Firma Dell ostrzega klientów przed naruszeniem danych po tym, jak potencjalny sprawca oświadczył, że ukradł informacje dotyczące około 49 milionów klientów.

Firma DELL to jeden z największych producentów sprzętu komputerowego na świecie. Oferuje ona między innymi laptopy, monitory czy urządzenia peryferyjne. Dell jest szczególnie lubiany przez klientów korporacyjnych. Za kupienie Della nikt nigdy nikogo nie zwolnił – ten tekst, który usłyszałem w jednym z poprzednich miejsc pracy, świetnie odwzorowuje miejsce firmy na rynku sprzętu komputerowego.

//dzisiaj na dailyweb

Producent komputerów rozpoczął wczoraj wysyłanie klientom powiadomień o naruszeniu danych, informując, że portal Dell zawierający informacje o klientach związane z zakupami został zaatakowany.

Wyciekły dane 49 milionów klientów Della

HackerU

Firma Dell twierdzi, że podczas naruszenia podmiot zagrażający uzyskał dostęp do następujących informacji:

  • Imię i nazwisko
  • Adres fizyczny
  • Informacje o sprzęcie i zamówieniach Dell, w tym znacznik serwisowy, opis przedmiotu, data zamówienia i powiązane informacje gwarancyjne.

Firma podkreśla, że skradzione informacje nie obejmują informacji finansowych ani płatniczych, adresów e-mail ani numerów telefonów oraz że współpracuje z organami ścigania i zewnętrzną firmą kryminalistyczną w celu zbadania incydentu.

Dane były na sprzedaż na forum hakerskim

dell breached
fot. daily dark web

Co ciekawe, Dell dość późno poinformował swoich klientów, bo według Daily Dark Web, dane były wystawione na sprzedaż już pod koniec kwietnia. Użytkownik o swojsko brzmiącym nicku Menelik próbował sprzedać bazę danych Dell na forum hakerskim Breach Forums 28 kwietnia.

Nie mamy pewności, czy powyższa oferta jest związana z wyciekiem, o którym pisze Dell, jednak jest to bardzo prawdopodobne, bo dane się pokrywają. Post jest już niedostępny, co może wskazywać, że ktoś zakupił bazę klientów Della. Dell nie uważa, że „istnieje znaczące ryzyko dla naszych klientów, biorąc pod uwagę rodzaj informacji”, ale skradzione informacje mogą być potencjalnie wykorzystane w ukierunkowanych atakach na klientów Dell.

Bądź bezpieczny z aplikacją Cyberalerty

Jeżeli korzystaliście ze sklepu Della, uważajcie przy kontaktach ze strony firmy w przyszłości. Wiadomości, także te wysyłane fizycznie, nie muszą wcale pochodzić od firmy. Choć ponoć nie wyciekły ani adresy email, ani hasła, to polecam zmienić te ostatnie w sklepie Dell i korzystać z unikalnych haseł dla każdego z serwisów, w których posiadacie konto.