Wtyczki i żarówki od WiZ rozszerzają mój smart home
Rozszerzyłem ostatnio swój system smart home o kilka produktów od WiZ. Zobaczcie moje wrażenia z testowania tego sprzętu.

Mam od kilku lat w domu stworzony system smart home, w którym mam kilka żarówek i włączników, czujniki ruchu, czujniki zamknięcia drzwi czy okien czy wreszcie czujnik zalania. Część z nich skonfigurowałem już dawno i w stanie niezmienionym działa od kilku lat, a część dołącza do zestawu w ramach naszych dailywebowych testów. Tym razem po raz pierwszy mam okazję obcować z produktami od WiZ.
WiZ – od startupu do rozbudowanego portfolio w rękach giganta
WiZ został założony jako marka startupowa w 2017 roku, jednak jego korzenie sięgają 2015 roku kiedy w Hongkongu założono zespół tworzący oprogramowanie. Aktualnie WiZ to marka Signify, światowego lidera w dziedzinie oświetlenia. Ekosystem WiZ obejmuje oprogramowanie, usługi w chmurze i produkty.
W portfolio WiZ, poza testowanymi przeze mnie smart wtyczką i żarówkami, są także inne żarówki, taśmy led, kamery, przełączniki, piloty, oprawki czy nawet tagi NFC. Te ostatnie są super ciekawe, bo wystarczy przykleić te konfigurowalne tagi w dowolnym miejscu i dotknąć je telefonem, by szybko ustawić ulubione tryby oświetlenia. Przejdźmy jednak do clue dzisiejszego artykułu.
Wtyczka WiZ Smart Plug
Pierwszym sprzętem, który dorzuciłem do swojego setupu, jest inteligentna wtyczka. Wtyczka WiZ Smart Plug pozwala zmienić każde gniazdko ścienne w gniazdko inteligentne. Wprawdzie wygodniejszym rozwiązaniem jest smart gniazdko, to WiZ Smart Plug jest zdecydowanie bardziej uniwersalnym sprzętem. Możesz go przenieść z pokoju do pokoju, zabrać ze sobą na wyjazd i korzystać ze smart gniazdka bez konieczności wymiany czy kucia ścian.
Wystarczy podłączyć do WiZ Smart Plug zwykłe źródło światła lub urządzenie, aby sterować nimi za pomocą smartfonu lub głosu. Już nigdy nie będziesz się martwić, czy w domu zostały zapalone światła lub włączone urządzenia, ponieważ możesz to szybko sprawdzić na swoim smartfonie. Dla mnie to bardzo przydatna funkcja, bo średnio co drugi wyjazd słyszę „nie wiem, czy wyłączyłam prostownicę”. Za pomocą harmonogramów możesz także dopasować pracę urządzeń do swojej codziennej rutyny i oszczędzać energię.
Wtyczka WiZ Smart Plug prezentuje się dobrze i jest bardzo solidnie wykonana. Do korzystania z wtyczki nie jest potrzebny żaden hub. Do działania wystarczy aplikacja, którą pobierzemy z AppStore czy Google Play, a konfiguracja trwa dosłownie kilka sekund. Na dole wtyczki znajduje się włącznik, który pozwala fizycznie włączać i wyłączać urządzenie. WiZ Smart Plug działa dokładnie tak, jak powinna i w trakcie testów nie miałem z nimi (na testy dostałem dwie sztuki) żadnych problemów.
WiZ Inteligentna żarówka 60W A60 E27 Wi-Fi
Drugim urządzeniem, które dorzuciłem do swojego domowego setupu są inteligentne żarówki WiZ 60W A60 E27 Wi-Fi. Żarówka RGB pozwala nie tylko na dostosowanie temperatury barwowej światła do potrzeb i nastroju, ale także na podświetlenie naszych pomieszczeń na jeden z 16 milionów kolorów. Żarówki pozwalają mi na stworzenie harmonogramu włączania i wyłączania świateł zgodnie z codzienną lub tygodniową rutyną, sterować oświetleniem za pomocą smartfona lub głosu, a także na zdalny dostęp do świateł nawet wtedy, gdy jestem poza domem.
Podobnie jak Smart Plug, o którym pisałem wyżej, światła WiZ łączą się z routerem Wi-Fi i nie wymagają dodatkowego sprzętu, takiego jak wszelkiego rodzaju huby. Jeżeli chodzi o nominalny strumień świetlny to producent podaje 806 lm. Nie mam tego jednak jak sprawdzić, jednak porównując z innymi żarówkami o podobnej deklarowanej mocy, mam wrażenie, że producent nas nie kłamie. Podobnie jak w przypadku Smart Pluga zupełnie nie ma się do czego przyczepić jeżeli chodzi o jakość wykonania produktu. WiZ należy w końcu do Signify, który jest również właścicielem Philips Hue i marce tej naprawdę blisko do produktów bardziej rozpoznawalnego brata.
Zarówno Wtyczka WiZ Smart Plug jak i żarówka Inteligentna żarówka WiZ 60W A60 E27 Wi-Fi to dobrze wykonane i atrakcyjnie wycenione produkty (odpowiednio 80 i 60 złotych). Jeżeli rozważacie ich zakup, to warto powiedzieć, że od jakiegoś czasu są one kompatybilne z Apple Home dzięki aktualizacji Matter, choć ja tego jeszcze nie testowałem, bo stawianie smart home na Matter od nowa to dopiero dla mnie pieśń przyszłości.