Apple udostępniło aktualizację watchOS 10.1, która wprowadza na najnowsze zegarki Apple Watch zapowiadaną już wcześniej nowość. Chodzi o obsługę gestu dwóch stuknięć palcami, który pozwala na wykonanie wielu czynności.

Kiedy otrzymałem na moim zegarku monit z możliwością pobrania watchOS 10.1, czym prędzej przeszedłem do instalacji. Powiem szczerze – tak naprawdę czekałem tylko na jedną nowość, o której Apple informowało już wcześniej, ale została udostępniona dopiero teraz.

//dzisiaj na dailyweb

Tak, chodzi o gest dwukrotnego stuknięcia, który trafia do dwóch modeli Apple Watch – Series S9 i Ultra 2. Dlaczego tylko te urządzenia mogą liczyć na nowość? Okazuje się, że ficzer wymaga do działania nowego układu SiP S9, który jest o jedną czwartą wydajniejszy od poprzednika. Nie bez znaczenia jest też silnik Neural Engine, którego działanie opiera się na uczeniu maszynowym. Dobrze, ale jak działa nowa funkcja i co tak właściwie oferuje?

watchOS 10.1 – jeden gest, wiele możliwości

watchOS 10.1 2

Gesty działają od razu po przeprowadzeniu procesu aktualizacji. Wystarczy, że stukniemy dwoma palcami, gdy zegarek spoczywa na naszym nadgarstku. Dokładność działania rozwiązania budzi mój podziw. Wszystko opiera się na żyroskopie, akcelerometrze i optycznym sensorze tętna. Rzecz jasna, w grę wchodzą tu zaawansowane algorytmy, ale nie jest to wiedza niezbędna przeciętnemu zjadaczowi chleba.

@techmarka_

Apple Watch z nowymi gestami. Najnowsza aktualizacja watchOS 10.1 większ wprowadza opcję pozwalającą sterować zegarkiem w nietypowy sposób. #tech #mobile #technology #smartwatch #watch #apple #applewatch #watchos #update

♬ Pop beat BGM / long version(1283324) – nightbird_bgm

Gest stuknięcia dwoma palcami potrafi:

  • Otwierać inteligentny stos i przewijać widgety
  • Odbierać i kończyć rozmowy przychodzące
  • Przeglądać powiadomienia
  • Kontrolować minutnik
  • Kontrolować stoper
  • Włączyć drzemkę w budziku
  • Robić zdjęcia za pomocą iPhone’a
  • Wyciszać aplikacje

Recenzja Apple Watch Series 9. Zakochałem się, ale to trudna miłość

Jeśli martwicie się o to, czy funkcja wpłynie negatywnie na czas pracy na baterii, mamy dobrą wiadomość prosto od Apple:

Obsługa gestu dwukrotnego stuknięcia działa zawsze, gdy tylko wyświetlacz jest wybudzony. I choć funkcja pozostaje dostępna cały dzień, ma minimalny wpływ na czas pracy baterii, która w modelu Apple Watch Series 9 wystarcza na 18 godzin, a w Apple Watch Ultra 2 – na 36 godzin.

Niestety, Apple pozwala na mizerną konfigurację działania funkcji. W zasadzie możemy wybrać tutaj jedynie to, czy gest wykonany z na zablokowanym zegarku od razu uruchomi widget ze stosem, czy też aktywuje pierwszy z paneli.