Google od jakiegoś czasu działa na rzecz problemów związanych z kryzysem klimatycznym. Od niedawna zaprzęga w tym celu do pracy AI. Dopiero jednak teraz Google Flood Hub informuje o powodziach z wyprzedzeniem, również w Polsce! To dobra opcja, by sprawdzić warunki przed urlopem.

Niecałe dwa tygodnie temu, mój urlop stanął pod znakiem zapytania. Planowałem pobyt we Włoszech, które jak mogliście słyszeć, trapiły nagłe powodzie. Nie wiedziałem o tym, ale Google Flood Hub ostrzega przed powodziami już w 80 krajach, ostatnio dołączyła do tej listy również Polska.

Google Flood Hub

Google Flood Hub już w 80 krajach

Klęski żywiołowe zdarzają się w dzisiejszych czasach coraz częściej. Ma na to wpływ działalność człowieka i zmiany klimatyczne nią spowodowane. Do głównych zagrożeń klimatycznych i ekonomicznych należą tytułowe powodzie. Szacuje się, że w ich wyniku cierpi około 250 milionów ludzi na całym świecie, co wiąże się ze utratą życia i zdrowia. Ma to również wymiar ekonomiczny — straty finansowe to z tego tytułu około 10 miliardów dolarów rocznie.

Google w 2018 roku uruchomiło w Indiach serwis, który umożliwiał prognozowanie powodzi. Funkcjonalność serwisu rozszerzono początkowo o Bangladesz. Dzięki postępom prac oraz uczeniu maszynowym i AI w 2022 roku udostępniono prognozowanie powodzi dla 18 kolejnych krajów.

Na oficjalnym blogu Google poinformowano właśnie o dodaniu prognozy dla kolejnych 60 krajów z rejonu Afryki, Azji i Pacyfiku, Europy oraz Ameryki Południowej i Środkowej. Wśród wspomnianych krajów znalazła się również Polska oraz nasi sąsiedzi. Krajów nie wybierano przypadkowo, to miejsca o największym ryzyku występowania powodzi i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Szacuje się, że w tych obszarach żyje przeszło 460 milionów zagrożonych ludzi.

Google Flood Hub
Google Flood Hub w Polsce

Flood Hub dostępny jest dla rządów, organizacji, ale również osób prywatnych. Dzięki temu każdy może się przygotować na nadchodzące kataklizmy, ale również stale monitorować konkretne miejsca, aby podejmować odpowiednie przygotowania i działania. Teraz serwis działa już z 7-fniowym wyprzedzeniem. To znaczne udoskonalenie funkcjonalności, która w zeszłym roku działa z wyprzedzeniem tylko 48 godzin. Serwis zintegrowany jest już z alertami w Google Maps.

Google Flood Hub jest efektem pracy firmy w zakresie reagowania kryzysowego, aby zapewnić ludziom dostęp do wiarygodnych informacji i zasobów w krytycznych momentach — również w przypadku pożarów i trzęsień ziemi oraz innych sytuacji alarmowych.

Serwis Google Flood Hub dostępny jest w postaci mapy pod tym adresem. Informacje o prognozowanych powodziach wyświetlane mogą być również w Mapach Google i innych aplikacjach.