Backbone One dla iPhone PlayStation Edition. Trochę długa ta nazwa, natomiast czegoś tak fajnego nie można nazwać zbyt prosto. No dobrze, można — np. iPhone albo PlayStation. Tak się składa, że oba z padem Backbone One stają się lepsze!

Obiecałem sobie jakoś 1,5 roku temu, podczas kupna iPhona 13, że nie będę na nim grał, żeby nie wykończyć w nim baterii tak szybko jak w poprzedniku. Słowa, jak zwykle nie dotrzymałem – brawo ja! Grałem na nim na potęgę w PUBG i kilka innych gier. Moją ostatnią namiętnością jest Rocket Ligue Sideswipe, czyli nowa wersja na smartfony. Co może być lepsze, od sesyjki w ulubioną mobilną grę? Może — partyjka na dedykowanym kontrolerze, który jest ekstra jakości!

Backbone One

Backbone One iPhone PlayStation Edition

To nie jest zwykły pad do smartfonu. Tych przerobiłem już kilkanaście. Były tanie chińczyki i te droższe, miniaturki do kieszeni, trigery do strzelanek, a ostatecznie skończyłem z padem od PS4 i przystawką za kilka złotych, w której montuje się telefon. Wszystko miało wady i zalety. Największą wadą większości była jednak jakość wykonanie i rozmiary. Ja wiem, że wygoda ma swój gabaryt, bez przesady jednak. Potrzebuje coś przyzwoitego, co wrzucę do torby.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Backbone to pad, który oferuje rozsuwaną obudowę. Telefon montujemy więc tak, że jest on w centralnym miejscu. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż, zwykły pad z uchwytem na telefon. Zasadniczo Backbone One występuje w wersji standardowej oraz w wersji PlayStation Edition. Mnie do testów trafiła się wersja PlayStation i cieszę się, bo wygląda obłędnie, jak pad do PS5. Ważne jest również, ze pad występuje w wersji dla systemu Android oraz iOS. Zasadniczo chodzi tu o złącze — USB-C lub Lightning. W zestawie dla iPhone’a dostępne są też adaptery z obłej obudowy do kanciastej jak w nowszych modelach.

Backbone One dysponuje pełnym sterowanie, znanym z padów do popularnych konsol. Dodatkowo wyposażony jest w 4 przyciski funkcyjne. Odpowiadają one za wyciszanie mikrofonu, opcje gry, włączanie aplikacji Backbone oraz obsługę udostępniania ekranu i robienia zrzutów ekranu.

Backbone One

BackBone One nie został wyposażony baterię, pobiera tak mało, że ładowany jest z portu telefonu. Nie przeszkodziło to twórcom na umieszczenie dodatkowego portu Lightning do ładowania telefonu proprzez urządzenie np. w trakcie gry. Po drugiej stronie znajdziemy też port słuchawkowy Jack. W tym miejscu od razu zdradzę, że można podłączyć słuchawki po kablu do Backbone One i odpalić apkę z muzyką czy YouTube’a i słuchać w ten sposób.

Kontroler stworzono tak, by był maksymalnie zgodny z iPhonem oraz PlayStation. Oznacza to w praktyce, że każda duża i znana gra obsługuje zabawę i sterowanie przy pomocy Backbone. Przetestowałem około 20 gier z Apple Arcade. Nie znalazłem żadnej, która by nie była obsługiwana lub stwarzała problemy. Co więcej, mam też kilka zakupionych tytułów, które są portami starych gier jak Oddworld: Stranger’s Wrath. Ten też działa perfekcyjnie, a na wyświetlaczu w tutorialu, pojawiają się ikonki klawiszy sterowania oraz opisy, za co odpowiadają. Pad stworzono również dla miłośników gry zdalnej — jest wiele serwisów, pewnie macie swoje ulubione. Każdy duży serwis również jest obsługiwany. Ja grałem na PS4 przy wyłączonym TV — wszystko działało lepiej niż tylko poprawnie.

Backbone One

Backbone One ma jeszcze jedną przewagę nad konkurencją. Ma świetną aplikację a ta cały zestaw funkcji. To nie tylko świetny launcher gier, ale w sumie katalog, który w efektowny graficznie sposób kategoryzuje całą kolekcję gier. Dodatkowo duży nacisk położono w niej na rozbudowane funkcje społecznościowe oraz udostępnianie zrzutów ekranu i filmów z gier. Zwieńczeniem tych funkcji jest również, subskrypcja Backbone+, ale o niej we właściwej recenzji.

Pierwsze wrażenia

Jestem casualowym graczem, nie mam wyższych aspiracji niż tylko dobra zabawa. Mogę jednak bez fałszywej skromności napisać, że przerobiłem trochę padów w różnej formie. Nawet teraz na biurku mam 4 różne.

Backbone One

Backbone to firma, z którą wcześniej nie miałem do czynienia i chyba nie powinno mnie to dziwić, bo w zasadzie firma ma tylko jeden produkt w ofercie (ale w różnych wersjach). Dostając sprzęt na testy, byłem sceptyczny — to pewnie kolejny pad jakich wiele na rynku. Nic nowego, sama nuda.

Zdziwiłem się już przy jego rozpakowywaniu. Był nie tylko solidnie zabezpieczony, ale nawet opakowanie wskazywało na wysoką jakość produktu. W ręce pad prezentuje się doskonale. Przysłano mi wersję dla iPhone w edycji PlayStation. Jakość spasowania części i materiału, z jakiego został wykonany, przypomina trochę pada do PS5. Od tego z PS4 jest znacznie lepszy (o PS3 nie wspominając nawet). Klikalne analogi, trigery z regulacją mocy nacisku, precyzyjny D-pad. Tu wszystko świetnie zagrało.

Backbone One

Mechanizm rozkładania jest sprężynowy — działa solidnie z dość dużą siłą. Musi tak być, by wytrzymać nawet bardzo ruchliwą rozgrywkę. Spasowanie z iPhonem jest idealny — w moim przypadku musiałem wymienić tylko nasadzane gumki na te dedykowane nowym kanciastym obudowom iPhona — znajdują się one w zestawie.

Również obsługa aplikacji jest prosta i intuicyjna. Po jej zainstalowaniu trzeba tylko utworzyć konto i przeklikać się przez początkowe ustawienia. Aplikację towarzyszącą można zainicjować przez dedykowany jej pomarańczowy przycisk z logo Backbone One. Jest naprawdę responsywna, działa szybko, ma piękne grafiki i agreguje treść z gier. Miałem tu tak imersyjne wrażenie, że czułem się jakby sprzęt zaprojektowano w siedzibie Apple wyłącznie dla iPhona.

Backbone One

Trochę zeszło mi na testowaniu pada Backbone One. Dzięki temu doskonale go poznałem. Zabrałem go też na wakacje, ogrywałem nowe tytuły i trochę tych starych. Sprawdziłem go podczas rozgrywki zdalnej z konsoli PS4.

Sprzęt wywarł naprawdę świetne pierwsze wrażenie. W ciągu kilku najbliższych dni opublikujemy pełną recenzję, która zdradzi kilka ciekawych szczegółów o tym sprzęcie. Myślę, że naprawdę warto na nią poczekać ;) .

Backbone One

Pad Backbone One dla iPhone’a w edycji PlayStation dostępny jest w popularnych sklepach w cenie 589 PLN.

Więcej informacji o Backbone One dostępnych jest na stronie producenta.