OpenAI, czołowy gracz w dziedzinie sztucznej inteligencji, ogłosił nową funkcję dla swojego chatbota opartego na AI, ChatGPT. Subskrybenci wersji premium – ChatGPT Plus mogą teraz korzystać z nowej funkcji przeglądania, która pozwala ChatGPT korzystać z Binga w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania. Narzędzie, które jest dostępne zarówno dla iOS, jak i dla Androida, zapowiada się naprawdę potężnie.

Funkcja przeglądania może być naprawdę wielkim ułatwieniem codziennych zmagań z wyszukiwaniem najważniejszych informacji. Użytkownicy ChatGPT 4 zyskają możliwość przeglądania dostępnych treści bezpośrednio z poziomu tego narzędzia. Obecnie zawęża się tylko do wyszukiwarki Bing, która mocno walczy o zwiększanie swoich udziałów w rynku. OpenAI twierdzi, że przeglądanie jest szczególnie przydatne dla zapytań dotyczących aktualnych wydarzeń i innych informacji, które „wykraczają poza oryginalne dane treningowe” ChatGPT. Gdy przeglądanie jest wyłączone, wiedza ChatGPT kończy się w 2021 roku i nie uwzględnia zewnętrznych linków ani możliwości wchodzenia w nie, co nadrabiać ma właśnie ta funkcja.

SEO AI

Wyszukiwanie w Bing przez aplikację ChatGPT

OpenAI ogłosiło, że ich strategiczne partnerstwo w zakresie rozwoju aplikacji ChatGPT z Microsoft, nabiera tempa. Od teraz bezpośrednio z poziomu smartfona, będzie można przeszukiwać internet za pośrednictwem wyszukiwarki Bing. Dlaczego to przełomowa wiadomość? Dotychczasowa obecność tej wyszukiwarki z poziomu urządzeń mobilnych była niemal zerowa, głównie z powodu braku wsparcia ze strony systemów IOS (gdzie wiodącą przeglądarką jest Safari) i Android (ze swoim wbudowanym modułem Google). Oznacza to także kolejną zmianę, związaną z zakresem dat. Modele treningowe OpenAI sięgają tylko do 2021 roku, co oznacza, że ChatGPT nie sięga do informacji aktualnych. Otwierając furtkę współpracy z Bing, ten problem zdaje się być rozwiązany. 

Nowa funkcja przeglądania w aplikacji ChatGPT z pewnością czyni ją bardziej użytecznym asystentem, szczególnie do szybkiego wyszukiwania informacji po 2021 roku. Jednak ograniczenie do Bing może prowadzić do problemów, gdy zdarza się, że ta wyszukiwarka ma mniej sprawdzone i rzetelne źródła informacji niż Google, a do tego mniej narzędzi do weryfikacji. Co oznacza, że zawężając pole wyszukiwania do Bing, zawsze warto pogłębić swoje wyszukiwania o dodatkowe źródła.