AYANEO, producent przenośnych konsol, które są podobne do Steam Decka, pochwalił się niecodziennym projektem. AYANEO Retro Mini PC to seria dwóch urządzeń w retro obudowach. W środku nich skrywają się mini komputery do gier.

Wygląd urządzeń to nie przypadek, ponieważ producent świadomie odwołuje się do sentymentu graczy i proponuje miło wspominany sprzęt. To nie będą gamingowe bestie, które pozwolą wycisnąć ostatnie soki z najnowszych gier.

//dzisiaj na dailyweb

AYANEO Retro Mini PC AM01 i AM02 mają za to pozwolić ograć większość nowych tytułów, zaoszczędzić trochę miejsca na biurku i dobrze wpasować się w świat retro. Dlatego właśnie obudowy urządzeń inspirowane są sprzętami NES oraz Macintoshem.

AYANEO Retro Mini PC AM01 i AM02 z chin na Wasze salony

Jeszcze pięć lat temu mówiąc „chińska konsola”, miało się na myśli podróbki w stylu polystation. Sporo na rynku namieszał GPD z serią minikomputerów, które pozwalały na sporą dawkę rozrywki. Chińskie firmy również zdominowały świat retro konsolek. Mimo że nie były do końca legalne, pozwalały wrócić do świetnych tytułów sprzed lat.

AYANEO

Jeszcze przed powstaniem Steam Decka, czyli podręcznego komputera od Valve, na rynku pojawiło się sporo wydajnych konsol, które pozwalały odpalać nowe gry. Cały ten obszar skoncentrowany był wokół zaledwie kilku chińskich producentów.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Jednym ze znanych producentów jest AYANEO. Firma oferuje obecnie kilka konsol, które mają odpowiadać zróżnicowanym potrzebom konsumentów. Kilka dni temu na stronie firmy pojawiła się informacja o przyszłych planach firmy. To długi materiał, który zdradza nowe modele konsol, kierunek rozwoju i kilka innych ciekawostek — firma powołała wewnętrzną markę REMAKE, zacznie też produkcję innych akcesoriów.

AYANEO

Nas jednak najbardziej zaciekawiły projekty dwóch komputerów. ANYNEO Retro Mini PC AM01 to mini komputer, który przypomina klasycznego Macintosha. Jest mały, więc można go wszędzie ze sobą zabrać. Według firmy nie służy tylko do gry, bo idealnie sprawdzi się również jako sprzęt biurowy czy komputer domowy. To produkt dla osób, które mają już dość notebooków lub znudziły się wyglądem „blaszaków”. Faktycznie nie można AM01 odmówić uroku. Wzorowany jest bowiem na legendarnym komputerze firmy Apple.

AYANEO

Według szefa firmy będzie pracować na procesorach AMD Ryzen z serii 7000 oraz występować w kilku konfiguracjach. Mimo że niektóre ze zdjęć komputera wyglądają na owoc pracy AI, to produkt jest jak najbardziej prawdziwy. Jeszcze w tym miesiącu na portalu Indiegogo wystartuje kampania finansowa tego projektu.

AYANEO

ANYNEO Retro Mini PC AM02 jest modelem znacznie ciekawszym. Wzorowany jest na konsoli Nintendo NES. Tutaj zdjęcia urządzenia wyglądają jeszcze bardziej generycznie, ale zaufajmy producentowi. Szara obudowa to nie wszystkie ciekawostki sprzętu. Na frontowym panelu znalazło się miejsce dla wyświetlacza, który ma prezentować podstawowe dane, takie jak godzina, parametry pracy komputera. Najwidoczniej może też służyć w niektórych grach (retro) za główny ekran. Z przodu, gdzie ładowalibyśmy kartridż z grą, znalazła się klapka. A pod nią zestaw portów USB A, USB C i port słuchawkowy. Niestety w przypadku tego modelu producent nie zdradził daty wprowadzenia go na rynek.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!