Założone 27 czerwca 1972 roku przez dwójkę przyjaciół: Nolana Bushnella i Teda Dabneya przedsiębiorstwo Atari rozpoczęło swój rozwój od prostej gry Pong, która zyskała jednak wielką popularność. Firma produkowała także konsole, które poza rozrywką, używane były do składu tekstu czy tworzenia muzyki.

Atari – historia upadku

Atari nie wytrzymało niestety konkurencji Amigi, a potem wejścia na rynek konsol Play Station, Nintendo 64 czy Sega Saturn. W 2003 roku prawa do nazwy Atari wykupione zostały przez francuskiego wydawcę gier komputerowych Infogrames, po czym tamto przedsiębiorstwo oficjalnie zmieniło nazwę na Atari.

Atari – jubileusz

Dziś firma Atari, która mało ma już wspólnego z marką założoną przez Nolana Bushnella i Teda Dabneya, przygotowuje się do 50 urodzin. Nastąpią one 27 czerwca 2022 roku, ale już dziś zaprezentowano jubileuszowe logo, które towarzyszyć będzie produktom firmy oraz produktom, realizowanym na licencji marki Atari.

Jubileuszowe logo Atari

W jubileuszowym logo Atari widnieje nazwa firmy, pisana pogrubionym względem logotypu marki, krojem pisma oraz liczba 50, złożona składającym się z pięciu linii krojem. Pięćdziesiątka jest złota, co kontrastuje mocno z białą, bądź czarną w zależności od wersji, nazwą firmy.

01 atari 1200x670 1

Wewnątrz zera znajduje się sygnet Atari, pieszczotliwie nazywany „Fuji”, autorstwa George’a Oppermana. Pominięcie „Fuji” spotkałoby się prawdopodobnie z negatywnym odbiorem fanów marki, nic więc dziwnego, że go nie pominięto. Mam jednak wrażenie, że doklejono go tutaj trochę na siłę.

jubileuszowa koszulka atari

Taki jubileusz jak 50-lecie warto świętować. Szkoda, że Atari to już nie to historyczne Atari. Możemy być jednak pewni, że marka skonsumuje swoje święto i w jednej z popularnych sieciówek doczekamy się ciuchów z jubileuszowym znakiem. Kupicie?