Pandemia wywołała szereg przebranżowień w wielu sektorach gospodarki. Branże uważane wcześniej za przyszłościowe okazały się zbędne w czasach pandemii. Dlatego też wielu pracowników szuka nowych zajęć, a spora grupa z nich obrała jako kierunek branżę IT. A tutaj jak zawsze dzieje się dużo.

Przygotowany został właśnie raport na temat zarobków w gamedevie. Okazuje się, że stale notowane są wzrosty i to dość duże. Specjaliści najbardziej popularnych technologii zarabiają nawet ponad 20 tysięcy złotych, a sama branża rośnie i zwiększa swoje udziały.

R E K L A M A

Zarobki w gamedevie 2021

Za przygotowanie raportu odpowiada szwedzka firma Evolution. Dostarcza ona różne rozwiązania dla gier, a także otwiera w Polsce swoje centrum inżynieryjne, które jest już 10 taką placówką firmy na świecie. Wartość całej branży gier na świecie wyniosła w 2021 roku ponad 170 miliardów dolarów. Szacuje się, że za 5 lat przekroczone zostanie grubo ponad 300 miliardów, zatem wartość zostanie prawie podwojona.

W Polsce nie wygląda to gorzej, bo rok do roku wzrost przychodów w gamedevie nad Wisłą wynosi 30 procent. Tak mówi raport „The Game Industry in Poland 2021”. Co się dzieje, jak branża się rozwija? Oczywiście jest gigantycznie zapotrzebowanie na pracowników. Idąc dalej – zapotrzebowanie na pracowników podnosi stawki w branży i tak się właśnie dzieje. Programiści siłą rzeczy zarabiają najwięcej, a zapotrzebowanie rośnie w przypadku specjalistów od Swifta i Javy.

Jednym z najpopularniejszych języków programowania wykorzystywanych do programowania gier na różne platformy jest C++. Jednak ze względu na swoją specyfikę, dużo łatwiej przyswaja się go, znając już inną technologię. Stąd, dla początkujących, pragnących wkroczyć do branży najlepszym rozwiązaniem będzie m.in. C#, JavaScript oraz Java – wszechstronna, popularna, umożliwiająca łatwe pisanie, debugowanie i kompilację kodu.

– mówi Juris Krikis, Menedżer Działu Scala i JavaScript w Evolution.

Gamedev i branża gier mobilnych

Wielu specjalistów przewiduje, że to właśnie gry mobilne są przyszłością branży, a co za tym idzie – również w tej grupie zaczyna się robić gorąco i pracownicy są poszukiwani.

W przypadku gier wyłącznie na urządzenia mobilne, popularny jest przede wszystkim Swift i Android. Ci, którzy mogą pochwalić się znajomością którejś z powyższych technologii, mogą śmiało próbować swoich sił w tworzeniu gier przy pomocy silników takich jak np. Unity czy wykorzystywany przez nas Unreal.

– dodaje Juris Krikis.

Języki programowania a zarobi w gamedev

Okazuje się, że najbardziej opłacalnym językiem programowania jest Java. Mediana górnych i dolnych widełek wynagrodzeń netto + VAT dla znających tę technologię, w przypadku umowy B2B wyniosła 16-21,8 tys. zł, a umowy o pracę w kwotach brutto – 12-17,5 tys. zł. Na drugim miejscu jest Swift (5-21 tys. zł na B2B oraz 13-17 tys. zł na umowę o pracę), a podium zamyka C# (14,7-20,2 tys. zł na B2B i 12,5-19,3 tys. zł na umowę o pracę).

Jak widać, branża gamedev ma się bardzo dobrze i nie straszne jej światowe kryzysy. Jeśli więc szukacie nowych wyzwań warto spojrzeć na powyższe zestawienia i rozejrzeć się za porządnymi kursami programowania.