Apple przedstawia M3 Ultra – układ scalony dla profesjonalistów wysoko zawiesza poprzeczkę AMD i Intelowi
Wśród dzisiejszych premier Apple perełką jest Mac Studio z procesorem M3 Ultra. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu procesorowi.

Apple zapewnia, że M3 Ultra to najwydajniejszy czip oferujący najpotężniejsze CPU i GPU w Macu, podwojoną liczbę rdzeni systemu Neural Engine i największą jak dotąd objętość pamięci zunifikowanej w komputerze osobistym.
M3 Ultra – nie było lepszego w portfolio Apple
Nowy procesor M3 Ultra bazuje na innowacyjnej architekturze UltraFusion, która łączy dwie struktury M3 Max za pomocą ponad 10 000 szybkich interfejsów charakteryzujących się wysoką przepustowością i niskimi opóźnieniami. W ten sposób połączone struktury są zdaniem Apple traktowane przez system jak jeden układ, który zapewnia ekstremalną wydajność, a jednocześnie cechuje się wysoką energooszczędnością. Na architekturę UltraFusion składają się w sumie 184 miliardy tranzystorów.
M3 Ultra to nasz najdoskonalszy skalowalny system jednoukładowy, stworzony specjalnie z myślą o użytkownikach pracujących nad wielowątkowymi projektami, które wymagają dużej przepustowości – Johny Srouji, starszy wiceprezes Apple w pionie Hardware Technologies.
M3 Ultra dysponuje nawet 32‑rdzeniowym CPU z 24 rdzeniami zapewniającymi wydajność i ośmioma rdzeniami energooszczędnymi. Jego wydajność jest nawet półtora raza większa w porównaniu z czipem M2 Ultra i prawie dwa razy większa w porównaniu z M1 Ultra. Procesor wyróżnia także GPU, które ma nawet 80 rdzeni obsługujących grafikę. To więcej niż w jakimkolwiek czipie od Apple, dzięki czemu zapewnia nawet 2x większą wydajność w porównaniu z czipem M2 Ultra i nawet 2,6x szybsze działanie niż w przypadku M1 Ultra1.
Architektura graficzna czipa M3 Ultra obsługuje dynamic caching oraz sprzętową akcelerację mesh shadingu i ray tracingu, dlatego wyposażone w nie komputery bez problemu poradzić powinny sobie nawet podczas najbardziej wymagających zadań twórczych i gier. Potężny, 32‑rdzeniowy system Neural Engine napędza funkcje AI i uczenie maszynowe (ML) oraz Apple Intelligence. Czip M3 Ultra został stworzony z myślą o AI – ma CPU wyposażone w akceleratory ML, najpotężniejsze GPU od Apple, a do tego system Neural Engine i przepustowość pamięci wynoszącą ponad 800 GB/s. Apple chwali się, ze osoby zajmujące się AI zawodowo mogą korzystać z Maca Studio z czipem M3 Ultra do uruchamiania dużych modeli językowych (LLM) o ponad 600 miliardach parametrów bezpośrednio na urządzeniu, co czyni go najlepszym komputerem stacjonarnym do rozwoju AI.

Apple chwali się, że architektura pamięci zunifikowanej czipa M3 Ultra obsługuje najwięcej pamięci o wysokiej przepustowości i minimalnym opóźnieniu w historii komputerów osobistych. Jej pojemność zaczyna się od 96 GB, a można ją skonfigurować do 512 GB. Parametry te eliminują ograniczenia przy wymagających dużych zasobów pamięci graficznej zaawansowanych zadaniach, takich jak renderowanie grafiki 3D, przetwarzanie efektów wizualnych czy korzystanie z funkcji opartych na AI. Nowy czip to także nowy interfejs Thunderbolt 5 umożliwiający transfer danych z szybkością nawet 120 Gb/s. To ponad dwa razy szybciej niż w przypadku Thunderbolt 4. Każdy port Thunderbolt 5 jest obsługiwany przez własny, specjalnie zaprojektowany kontroler umieszczony bezpośrednio na czipie. Taka implementacja łączności Thunderbolt 5 stwarza optymalne warunki do wykorzystania możliwości stwarzanych przez tę technologię.
Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym Apple, M3 Ultra łączy w sobie najbardziej zaawansowane technologie Apple:
- Specjalnie opracowana przez Apple technologia UltraFusion wykorzystuje krzemowy interposer, który łączy struktury dwóch czipów M3 Max za pomocą ponad 10 000 sygnałów, zapewniając ogromną przepustowość na poziomie ponad 2,5 TB/s i znikome opóźnienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu czip M3 Ultra jest widoczny dla oprogramowania jako jeden układ.
- Mając do dyspozycji dwukrotność zasobów czipa M3 Max, silnik multimedialny czipa M3 Ultra potrafi współbieżnie przetwarzać dużo więcej materiałów wideo. Czip M3 Ultra ma dedykowane, sprzętowe kodery i dekodery H.264 i HEVC oraz cztery kodery i dekodery ProRes, dzięki którym jest w stanie odtwarzać nawet 22 strumienie wideo ProRes 422 o rozdzielczości 8K.
- Kontroler wyświetlaczy obsługuje nawet osiem monitorów Pro Display XDR i jest w stanie sterować ponad 160 milionami pikseli.
- Koprocesor Secure Enclave wraz ze sprawdzanym sprzętowo startem systemu oraz technologiami zapobiegającymi atakom na środowisko wykonawcze zapewniają najnowocześniejsze zabezpieczenia.
Procesor M3 Ultra pojawił się na razie tylko w nowym Mac Studio. Za jego podstawową wersję z tym procesorem przyjdzie nam zapłacić od 20 999 złotych, a cennik kończy się na… 71 499 złotych.