Nawet wieloletnie używanie systemu Microsoft Windows 10 Home nie pozwoli odkryć wszystkich jego możliwości. Jest to bardzo zaawansowane oprogramowanie o ogromnym potencjale, licznych funkcjonalnościach pozostających nadal tajemnicą dla wielu użytkowników. Pomimo tego, że Windows 10 Home jest przyjazny dla użytkownika, to nadal niezwykle przydane są różne porady i wskazówki dotyczące systemu. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z najnowszym oprogramowaniem. Mogą one dotyczyć produktywności w systemie Windows, rozwiązywania problemów z nim czy bezpieczeństwa.

Przydatne porady dotyczące użytkowania Windows 10 Home

Dla wielu osób nowy wygląd menu Start W Windows 10 jest sporą wadą systemu, na szczęście można wyłączyć kafelki, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dany prostokąt, po czym wybrać opcję „Odepnij od ekranu startowego”. Możliwe jest zrobienie tego ze wszystkimi kafelkami, istnieje też opcja zmniejszenia szerokości menu Start przez najechanie kursorem na prawą krawędź, przytrzymanie go i przeciągnięcie w lewo.

Jako że w najnowszym systemie operacyjnym Windows 10 komputer łączy się automatycznie z Internetem w sposób bezprzewodowy, to nie trzeba każdorazowo podawać hasła. Co jednak w sytuacji, gdy będzie ono potrzebne, ale się go nie pamięta? Na szczęście można je szybko sprawdzić, klikając prawym przyciskiem myszy w ikonę sieci znajdującą się na pasku systemowym, po czym należy wybrać „Otwórz centrum sieci i udostępniania”. Po prawej stronie znajduje się „Połączenie sieci bezprzewodowej”, w co należy kliknąć, a następnie włączyć „Właściwości sieci bezprzewodowej” i wybrać kartę „Zabezpieczenia”. W ostatnim polu znajduje się zaszyfrowany klucz zabezpieczeń sieciowych, który można zobaczyć, po zaznaczeniu opcji „Pokaż znaki”.

R E K L A M A

W niektórych przypadkach konieczne jest uruchomienie komputera w trybie awaryjnym, co jest niezwykle przydatne po napotkaniu różnych problemów z systemem. Warto wobec tego wiedzieć, jak to zrobić. Pierwszym krokiem jest włączeniu menu Start i wejście w ustawienia. Następnie należy wybrać „Aktualizacje i zabezpieczenia” i przejść do „Odzyskiwanie”. Z poziomu „Uruchamianie zaawansowane” trzeba włączyć opcję „Uruchom teraz”. Urządzenie po ponownym uruchomieniu wyświetli na ekranie nowe okno, z którego należy wybrać „Rozwiąż problemy” > „Opcje zaawansowane” > „Ustawienia uruchamiania” > „Uruchom ponownie”. Ostatnim krokiem jest wciśnięcie przycisku 4/F4 lub 5/F5.

Wskazówki i sztuczki przydatne dla użytkowników systemu Windows 10

W Windows 10 dostępne są wirtualne pulpity, czyli bardzo przydatna funkcja podczas wykonywania jednocześnie wielu różnych czynności. Za jej pomocą możliwe staje się uporządkowanie wszystkich otwartych okien. Pojawia się jednak pytanie, jak z tego skorzystać. Wystarczy otworzyć widok zadań, wciskając dwa przyciski Windows + Tab. W celu utworzenia nowego pulpitu trzeba kliknąć na znak plusa znajdujący się na górze. Ciekawą opcją jest też schowek synchronizowany z wieloma urządzeniami, można nawet włączyć jego historię. Uruchomienie schowka wymaga wejścia w „Ustawienia”, następnie „System” i „Schowek”.

W niektórych przypadkach zapora ogniowa w Windows 10 stanowi problem, ale można ją wyłączyć. Zadaniem firewalla jest zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności użytkownikowi. Jeśli jednak trzeba go wyłączyć na pewien czas, bo przeszkadza w wykonaniu jakiegoś zadania, to można to zrobić po wejściu w „menu Start”, następnie trzeba wyszukać i uruchomić „Windows Defender Security Center”, po czym wybrać z menu opcję „Zapora i ochrona sieci” i zaznaczyć profil swojej sieci. W obszarze „Zapora” należy przełączyć ustawienie do pozycji „Wyłączone”.

Jeśli system Windows 10 zwolnił, to można go przyspieszyć, wystarczy przywrócić go do ustawień fabrycznych. Trzeba jednak najpierw wykonać kopię zapasową, aby nie stracić zapisanych plików. W celu przywrócenia systemu do ustawień fabrycznych należy wyszukać i uruchomić w menu Start „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” i wybrać w ustawieniach opcję „Rozpocznij”. Możliwe jest przywrócenie systemu z zachowaniem plików lub pozbycie się wszystkich danych.


Artykuł sponsorowany dostarczony przez zewnętrznego partnera.