Wiele firm na świecie stara się zapobiegać i zmniejszać swój ślad węglowy w najróżniejsze sposoby. Firmy kosmetyczne ograniczają lub zamieniają plastik na ten pochodzący z recyklingu. Miasta starają się być bardziej eko wprowadzając elektryczną komunikację. Google natomiast przygotowało coś bardziej biernego, ale pomocnego każdemu z nas.

Google Flights pokaże ślad węglowy

Jeśli zależy Wam na ograniczaniu swojego śladu węglowego, a mimo to planujecie lub często podróżujecie samolotami, warto zerknąć wcześniej do Google Filghts. Wprowadzono tam właśnie narzędzie, które pokaże nam, ile dwutlenku węgla zostanie wypuszczone do atmosfery podczas naszego lotu.

Nie jest to jednakowe w przypadku różnych lotów nawet na takiej samej trasie. Wpływ na to ma kilka czynników – od rodzaju samolotu, jego wielkości, obciążenia po inne, mniej oczywiste powody.

O wprowadzeniu takiej funkcji Google poinformowało na swoim oficjalnym blogu. Jest to gest symboliczny, ale jednak znaczący w kontekście edukacji i uświadamiania ludzi na temat tego, ile potencjalnie niegroźny lot może wydzielić dwutlenku węgla do atmosfery.

Od dzisiaj w wynikach wyszukiwania zobaczysz szacunkową emisję dwutlenku węgla dla prawie każdego lotu — tuż obok ceny i czasu trwania lotu. Jeśli więc wybierasz spośród lotów o podobnych kosztach lub terminach, możesz również uwzględnić w swojej decyzji emisje dwutlenku węgla.

Jak słusznie zauważa Google – podana ilość śladu węglowego może mieć wpływ również na decyzję o wyborze konkretnego połączenia. Zakładając, że wybieramy podróż, która kosztuje ok. 2 tysiące złotych, a o wiele mniej emisyjne połączenie jest 50 zł droższe, warto przemyśleć swój wybór, szczególnie jeśli chcemy dbać o środowisko.

Jak sprawdzić ślad węglowy i emisję CO2 w Google Flights – wideo

Podawane dane są oczywiście szacunkowe, ale przeliczane według specjalnie przygotowanych algorytmów. Możemy zobaczyć emisję spalin dla całego lotu lub dla jednego pasażera. Oczywistym jest, że nowsze samoloty są najmniej emisyjne, chociaż nie w każdym przypadku. Emisja spalin na osobę zwiększa się także w przypadku wyższej klasy wybranej oferty. Jest to powodowane większą przestrzenią, którą zajmuje pasażer, przez co liczba foteli w samolocie zmniejsza się.

Tak więc, jeśli planujecie podróż samolotem, zerknijcie na Google Flights. Ochrona klimatu wiąże się także z naszymi codziennymi decyzjami.