Już we wrześniu tego roku zobaczymy nową odsłonę smartzegarka Apple. Apple Watch 10, czy też Apple Watch X to model jubileuszowy. Nie wiemy jeszcze, czego możemy się po nim spodziewać. Dziś dowiadujemy się jednak, że zaoferuje on nowy czujnik, który będzie w stanie badać ciśnienie krwi (a nie tylko tętno).

To dobre wiadomości, bo od kilku miesięcy Apple boryka się z problemami, które wywołał pozew sądowy firmy Masimo. W wyniku batalii sądowej Apple musiało zaprzestać sprzedaży Apple Watch 9 ze względu na naruszanie patentów należących do powyższej firmy. Rozchodziło się dokładnie o czujnik natlenienia krwi, a o całej sprawie możecie przeczytać w tym wpisie.

//dzisiaj na dailyweb

Gigant z Cupertino w najnowszej odsłonie musi postawić na zmiany lub dogadać się z firmą Masimo. Czekamy nadal na nowe informacje w tej sprawie, w międzyczasie serwujemy jednak kolejną nowość — tym razem bardzo dobrą!

Apple Watch 10 (lub X) z nowym czujnikiem ciśnienia

Apple Watch SOS 1

Za dzisiejsze rewelacje znów odpowiada Mark Gurman z redakcji Bloomberga. W swoim biuletynie, o którym dzisiaj już wspominaliśmy, przekazał również informacje o nowym smartezegarku Apple. Według niego Apple będzie chciało nazwać go Apple Watch X, ze względu na rocznicowy charakter urządzenia.

Nie! Smartzegarek nie zmierzy poziomu glukozy we krwi! Nie kupuj scamu z portali zakupowych

Podobno jest coś takiego jak „Święty Graal” na rynku fotogrametrii medycznej. Urządzenie oparte na doskonałym sensorze, mogłoby nie tylko sprawdzać tętno, czy saturację krwi, dodatkowo mogłoby również mierzyć jej ciśnienie oraz zawartość cukru (w sposób bezinwazyjny!). Przy okazji artykułu o fejkowych glukometrach wspominałem jednak, że Apple i Samsung od ponad 10 lat prowadza nad nim prace i nadal nie zaproponowały klientom nic konkretnego. Apple podobno było bliskie przełomu, ale wieść o tej technologii zaginęła po rozwiązaniu firmy Avolonte (która była filią Apple pod przykrywką).

Apple Watch cieszy się najlepszym uznaniem lekarzy kardiologów w teście Szpitalu Uniwersyteckiego w Bazylei

Teraz sprawa wraca połowicznie. Nie wiemy nic o możliwości pomiaru glukozy we krwi. Mark Gurman zdradza jednak, że Apple Watch X zaoferuje możliwość pomiaru ciśnienia już w październiku podczas premiery. Dodał on również, że technologia ta nadal wymaga rozwoju. Prawdopodobnie więc początkowo pomiary wskazywać będą jedynie trend (spadkowy, wzrostowy lub stały). Następna generacja zegarka miałaby już oferować wyniki pomiarów tak jak zwykłe ciśnieniomierze dla wartości skurczowych i rozkurczowych.