Apple niedawno wprowadziło w swoich aktualizacjach do iOS 17 i macOS Sonoma funkcję, która pozwala na włączenie efektów specjalnych za pomocą pewnych gestów podczas wideorozmów.

Czy wy również kiedyś przypadkowo odpaliliście fajerwerki podczas rozmowy o pracę? Albo jakimś cudem podczas gęstej sesji terapeutycznej z psychologiem nieco zmieniliście klimat za sprawą wielkiej emotki z kciukiem? Powód jest prosty – korzystacie z nowej wersji systemów operacyjnych od Apple i wykonaliście jeden z gestów, który aktywuje efekty specjalne podczas rozmów wideo.

//dzisiaj na dailyweb

Jedną z nowości wprowadzonych w iOS 17 i macOS Sonoma są automatyczne reakcje podczas rozmów wideo, kiedy wykonamy dany zestaw gestów. To nie jest jakaś przełomowa technologia – podobne rzeczy potrafił już Zoom. Apple jednak lubi podkreślać swoje nowości, a ich gesty i efekty specjalne są znacznie bardziej bombastyczne, niż te u konkurencji. Są też dostępne nie tylko podczas korzystania z systemowych funkcji (jak np. FaceTime), ale również na Zoomie lub Google Meet.

Apple wprowadziło efekty specjalne podczas wideorozmów

No dobrze – a co zatem możemy zrobić podczas rozmów na Zoomie? Jak opowiedziało Apple:

  • Kciuk w górę: wyświetla emotkę kciuka w górę w bąbelku obok waszej głowy
  • Kciuk w dół: pokazuje kciuka w dół w bąbelku obok waszej głowy
  • Dwa kciuki w górę: fajerwerki
  • Dwa kciuki w dół: deszcz
  • Znak pokoju: balony zaczynają spadać
  • Dwa znaki pokoju: zaczyna spadać konfetti
  • Serduszko: na ekranie pokazują się czerwone serduszka
  • Dwa „rogi” w górę: na ekranie zaczynają pojawiać się lasery
Apple
Trzeba przyznać, że emotki są całkiem urocze, ale mogą faktycznie zepsuć nieco vibe niektórych rozmów

Resztę efektów w akcji możecie zobaczyć na stronie Apple Support.

Domyślnie Apple WŁĄCZA funkcję efektów specjalnych wywoływanych gestami podczas korzystania z każdej aplikacji korzystającej z wideo. Jeśli jednak chcecie się ich pozbyć, to musicie aktywnie włączyć jedną z aplikacji pozwalających na komunikację audio-wizualną, bo tylko tam znajdziecie odpowiednie ustawienia, by wyłączyć CGI.

Najprościej będzie po prostu odpalić FaceTime – nie musicie nawet do nikogo dzwonić, włączcie kamerę i wówczas otrzymacie dostęp do ustawień. Na iPhonie czy iPadzie otwórzcie centrum kontroli w prawej górnej krawędzi ekranu. Wówczas powinniście zobaczyć opcję efektów wideo i zakładkę reakcje. Jeden klik i to ta opcja będzie już wyłączona.

Jeśli natomiast korzystacie z Maca, to w pasku menu zobaczycie zieloną zakładkę wideo. Analogicznie – klikając w nią wyskoczy wam kolejne menu. Znajdźcie w niej opcję reakcje i ją po prostu wyłączcie.

Apple
To tutaj możecie wyłączyć funkcję reakcji, by uniknąć potem niepotrzebnych niezręcznych sytuacji

I to tyle! Bardzo proste prawda?