Prawie 10 lat temu, lekarz na rutynowych, corocznych badaniach w byłej pracy. Powiedział mi, że od coś złego dzieje się z moim sercem i trzeba to sprawdzić. Od tamtego czasu stale się badam. Również z wykorzystaniem smartwatcha Apple Watch. Teraz okazuje się, że to najdokładniejszy sprzęt w swojej klasie.

Tu od razu warto na małe przypomnienie. Apple Watch z EKG nie zastąpi kontrolnej wizyty u lekarza. Może jednak pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia i objawów choroby.

//dzisiaj na dailyweb

Od momentu, w którym Apple Watch 4 zyskał możliwość wykonywania zapisów EKG, na rynku pojawiło się wiele podobnych urządzeń. W kontekście ich wszystkich zawsze zadawaliśmy sobie pytanie — czy to naprawdę działa? Okazuje się, że ktoś to sprawdził!

Apple Watch najdokładniejszy w testach

O uniwersytecie w Bazylei w Szwajcarii mogliście słyszeć już w szkole na lekcji historii. To jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. W szpitalu uniwersyteckim przeprowadzono niedawno badania, które analizowały wyniki EKG pochodzące z 5 urządzeń — Apple Watch 6, Samsung Galaxy Watch3, Fitbit Sense, Withings ScanWatch oraz najmniej popularny AliveCore KardiaMobile, który jest przystawką, a nie smartwatchem.

Withings Scanwatch Horizon – niewiele rzeczy zrobiło na mnie takie wrażenie jak ten hybrydowy zegarek

Zinterpretowano prawie 11 tys. odczytów EKG. W analizie wzięło udział aż 450 osób, byli to kardiolodzy, specjaliści, rezydenci, lekarze jak również studenci uniwersytetu na różnym roku. W dużym skrócie i uproszczeniu można powiedzieć, że w odczynie EKG najważniejsza jest precyzja odczytu, dopiero potem znaczenie mają takie rzeczy jak ilość kanałów czy odprowadzeń. Sprzęt medyczny jest co do zasady drogi. Można jednak z powodzeniem kupić całkiem dobre urządzenia mobilne o dużych możliwościach już w cenie 3 000 zł. Nie zastąpią one jednak lekarza z doświadczeniem, który musi zinterpretować wynik (mimo iż dużą rolę przejmuje teraz oprogramowanie do takich działań).

Wynik badania to potwierdza (tutaj link). Czułość i swoistość wykrywania migotania przedsionków za pomocą testowanych urządzeń wyniosły 72% i 92% dla kardiologów, 68% i 86% dla rezydentów chorób wewnętrznych, 54% i 65% dla studentów medycyny w klasie 4-6 i 44% oraz 58% dla studentów medycyny w roku 1-3. Łatwo tu potwierdzić, że nic nie zastąpi tu lekarskiej praktyki i doświadczenia!

Apple Watch Series 9

Testowane urządzenia oferują 1-odprowadzeniowy pomiar. W gabinecie lekarskim spotykamy urządzenia 12-odprowadzeniowe i z takim porównano wyniki testów. Kontuzję testu można jednak podsumować w zdaniu, że wszystkie urządzenia stoją na bardzo dobrym poziomie. Dodatkowo wszystkie wykazują się podobną dokładnością.

Pamiętaj — nic nie zastąpi badań lekarskich i regularnej opieki medycznej. Choroby serca i układu krążenia to największy zabójca Polaków!

Jest jednak pewna zależność. Apple Watch cechuje najlepsza jakość odczytu oraz czytelność. Większość osób wskazała, że najłatwiejszymi do odczytania i najlepiej zaprezentowanymi są odczyty EKG z Apple Watch. Gdy przypomnimy sobie, jak ważną rolę odgrywa doświadczenie lekarza, łatwo wysnuć wniosek, żę jeśli już mamy pokazywać swoje wyniki, to najlepiej niech pochodzą z Apple Watch!