Firma Razer ogłosiła w Las Vegas, że wszystkie nowe myszki, klawiatury i zestawy słuchawkowe producenta wykorzystają materiały pochodzące z recyklingu.

Targi CES 2024 to przede wszystkim premiery nowych produktów. Wiele z nich opisaliśmy już na łamach DailyWeba. Oczywiście o wielu jeszcze wspomnimy, więc warto śledzić serwis na bieżąco. Targi w Las Vegas to także miejsce, na które spogląda cały technologiczny świat, dlatego wiele firm – poza widowiskowymi premierami – ogłasza tam ważne dla siebie informacje. Tak jest w przypadku Razera.

//dzisiaj na dailyweb

Razer to globalna marka lifestylowa dla fanów gier, w portfolio której znajdziemy urządzenia peryferyjne dla graczy oraz laptopy gamingowe Blade. Firma słynie z ciekawych współprac – pisaliśmy na łamach DailyWeba o maszynce do golenia, która powstała we współpracy z Gillette czy… gamingowym samochodzie!

Razer Lexus TX to efekt szalonej współpracy, która stworzyła gamingowy samochód

Razer stawia na zrównoważony rozwój

Marka poinformowała na targach CES o włączeniu materiałów z recyklingu do nowych urządzeń peryferyjnych PC, które trafią na rynek w 2024 roku i w kolejnych latach. Na początek tylko modele produkowane w charakterystycznej czarnej kolorystyce Razera będą wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Z czasem dołączą do nich kolejne kategorie produktów.

Przykładowe sprzęty, w których udział materiałów z recyklingu ma wynieść do 40%

Razer eksperymentował już wcześniej z wykorzystaniem materiałów z recyklingu w produkcji swoich produktów – dwa z nich są już dostępne. Mysz Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed zawiera 40% takich materiałów, a w skład klawiatury Razer Ornata V3 wchodzi ich co najmniej 20%. Dzięki udanej integracji oba produkty spełniły rygorystyczne kryteria i uzyskały oznaczenie UL 2809 ECOLOGO – niezależnie zweryfikowany certyfikat oznakowania ekologicznego wystawiany przez firmę, która zajmuje się testowaniem, inspekcją i certyfikacją, UL Solutions. Firma ta jest światowym liderem w dziedzinie stosowanych nauk o bezpieczeństwie. Warto zaznaczyć, że działa w ponad 100 krajach i oferuje niezależne usługi testowania, inspekcji i certyfikacji.

– Dzisiejsi gracze chcą innowacji i wysokich osiągów, ale są także świadomi tego, jak tworzywa sztuczne wpływają na świat (…) Używając w naszych nowych produktach materiałów pochodzących z recyklingu i pracując nad tym, aby nasze urządzenia w większym stopniu nadawały się do recyklingu, po raz kolejny wywiązujemy się ze złożonych obietnic. Aktywnie pracujemy także nad poprawą obiegu zamkniętych produktów gamingowych i zmniejszeniem ich wpływu na środowisko – Kenneth Ng, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Razer.

To nie wszystko, ponieważ marka nie tylko próbuje dołożyć do produkcji materiały pochodzące z recyklingu, lecz także wciąż bada możliwości zminimalizowania wpływu każdego produktu na środowisko. Koncentrując się zarówno na materiałach pochodzących z recyklingu, jak i możliwości ich ponownego przetworzenia, firma zmniejsza ilość materiałów pierwotnych potrzebnych do wytwarzania produktów, projektując je zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego.

Deklaracja Środowiskowa Produktu na opakowaniu myszy Razer
Deklaracja Środowiskowa Produktu na opakowaniu myszy Razer

W kontekście zrównoważonego rozwoju warto wspomnieć, że urządzenia Basilisk V3 Pro i Basilisk Ultimate to pierwsze na świecie produkty elektroniki użytkowej, które uzyskały certfikat Environmental Product Declaration UL. Deklaracja Środowiskowa Produktu umożliwia konsumentom dokonywanie świadomych wyborów dotyczących zakupów. Wszystko dzięki zamieszczonym na opakowaniu informacjom o śladzie węglowym, zużyciu wody, minerałach i zasobach kopalnych wykorzystanych do tworzenia produktu.

Cieszę się, że marki takie jak Razer coraz świadomiej podchodzą do zrównoważonego rozwoju i wpływu ich produktów i ich produkcji na środowisko. Mam nadzieję, że firma wyznaczy drogę innym producentom w branży gamingowej, a co za tym idzie, uświadomi młodych odbiorców sprzętu. Good job Razer!