Zoom, po zarzutach dotyczących prywatności postanawia się wybielić i zmienia zapisy w regulaminie. Wszystko przez to, że ich model AI potrzebny do obsługi Zoom IQ wykorzystywał nasze dane podczas wideokonferencji.

Zoom stał się beneficjentem pandemicznej sytuacji. Aby nie stracić pozycji, którą sobie zdobył, wciąż stara się proponować nowe rozwiązania, które mają zachęcić do korzystania z jego platformy. Od jakiegoś czasu o Zoomie nie mówimy już tylko jako apce do wideo połączeń, ale o cyfrowym płótnie, które jest przestrzenią do wirtualnych spotkań i pracy w zespole. W zeszłym roku przywitaliśmy Zoom Mail, Callendar oraz Spots. W tym roku przedstawiono nam imponujące rozwiązanie z dziedziny AI, czyli Zoom IQ. To właśnie ono sprawiło firmie kłopoty. Jakie? Już wyjaśniamy.

//dzisiaj na dailyweb

Zoom IQ nie będzie już szkolił swojego modelu AI na podstawie Twoich rozmów

Zoom IQ to rewelacyjna usługa, która może zrewolucjonizować sposób prowadzenia wideo połączeń i konferencji. Dzięki wykorzystaniu modelu sztucznej inteligencji może ona śledzić spotkania i zostać ich cyfrowym asystentem. Nie takim jednak, który podaje kawę a tym, który referuje spotkania, sporządza podsumowania, segreguje kluczowe myśli lub przedstawia materiał za nas.

Zoom IQ

Pomoże to również nadrobić czas na spotkaniu, kiedy byliśmy nieobecni, lub całkiem nas na nim nie było. Oprócz tego twórcy Zooma przedstawiają też dodatkowe moduły, jak ten, który przy pomocy podsumowania spotkania stworzy za nas sesję z tablicą na następne spotkanie. Pod tym linkiem znajdziecie dokładny opis jej funkcjonalności.

Zoom IQ
Zoom IQ potrafi wygenerować taką tablicę z danymi ze spotkania

Niestety Zoom IQ ma też ciemną stronę. Dane do szkolenia modelu AI pochodziły od nas samych. Wiadomo, że takie dane najlepiej działają jeśli pochodzą z naturalnego środowiska. Niestety, wątpliwym działaniem jest to, że my dostarczamy te dane za cenę swojej prywatności. Na dodatek nie jesteśmy w stanie prześledzić procesu ich przetwarzania oraz tego czego dokładnie dotyczyły zebrane dane.

Znudzeni Zoomem? Sprawdźcie Google Meet!

Zoom we wczorajszym poście na swoim blogu wycofuje się z możliwości bezwarunkowego przetwarzania danych. Zmienia też regulamin (tutaj jego treść), zawierając w nim formułę, która informuje o braku przetwarzania dźwięku, wideo lub czatów bez zezwolenia na to przez użytkownika.

Zoom IQ
Regulamin Zoom IQ – zaznaczyliśmy w ramce zmiany

 

Więcej informacji o Zoom IQ znajdziecie na stronie producenta.