Kilka dni temu na moim biurku zagościł ROG Strix 16 – potężny gamingowy laptop od Asusa. Sprawdzam właśnie, jak w intensywnych sesjach gamingowych sprawdza się ten sprzęt.

Graczem jestem raczej niedzielnym i to jak wreszcie mam czas, to odpalam na moim iMacu Football Managera. Wprawdzie w kącie kurzy się konsola PS4 Pro, ale testy tytułowego Strixa będą dla mnie powrotem do grania na pececie po prawie 15 latach przerwy. Na razie zapraszam na garść pierwszych wrażeń.

//dzisiaj na dailyweb

ROG – Republic of gamers

ROG to skrót od Republic of gamers. Marka ta, założona przez ASUS-1 w 2006 roku, skupia się na dostarczaniu profesjonalnego sprzętu dla graczy. W portfolio ROG, poza gamingowymi laptopami, znajdziemy urządzenia peryferyjne, monitory, a nawet… telefony! ASUS chwali się, że ich urządzenia klasy premium podnoszą jakość rozgrywki dzięki najlepszym w swojej klasie wyświetlaczom, najwyższej klasy układom graficznym i innowacyjnym rozwiązaniom chłodzącym, które przenoszą wydajność na nowy poziom.

Asus ROG Strix 16
Asus ROG Strix 16 ma bardzo ciekawe podświetlenie

Asus ROG Strix 16 – unboxing

Asus ROG Strix 16 zapakowano w fantazyjne kartonowe opakowanie, które eksponuje samego laptopa. Poza urządzeniem w pudełku znajdziemy jedynie zasilacz i kilka zbędnych, choć wymaganych prawem papierów. Piszę jedynie, choć nie wiem, czego więcej moglibyśmy spodziewać się w pudełku z laptopem. Być może jedynie naklejek, bo to chyba pierwszy testowany przeze mnie gamingowy sprzęt, w którego pudełku nie znalazło się miejsce dla choćby jednej vlepki.

ASUS ROG Phone 7: specyfikacja i wygląd kosmicznego smartfona na tydzień przed premierą

Asus ROG Strix 16 – specyfikacja

Pełną specyfikację testowanego modelu podam Wam oczywiście w pełnej recenzji, jednak napomknę tylko, że testowany laptop wyposażono w procesor Intel Core i5-13450HX 2,40 GHz oraz 16 GB RAM. Za grafikę odpowiada tu GeForce RTX 4070 z 8 GB GDDR6. Na papierze wygląda to całkiem nieźle, choć zaznaczam, że nie czuję się ekspertem i nie mam zamiaru zagłębiać się w meandry sprzętowe.

Klawiatura
Klawiatura z innym podświetleniem dla najczęściej używanych przez graczy klawiszy

ASUS ROG Strix 16 pierwsze wrażenia i oczekiwania

Pierwsze wrażenia z testowania ASUS ROG Strix 16 są całkiem dobre, choć muszę przyznać, że po wyjęciu z pudełka przeraziłem się jego gabarytami. ROG Strix 16 jest sprzętem naprawdę dużym, a sam jego zasilacz waży prawie 800 gramów, czyli mniej więcej 60% 13-calowego MacBooka Air. Takie porównanie jest absurdalne i bezzasadne, ale dość wyraźnie obrazuje, o jakich rozmiarach mówimy. Poza gabarytami zaskoczeniem dla mnie było, jak przyjemnie gra się na tym laptopie, choć uczciwie powiem, że nie katowałem go na razie super wymagającymi produkcjami. Nie zaskoczyło mnie natomiast, że wciąż mam alergię na Windowsa i przed każdym użyciem tego komputera, musiałem brać dwie Hitaxy.

To dopiero początek testowania gamingowego laptopa od ASUS-a. Jeżeli macie jakieś konkretne pytania, na które chcielibyście, żebym odpowiedział, to dajcie koniecznie znać w komentarzu. Pełna recenzja Asus ROG Strix 16 już wkrótce na łamach DailyWeba.