Nie powiem Wam, co ma wspólnego niemieckie Eve z kultową polską marką Kubota, bo to „insajderska” wiedza redakcji DailyWeba. Mogę za to powiedzieć, co ma wspólnego inna kultowa polska marka Unitra z produktem Eve Play.

Zanim jednak przejdziemy do rozwiązania zagadki ze wstępu, pochylmy się na chwilę nad Eve. Jest to jedna z moich ulubionych marek – choć Eve Play to dopiero pierwszy sprzęt, który miałem okazję testować. Dlaczego? Nie dość, że Eve produkuje bardzo ładne i użyteczne sprzęty, to jeszcze przykłada dużą rolę do kwestii bezpieczeństwa.

//dzisiaj na dailyweb

Eve Play to małe pudełko do streamowania dźwięku, dzięki któremu mój wzmacniacz Unitry zyskał drugie życie. Powiecie teraz pewnie: Unitra to zło i za małe pieniądze można teraz zdobyć dużo lepsze wzmacniacze. Macie oczywiście rację. Do Unitry mam jednak duży sentyment i nie chciałbym sprzętu wyrzucać, zwłaszcza że mogę odtwarzać muzykę z mojego iPhone’a.

Eve Play – funkcje i specyfikacja

Eve Play jest interfejsem audio do strumieniowania dźwięku. Główną funkcją urządzenia jest przesyłanie wysokiej jakości dźwięku do wzmacniaczy, głośników i soundbarów. Sprzęt może więc dać starym zestawom audio nowe życie. Po podłączeniu do interfejsu nasz amplituner i ulubione kolumny mogą działać bezprzewodowo w ramach AirPlay i w systemie multi room. Dodatkowo Eve Play oferuje synchronizację dźwięku, pochodzącego z wielu urządzeń (funkcja Audio Sync). Jest to więc idealne urządzenie dla fanów urządzeń z nadgryzionym jabłkiem, którzy posiadają jakikolwiek sprzęt muzyczny pozbawiony funkcji AirPlay.

Eve Play porty
Eve Play podepniesz do swojego sprzętu niezależnie od wejścia cyfrowego czy analogowego

Eve Play integruje się z HomeKit, więc bez problemu użyjesz go w ramach utworzonych wcześniej automatyzacji czy scen. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by tworzyć nowe, właśnie w oparciu o urządzenie niemieckiego producenta. Wieczorna scena z przygaszeniem świateł i nastrojową muzyką w tle? Proszę bardzo! Poranna łupanka pod otwieranie rolet i kawkę? Nie ma problemu!

Eve Play – specyfikacja

ZASILANIE Napięcie wyjściowe: 5 V / 1,5 A
Napięcie wejściowe: 100 – 240 VAC / 50 Hz
POŁĄCZENIE Z SIECIĄ • WiFi 2,4 GHz / 5 GHz
• Ethernet
ZŁĄCZA WYJŚCIOWE • Koaksjalne (cyfrowe)
• Optyczne (cyfrowe)
• RCA (analogowe)
PRZETWORNIK CYFROWO-ANALOGOWY Texas Instruments Audio DAC (PCM5122A) ze stosunkiem sygnału do szumu (SNR) 112 dB
WYMAGANIA iPhone lub iPad z najnowszą wersją systemu iOS/iPadOS
• Sieć WiFi (2,4/5 GHz 802.11a/b/g/n) lub Ethernet
WYMIARY 131 x 126 x 26 mm
ZAWARTOŚĆ ZESTAWU • Eve Play
• Zasilacz
• Kabel RCA
• Przewodnik instalacji

Eve Play – jakość dźwięku

Przez chwilę zastanawiałem się, czy w ogóle pisać o jakości dźwięku w przypadku Eve Play, ponieważ sprzęt nie jest sam w sobie odtwarzaczem, a jego zadaniem jest przekazanie sygnału z naszego telefonu lub tabletu do wzmacniacza, głośników czy soundbara. Warto jednak zauważyć, że Eve Play nie generuje żadnych dodatkowych szumów czy zniekształceń. Urządzenie nie dodaje od siebie także żadnej charakterystyki, więc muzyka tak jak wychodzi z Waszych iPhonów, tak trafia do wzmacniacza czy głośnika.

Eve Play

Eve Play – aplikacja czy HomeKit?

Eve Play możesz podłączyć do swojego Apple Home, skanując znajdujący się pod spodem urządzenia kod QR. Skorzystałem z tej opcji z kompletnym pominięciem aplikacji Eve. Gdy posiadacie jednak więcej sprzętów niemieckiego producenta, to warto moim zdaniem rozważyć jej instalację. Eve for Matter & HomeKit, jak widnieje w AppStore czy Eve, identyfikuje się już po instalacji. To uniwersalne narzędzie do zarządzania smart home.  Znajdziesz w nim nie tylko urządzenia Eve, lecz także wszystkie czujniki czy sprzęty podpięte pod HomeKit.

Eve MotionBlinds to zestaw retrofit do starych rolet okiennych. Współpracuje z Apple Home i jest prosty w instalacji

Eve Play to świetne narzędzie, z którego korzystam prawie codziennie. To świetnie wykonany interfejs audio do strumieniowania dźwięku – wyceniony na niecałe 150 dolarów. W Polsce jego ceny zaczynają się od około 700 złotych. Urzekło mnie w nim łatwe i szybkie przesyłanie muzyki przez AirPlay, jej wysoka jakość oraz fakt, że ożywił mój stary zestaw audio, który służył mi jedynie do okazjonalnego odtwarzania muzyki. Doceniam także to, że to praktycznie sprzęt Plug’n’Play, a więc nie wymaga żadnych rejestracji czy tworzenia kont.