Największy w Europie operator telekomunikacyjny szykuje prawdziwą gratkę dla entuzjastów AI. Podczas targów MWC w Barcelonie zaprezentuje smartfon pozbawiony aplikacji!

Jestem pod wielkim wrażeniem tempa rozwoju AI. Słynne powiedzenie „uważaj, o czym marzysz, bo może ci się to spełnić” pasuje jak ulał do tego, co widzę właśnie w branży technologicznej. To, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się dla AI niemożliwe, dziś jest już dostępne w wersji beta, a za chwilę trafi do subskrypcji.

//dzisiaj na dailyweb

Producenci smartfonów dwoją się i troją, aby zrobić użytek ze sztucznej inteligencji i wszczepić ją w jak największą liczbę aplikacji. Dobrym przykładem jest Samsung, który zachwycił mnie możliwościami pakietu Galaxy AI. A gdyby tak zrobić to inaczej i dużo radykalniej? Na dość interesujący koncept wpadł niemiecki T-Mobile.

Smartfon bez aplikacji, ale za to z AI. Oto pomysł Deutsche Telekom

Gdy jeszcze niedawno ekscytowaliśmy się narzędziami takimi jak Midjourney, które na podstawie podanego opisu generują obrazy, mówiło się, że technologia ta jest wysoce niedoskonała, a AI nie radzi sobie z poprawnym odwzorowaniem palców i zębów. Kilka chwil później w sieci pojawiło się zdjęcie papieża w białej kurtce, a dziś okazuje się, że stworzono narzędzie, które z prostego promptu generuje nagrania wideo.

Sora od OpenAI to inny wymiar sztucznej inteligencji w kategorii wideo! Nadchodzi rewolucja?

Za nami amerykańskie targi CES 2024, podczas których zaprezentowano wiele urządzeń i pomysłów na kreatywne wykorzystanie sztucznej inteligencji. A dopiero przed nami targi MWC 2024 w Barcelonie, gdzie Deutsche Telekom (właściciel obecnej także w Polsce marki T-Mobile) zaprezentuje smartfona pozbawionego jakichkolwiek aplikacji. Urządzenie, które powstało we współpracy z Qualcomm oraz Brain.ai, zostało wyposażone w specjalny interfejs. Rozumie on zarówno mowę, jak i tekst.

Siri

Wirtualny asystent będzie w stanie zarezerwować bilety lotnicze, zająć się zakupami, pomóc w edycji zdjęć i filmów oraz zaplanować za użytkownika cały dzień. Wszystko to bez potrzeby ręcznego otwarcia jakiejkolwiek aplikacji (choćby kalendarza). Jon Abrahamson, dyrektor ds. produktów i rozwiązań cyfrowych w Deutsche Telekom, jest przekonany, że tak rysuje się nasza przyszłość:

Sztuczna inteligencja i duże modele językowe (LLM) będą wkrótce integralną częścią urządzeń mobilnych. Wykorzystamy je do poprawy i uproszczenia życia naszych klientów. Nasza wizja to magenta concierge dla smartfona bez aplikacji. Prawdziwy i codzienny towarzysz, który spełnia potrzeby i upraszcza cyfrowe życie.

Brzmi znajomo? Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że rozwiązanie, które proponuje T-Mobile, jest bardzo podobne do innej koncepcji. Nie powiem, podczas swojej niedawnej prezentacji wręcz skradła moje serce. Mam na myśli urządzenie Rabbit R1 pokazane na wspomnianych przeze mnie targach CES 2024. Kunsztownie zaprojektowane akcesorium, które przedstawił wam w swoim tekście Daniel, robi w zasadzie dokładnie to, o czym mówi teraz Deutsche Telekom.

dayliweb rabbit 5

Warto jeszcze dodać, że Niemcy zaprezentują swój pomysł w dwóch różnych środowiskach. Pierwszym z nich będzie dostępny już na rynku smartfon T Phone. W tym przypadku cała moc obliczeniowa potrzebna do wykonania zadań przez AI będzie pochodzić z chmury. Jak przekonują przedstawiciele Deutsche Telekom, dzięki rozwiązaniom opracowanym przez Brain.ai udało się stworzyć interfejs bez aplikacji, w którym sztuczna inteligencja przewiduje i generuje kolejne ekrany kontekstowo. Oparcie tego procesu o chmurę ma tę zaletę, że rozwiązanie jest niezależne od posiadanego przez użytkownika urządzenia i zadziała nawet na smartfonach ze słabszymi podzespołami.

Deutsche Telekom smartfon AI

Druga koncepcja zakłada uruchomienie asystenta na smartfonie wyposażonym w mocny procesor Snapdragon 8 Gen 3 Reference Design, dzięki któremu przetwarzanie wydanych poleceń przez sztuczną inteligencję odbędzie się na urządzeniu. Takie rozwiązanie ma być naturalnie szybsze, a z czasem, prawdopodobnie dzięki technikom uczenia maszynowego, rezultaty będą lepiej dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika.

Jedziemy na MWC 2024. Z kim się widzimy?

Do rozpoczęcia MWC 2024 nie pozostało już wiele czasu. Z wielką ciekawością obejrzę relację ze stoiska Deutsche Telekom, na którym mają pojawić się prototypy urządzeń wyposażone w „magenta concierge”.