zostało dodane menu, które umożliwiało wybór urządzenia, na którym miałaby być zainstalowana dana aplikacja (tylko na telefonie, tylko na zegarku albo na obu urządzeniach). Obecnie wygląda na to, że podobne rozwiązanie zostało wprowadzone dla posiadaczy użytkowników Android TV.

Obecnie jeśli chcesz zainstalować aplikację na Android TV trzeba otworzyć Sklep Play na telewizorze, wyszukać aplikację wśród proponowanych lub wyszukać ręcznie z pomocą klawiatury na telewizorze (lub za pomocą pilota na telefonie gdzie pisanie jest wygodniejsze). Dodatkowo można także zlecić instalację aplikacji z webowej strony Sklepu Play, lecz dalej nie można zainstalować tego z poziomu telefonu. Ale według użytkownika u/avigi z Reddita, Google stopniowo wypuszcza tą funkcję do niektórych użytkowników.

Instalowanie aplikacji na Android TV z poziomu smartfona

Obraz1
zrzut ekranu: u/avigi

Jak widać na załączonym zrzucie ekranu, w przypadku kiedy do tego samego konta mamy połączone nasze urządzenie z Android TV, w Sklepie Play pojawi się menu, z którego będziemy mogli dokonać wyboru, aby aplikacja została zainstalowana na telewizorze czy przystawce z Android TV. To ułatwienie, które powinno być wprowadzone dużo wcześniej. Ta funkcja nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich. Funkcja będzie powoli udostępniana coraz większej ilości osób, gdyż jest to zależne od serwera, kiedy zostanie wam przydzielona.

Obraz2
Menu szybkich ustawień (własne)

Ostatnio Google udostępniło skrót do pilota do urządzeń z Google TV. Od teraz można przypiąć ten skrót w menu szybkich ustawień, co oznacza, że Google dodaje jak najwięcej opcji, które pozwalają na jak najwygodniejsze uruchomienie pilota. Obecnie można uruchomić go z poziomu aplikacji Google Home po wybraniu odpowiedniego urządzenia, po wybraniu urządzenia z panelu do sterowania urządzeniami smart, które zostało dodane w Androidzie 11. Oraz teraz za pomocą skrótu w miejscu szybkich ustawień.

Obraz3
Wygląd pilota dostępnego ze skrótu


Autorem artykuły jest Mikołaj Mucha.