Google tworzy narzędzie, które będzie powiadamiać użytkownika, gdy w wynikach wyszukiwania pojawią się wrażliwe dane, takie jak numer telefonu, adres e-mail czy adres domowy. To część większej kampanii związanej z prywatnością.

Przyjęło się mówić, że Google to „ta zła” korporacja, która zbiera na potęgę nasze dane, analizuje je, a następnie w zgrabny sposób monetyzuje. Tak, gigant z Mountain View jest w dużej mierze przedsiębiorstwem o charakterze reklamowym, ale firma coraz mocniej stara się dbać o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Tworzone są w tym celu specjalne narzędzia. Dobrym przykładem jest tutaj opcja wnioskowania o usunięcie konkretnych danych o userze z wyników wyszukiwania. Pojawienie się wspomnianego rozwiązania cieszy, natomiast osoba musi najpierw dowiedzieć się o tym, że jej dane zostały zaindeksowane i są obecne w wynikach wyszukiwania. Na szczęście Google pomyślało również o tym.

Google

Narzędzie Google będzie informować o Twoich danych osobowych w wyszukiwarce

Wyszukiwarka, szczególnie ta od Google, to szalenie potężne narzędzie, które jest w stanie odnaleźć każdą treść przez nią zaindeksowaną. To pozwala internautom na swobodne poruszanie się po sieci. Oczywiście, jak każde inne narzędzie, wyszukiwarka może również służyć do nieetycznych działań. Może się zdarzyć, że na konkretną osobę wyleje się fala (słusznego bądź niesłusznego) hejtu, a w wynikach wyszukiwania informacji o niej, znajdą się numer telefonu, adres domowy czy adres poczty elektronicznej. To może spowodować przeniesienie się „agresji” ze świata wirtualnego do realnego. Google chce temu zapobiegać.

R E K L A M A

Już w 2023 roku zostanie wdrożone narzędzie, które  jest rozwinięciem tak zwanych Alertów Google. Po zdefiniowaniu pewnych zmiennych użytkownik będzie informowany o tym, że w wynikach wyszukiwania znalazły się wybrane dane osobowe. Oczywiście, powiadomienie ma na celu stworzenie prostej ścieżki do wystosowania prośby o usunięcie rzeczonych danych. Cały proces, który w zasadzie, choć dość okrężną drogą, możemy przejść już teraz. Firma chce jednak maksymalnie uprościć tę kwestię, dzięki czemu poradzi sobie z nią nawet laik i internetowy ignorant.

InReach Messenger – co oferuje komunikator satelitarny od Garmina