Kiedy NASA wysyłała łazika Perseverance na czerwoną planetę nadzieje były ogromne. Łazik nie zawiódł, a wręcz zaskoczył. Jego towarzysz podróży, czyli latający dron odbył już kilkanaście lotów, o wiele więcej niż planowano. Sam łazik natomiast eksploruje Marsa i dostarcza materiałów do badań. Dużo dają także fotografie w wysokiej rozdzielczości, które w ilościach hurtowych trafiają do NASA.

Ostatnio jednak łazik Perseverance obijał się, albo wziął sobie wolne (a na poważnie: Mars znajdował się po drugiej stronie Słońca przez co komunikacja pomiędzy Ziemią a czerwoną planetą była wstrzymana). Po dwutygodniowej przerwie wrócił jednak do formy, a na Ziemię trafiły przepiękne zdjęcia wykonane przez robota. Pokazują nam Marsa z jeszcze lepszej perspektywy – dla nas, laików jest to widowiskowe, a dla samych naukowców z NASA – jest to materiał do badań.

Spektakularne zdjęcia Marsa od łazika Perseverance

Wspomniane ograniczenia w komunikacji pomiędzy planetami są spowodowane (sic!) ruchem Układu Słonecznego. Mars w ostatnich dwóch tygodniach znajdował się po drugiej stronie Słońca. „Koniunkcję Słońca” najlepiej obrazuje animacja dostarczona przez CalTech:

Sytuacja taka miała miejsce od 28 września do 17 października. W tym czasie łazik dosłownie odpoczywał w oczekiwaniu na powrót zasięgu. Zaparkował w wybranym wcześniej przez naukowców miejscu. W tym czasie prowadził obserwację zmian pogody, a także analizował pędy powietrza i pyłów unoszących się nad powierzchnią Marsa.

Kiedy komunikacja znowu była możliwa, łazik przesłał na Ziemię widowiskowe zdjęcia, które udało mu się wykonać w ostatnim czasie. To kolejne przełomowe fotografie, które pokazują Marsa jeszcze dokładniej. Na zdjęciach widzimy olbrzymie skały, a także ujęcia z nieco szerszej perspektywy. Łącznie nowych zdjęć jest ponad 500, a od początku misji łazika na Marsie nazbierało się ich ponad 150 tysięcy.

mars 1

Niebawem powinny zostać pokazane również nagrania z drona, który poleciał na Marsa razem z łazikiem.

mars 2

Jeśli chcecie zobaczyć więcej fotografii z Marsa, zachęcam do przejrzenia obszernej biblioteki NASA, którą znajdziecie pod tym linkiem. Zdjęcia tam zamieszczone są w formacie RAW w wysokiej rozdzielczości, co daje spore możliwości w poznawaniu obcej planety.