12.02.2024 12:30

Rosyjscy i sudańscy hakerzy zaatakowali Play?

W zeszłym tygodniu sieć Play miała problemy spowodowane atakiem hakerów. Tak wynika z raportu OSINT Check Point Research.

haker

W czwartek 8 lutego grupy Anonymous Sudan oraz prorosyjskich haktywistów z Just Evil miały zaatakować P4, czyli operatora marki Play. W efekcie prędkość połączenia w sieci miała zmaleć i być niestabilna.

Wcześniej jedna z grup przyznała się do serii ataków DDoS (Distributed Denial of Service Attacks), które wymierzone były w znane podmioty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Ich najnowszy atak z 16 stycznia celował w Flydubai (rządowe linie lotnicze z siedzibą w Dubaju).

Rosyjscy i sudańscy hakerzy zaatakowali sieć Play?

Jak wynika z rosyjskojęzycznych źródeł, rosyjscy hakerzy z Just Evil (dawniej Killnet) i Anonymous Sudan zaatakowali sieć czołowego dostawcy mobilnego Internetu w Polsce, Play (P4), aby zablokować zdalną naprawę sprzętu NATO na Ukrainie.

Atak miał charakter ideologiczny. Grupy te atakują państwa NATO stojące po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją. Dodatkowo Anonymous Sudan podkreślają proizraelskie stanowisko polski w konflikcie na Bliskim Wschodzie – uważają eksperci Check Point Research.

Inteligentne szczoteczki do zębów zaatakowane przez hakerów! Czy Twój biały uśmiech „Ibisza” ma się o co martwić?

Inteligentne szczoteczki do zębów zaatakowane przez hakerów! Czy Twój biały uśmiech „Ibisza” ma się o co martwić?

Inteligentne szczoteczki do zębów zostały zaatakowane przez grupę hakerską! Nie, to nie żaden clickbait, ani żartobliwy wpis na temat Twojego pięknego uzębienia. Sprawa jest dosyć poważna! Inteligentne szczoteczki do zębów…

Pierwsza fala ataków rozpoczęła się w środę wieczorem. Kolejnego dnia prędkość w sieciach dostawcy Play miała spaść do 0,3 megabitów na sekundę i być przerywana. Jako dowód Anonymous Sudan zaprezentował wykres ukazujący zakłócenia danych opublikowany przez NetBlocks.org.

anonymous sudan

W obliczu wojny trwającej za naszą granicą powinniśmy być przygotowani na więcej tego typu incydentów. Agresor atakuje nie tylko Ukrainę i jej systemy, lecz także państwa ościenne i kraje, które wspierają swojego sojusznika militarnie oraz politycznie. Z ataków cybernetycznych korzysta także oczywiście druga strona.

Ukraina otwarcie prosiła hakerów o wsparcie. Takie powiązania między hakerami a rządami wywołują krytykę. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) – nie wymieniając Ukrainy wprost – określił rosnące zaangażowanie cywilnych hakerów w konflikty zbrojne jako „niepokojący trend”.  Poprosiliśmy sieć Play o komentarz, ale do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej.