Polski Standard Płatności, operator płatności BLIK kupuje 100% udziałów VIAMO, słowackiego usługodawcy działającego w obszarze płatności P2P. Serce rośne, kiedy widzimy rozwój rodzimego biznesu.

PSP (Polski Standard Płatności) poinformował właśnie o podpisaniu umowy na zakup 100% udziałów słowackiej firmy VIAMO. Zanim przejęcie dojdzie do skutku, transfer musi zostać zatwierdzony przez bank centralny Słowacji (NBS). Działania mające na celu międzynarodową ekspansję na rynek płatności to powód do dumy dla przedsiębiorstwa. Wspomniana umowa została podpisana 11 sierpnia 2022 roku. Niestety, strony nie ujawniły kwoty, na jaką opiewa transakcja. Dlaczego operator BLIK-a postawił akurat na VIAMO.

R E K L A M A

BLIK

BLIK z międzynarodowymi aspiracjami. PSP kupuje słowackie VIAMO

BLIK to rozpoznawany w Polsce system płatności mobilnych, który w ostatnich latach osiągnął aż 11,3 mln aktywnych użytkowników, a ich liczba z każdym kwartałem rośnie. VIAMO to natomiast spółka działająca na słowackim rynku już od 2013 roku. W ramach działalności firma dostarcza rozwiązania z zakresu płatności P2P oraz płatności dla biznesu oparte na QR i linkowanie. W ramach VIAMO oferowana jest także bramka płatności PayGate. W dużym uogólnieniu VIAMO upraszcza płatności P2P, łącząc numery kont bankowych z numerami telefonów.

– Cały czas się rozwijamy i nawiązujemy partnerstwa, które przyciągają do naszej usługi coraz więcej użytkowników. Już teraz z naszych aplikacji i usług korzysta blisko 300 tys. użytkowników. Mamy jednak apetyt na więcej i chcemy zwiększać skalę naszego działania. Nie mamy więc wątpliwości, że unikalne i poparte wieloma sukcesami kompetencje BLIKA, szczególnie w zakresie e-commerce, jak również wsparcie kapitałowe tej spółki, znacząco uatrakcyjnią ofertę VIAMO na rynku słowackim i pozwolą na ekspansję w innych krajach strefy euro. Zyskaliśmy właśnie solidnego partnera, który posiadając odpowiedni know-how i rozumiejąc specyfikę naszego biznesu, pomoże nam wypłynąć na szerokie wody – mówi Lubo Požgay, CEO, VIAMO, a.s.

Natomiast Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności komentuje:

Zdobyliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy wykorzystać również do rozwoju poza granicami naszego kraju. Już dwa lata temu zaczęliśmy nawiązywać partnerstwa z globalnymi dostawcami usług płatniczych. Akwizycja słowackiej spółki VIAMO to kolejny ważny etap naszej historii, który wzmocni naszą pozycję w regionie. Widzimy ogromny potencjał tego rynku, szczególnie w kontekście naszych planów działania w całej strefie euro.

BLIK w Polsce ma się świetnie i nie powinno nikogo zaskakiwać to, że PSP zamierza działać szerzej, czyli w ujęciu międzynarodowym. Chcąc osiągnąć możliwie najlepsze efekty, potrzebne jest wsparcie partnerów lub nawet całkowite przejęcie zagranicznych biznesów poruszających się na rynku finansowym. Właśnie taki krok wykonał PSP, którego istotnymi udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

McAfee żyje i ma się świetnie? Tak twierdzi była partnerka twórcy popularnego antywirusa