Wydajność sklepu internetowego, to zagadnienie, które zwłaszcza teraz – w dobie letnich wyprzedaży, kiedy to ruch i obciążenie jest znacznie większe – staje się szczególnie ważne dla właścicieli e-commerce. Jednak to nie tylko sezonowe wyprzedaże. To w jaki sposób radzi sobie Twój sklep z obsługą ruchu i zapewnieniem płynnej obsługi ma wpływ przede wszystkim na doświadczenia użytkownika, które są sygnałem również dla Google o jakości Twojej witryny.

Wydajność, a szybkość sklepu internetowego

Badając osiągi swojego sklepu internetowego, zwróć uwagę na jego wydajność i szybkość. Często te dwa parametry są ze sobą utożsamiane. To błąd. Zacznijmy od wyjaśnienia i poprawnej interpretacji tych zagadnień.

Wydajność – odnosi się do zdolności sklepu internetowego do efektywnego i sprawnego wykonywania różnych zadań i operacji w tym samym czasie. Obejmuje ona zarówno wydajność techniczną (np. czas potrzebny na otrzymanie pierwszego bajtu danych jak i wydajność biznesową (np. liczbę zamówień obsługiwanych na godzinę). Wydajność wpływa na doświadczenie użytkowników z niego korzystających – ich satysfakcję, a w konsekwencji możliwość zrealizowania zamierzonego działania.

Szybkość – odnosi się do czasu potrzebnego na załadowanie się strony sklepu internetowego i wykonanie danej operacji przez użytkownika. Obejmuje ona czas odpowiedzi serwera, czas ładowania się strony, przetwarzanie danych i zapytań, oraz czas oczekiwania użytkownika na reakcję sklepu. Szybkość ma kluczowe znaczenie dla e-commerce. Badania jasno pokazują: Im dłuższy czas ładowania się strony, tym większy wskaźnik opuszczenia sklepu, a to prowadzi do spadku konwersji.

Szybkość strony internetowej. Dlaczego to takie ważne?

Szybkość strony internetowej decyduje o tym, jak sprawnie ładowane są zawartość i elementy strony dla użytkownika. Innymi słowy, jak długo musi czekać, aby móc korzystać z zasobów danej witryny. Szybkość witryny wpływa bezpośrednio na doświadczenia użytkowników, a tym samym na poziom konwersji. Znajduje się ona w kręgu zainteresowania Google, o czym mówi Core Web Vitals.

apla1

Core Web Vitals

Szybkość funkcjonowania sklepu internetowego jest złożonym zagadnieniem, które trudno opisać za pomocą pojedynczego parametru. W odpowiedzi na to Google opracowało zestaw miar określanych jako Core Web Vitals. Wśród nich znajdują się trzy parametry związane z szybkością, takie jak czas ładowania, interaktywność i stabilność strony. Analiza poszczególnych sygnałów pozwala właścicielom stron internetowych lepiej zrozumieć, jak szybko i wydajnie działa ich witryna.

corewebvitals2

 1. Largest Contentful Paint (LCP)
  Mierzy czas, który upływa od momentu, gdy użytkownik otwiera stronę, do chwili, gdy największy element widoczny na stronie zostaje w pełni załadowany. Wartość LCP powinna być jak najkrótsza, aby użytkownicy mogli szybko przejść do oglądania treści. Czas ten nie powinien przekraczać 2,5 sekund.
 2. First Input Delay (FID)
  Koncentruje się na czasie jaki upływa od chwili, gdy użytkownik wykonuje pierwszą interakcję na stronie (np. kliknie w CTA), do momentu, gdy przeglądarka reaguje na tę interakcję. Krótki czas FID oznacza, że strona jest reaktywna i gotowa na interakcję użytkownika. Optymalny czas to 100 ms.
 3. Cumulative Layout Shift (CLS)
  Mierzy stabilność układu strony internetowej podczas jej ładowania. Niska wartość CLS oznacza, że strona nie przesuwa się samoistnie, co zapewnia użytkownikom komfortowe przeglądanie.

CoreWebVitals

Co wpływa na szybkość strony?

Załóżmy sytuację, w której to Ty jako użytkownik dokonujesz zakupów w sklepie internetowym. Znalazłeś produkt, chcesz przejść na stronę i go kupić. Tutaj sytuacja się komplikuje, Czekasz kilka sekund, aby móc przejść do witryny. Im dłuższy czas odpowiedzi serwera, tym niższe prawdopodobieństwo zakupu. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na szybkość strony. Wśród nich wyróżniamy:

 • serwer
  Twoja strona może być zoptymalizowana na najwyższym poziomie, ale jeśli parametry serwera będą niewystarczające, mogą utrudnić osiągnięcie oczekiwanej szybkości ładowania strony. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma wskaźnik TTFB (Time to First Byte), który odnosi się do czasu, jaki upływa od wysłania żądania do serwera do momentu otrzymania pierwszych bajtów danych.
 • jakość kodu
  Jakość kodu, a zwłaszcza jego nadmiar, ma znaczenie dla szybkości ładowania się witryny. W procesie projektowania i rozbudowywania stron internetowych dużą rolę określa minifikacja kodu. Większe rozmiary plików wymagają dłuższego czasu transferu przez sieć, co opóźnia ładowanie strony. Poprawa jakości kodu odbywa się również poprzez kompresję, minimalizację i łączenie plików, co pomaga przyspieszyć transfer danych.
 • rozmiar plików
  Zbyt duży rozmiar przesyłanych plików to powszechny problem przekładający się na stronę i czas jej ładowania. Im większy rozmiar plików wysyłamy na serwer, tym dłuższy czas jej wczytywania. Zaleca się, aby nie przekraczać rozmiaru 200 KB dla grafik. Ważny jest również format, jaki używany. Okazuje się, że obrazy w formacie .png są bardziej korzystne dla szybkości strony. Na szczęście, istnieje szybkie rozwiązanie tego problemu. Możesz skorzystać z programu do kompresji obrazów, dostępnych bezpłatnie w sieci. Dzięki temu zmniejszysz rozmiar obrazków i przyspieszysz ładowanie strony.

Szybkość strony wpływa na konwersję

Każda sekunda opóźnienia może zaważyć o sukcesie lub niepowodzeniu strony. Im dłużej Twoja witryna będzie się ładować, tym większe prawdopodobieństwo, że odwiedzający nie będą czekać na jej dostępność. Statystyki pokazują, że nawet kilkusekundowe opóźnienie może spowodować znaczący spadek konwersji. Szybka strona to większa szansa na konwersję. Może być nią zarówno zakup produktu, zapis na newsletter czy inna aktywność. Zgodnie z danymi, jeśli czas ładowania Twojej strony jest o 2-3 sekundy dłuższy, istnieje ryzyko utraty nawet połowy współczynnika konwersji. 

konwersja

Taką zależność zbadał Hubspot. Zgodnie z przedstawioną infografiką, można zauważyć, że im dłużej trwa otwieranie strony, tym bardziej maleje współczynnik konwersji. W myśl tej zależności: współczynnik konwersji zmniejsza się z około 1,9% przy czasie ładowania wynoszącym 2,4 sekundy, do około 0,9% po dodaniu kolejnych dwóch sekund do czasu ładowania strony. 

Kiedy mówimy o osiągach strony, zawsze sprowadza się to do dwóch rzeczy: chodzi o szybkość i stabilność serwisu internetowego. To właśnie te dwa parametry decydują o właściwej konwersji na stronie. Kiedy serwer działa wolno, strona internetowa również. W takiej sytuacji, gdy potencjalny klient będzie chciał odwiedzić witrynę, a przyjdzie mu czekać kilkanaście sekund na jej załadowanie – najpewniej da sobie spokój. W internecie znajdziemy mnóstwo dobrych praktyk jak optymalizować kod witryny, jak robić aktualizacje WordPressa – wszystko po to, aby osiągi witryny były jak najlepsze. To wszystko prawda i podpisuję się pod tym, ale mam wrażenie, że gdzieś w tym wszystkim zapomina się o podstawach – czyli sprawdzenia czy serwer w ogóle wydajnościowo radzi sobie z witryną. Chodzi o to, że nawet najlepsze praktyki i najbardziej optymalny kod nie zdadzą się na dużo, jeśli serwer jest kiepski i generuje opóźnienia na poziomie nawet kilkunastu sekund – mówi Piotr Pantkowski. Head of Hosting w cyber_Folks

Jak mierzyć szybkość strony?

Page Speed Insight to jedno z narzędzi, które skanuje stronę i dostarcza cennych wskazówek dotyczących naszej witryny. Wystarczy, że wprowadzisz adres strony, a narzędzie przeskanuje jej działanie, aby w raporcie pokazać osiągi witryny zarówno na urządzeniach mobilnych jak i stacjonarnych. Wynik, jaki otrzymujemy zawiera tak zwane dane laboratoryjne i dane rzeczywiste.

 • Dane laboratoryjnie – to informacje o naszej stronie pozyskane z tak zwanego środowiska kontrolowanego, gdzie Google podaje naszą witrynę szeregu testom. Badane są takie elementy jak: indeks szybkości, przesunięcie szablonu, czas potrzebny do wyrenderowania największego obrazu, interaktywność strony i łączny czas zablokowania.
 • Dane rzeczywiste – to podsumowanie wyników analizy strony pod kątem wydajności i szybkości ładowania, uwzględniające dane rzeczywistych użytkowników, którzy odwiedzili daną stronę. Origin Summary łączy informacje o doświadczeniu użytkowników z różnych miejsc geograficznych, na różnych urządzeniach sprzed 28 dni wstecz.

Raport będzie zawierał informacje o szybkości ładowania strony oraz sugestie dotyczące optymalizacji i poprawy wydajności. Otrzymasz metryki wydajnościowe, takie jak czas ładowania strony, First Contentful Paint (FCP), Largest Contentful Paint (LCP), Cumulative Layout Shift (CLS) i inne. Każda z tych metryk jest oceniana na podstawie zalecanych wartości i otrzymuje punkty w skali od 0 do 100.

Wydajność strony internetowej

Wydajność strony internetowej odnosi się do możliwości obsługi wielu użytkowników w tym samym czasie. Jednym z kluczowych momentów, kiedy wydajność ma szczególne znaczenie, są letnie wyprzedaże, które przyciągają znacznie większy ruch na stronie internetowej.

Wydajność e-commerce. Dlaczego to takie ważne?

Każdego miesiąca powstają nowe sklepy internetowe. Rosnąca liczba nowych e-commerce’ów tworzy bardzo konkurencyjne środowisko. Aby przetrwać i odnieść sukces, sklepy internetowe muszą być wydajne i efektywne. Badając aspekt wydajności, analizujemy zdolność sklepu do przyjęcia i obsługi ruchu w tym samym czasie.

TTFB, a wydajność

Wydajność strony internetowej jest związana z wieloma czynnikami, a jeden z nich to TTFB (Time To First Byte) – czas pierwszego bajtu. TTFB odnosi się do czasu, jaki upływa od momentu wysłania żądania przez klienta (np. wpisanie adresu w przeglądarkę) do momentu otrzymania pierwszego bajtu odpowiedzi serwera, czyli czasu, w jakim strona zacznie się wczytywać.

TTFB możesz sprawdzić we własnej przeglądarce. W Chrome wystarczy, że klikniesz klawisz F12 > Network, a Twoim oczom ukaże się zestawienie pokazujące ładowanie się zasobów. Oczywiście im krótszy czas, tym lepiej. Zakłada się, że w przypadku sklepów internetowych, czas na poziomie 200-300 ms uznawany jest jako dobry. Dłuższy czas TTFB jest sygnałem dla właścicieli sklepów internetowych, że ich strona i serwer są przeciążone.

Testy wydajnościowe

Mierząc wydajność strony, chcemy uzyskać informację ilu użytkowników jednocześnie jest w stanie obsłużyć sklep internetowy. W tym celu, możesz przeprowadzić testy wydajnościowe pozwalające zidentyfikować obszary, w których strona może być wolna, obciążona lub działać niewydajnie. Testy tego rodzaju pozwalają na symulację dużej liczby równoczesnych żądań HTTP, które normalnie są generowane podczas wczytywania strony internetowej. W tym celu możesz skorzystać np z:

 • AB ab – Apache HTTP server benchmarking tool
  Jest prostym w użyciu narzędziem wiersza poleceń. Może symulować duże ilości równoczesnych żądań HTTP i mierzyć różne metryki wydajności, takie jak czas odpowiedzi, przepustowość i liczba zapytań na sekundę. Aby przeprowadzić testy wydajnościowe za pomocą Apache, wystarczy uruchomić narzędzie z odpowiednimi parametrami, takimi jak liczba żądań do wykonania, liczba równoczesnych użytkowników itp. Po zakończeniu testu, narzędzie wygeneruje raport zawierający statystyki wydajnościowe.
 • Apache JMeter
  Jest to popularne narzędzie do testowania wydajności i obciążenia. Pozwala na tworzenie i konfigurowanie scenariuszy testowych, które symulują równoczesne żądania HTTP i mierzą wydajność strony. JMeter oferuje rozbudowane funkcje do analizy wyników i generowania raportów.

Wybór serwera, a wpływ na wydajność

Wspomnieliśmy, już wcześniej, że wybór serwera wpływa na doświadczenie użytkowników, konwersje, czas ładowania strony i ogólną skuteczność sklepu. Wydajny serwer może przetwarzać żądania szybko i dostarczać treści sklepu internetowego. Krótszy czas odpowiedzi serwera przekłada się na szybsze ładowanie stron, co jest kluczowe dla zadowolenia klientów i utrzymania ich uwagi. Jak wybrać serwer, który poradzi sobie z obsługą napływająco ruchu?

W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie jak ma wyglądać nasza strona internetowa i ilu wizyt się na niej spodziewamy. Wtedy łatwiej będzie dobrać odpowiedni serwer, który spełni te wymagania. Dla przykładu są w sieci niewielkie sklepy z małym asortymentem lub proste strony wizytówki – te serwisy nie mają zbyt wielu wymagań wydajnościowych. Dlatego w większości przypadków są napędzane przez najtańsze serwery dostępne w ofercie. Tańsze, za to o słabszych parametrach wydajnościowych. Jeśli jednak mówimy o sklepie lub serwisie z obsługą wielu języków, zewnętrznych integracji i z dużym asortymentem – powinniśmy skupić się na serwerze o wyższych parametrach. Najprawdopodobniej będzie on droższy, ale lepiej dokonać tego wyboru już teraz zawczasu, niż później w pośpiechu przenosić stronę internetową na mocniejszy serwer – mówi mówi Piotr Pantkowski. Head of Hosting w cyber_Folks

Wpływ serwera na szybkość strony jest związany z wieloma czynnikami, które warto zbadać, zanim podejmiesz decyzję o wyborze rozwiązania. Wybierając serwer dla swojej strony, mamy do wyboru trzy różne możliwości:

 • Hosting współdzielony: Jest to przestrzeń dyskowa, którą dzielimy z innymi użytkownikami. W tym modelu zasoby serwera, takie jak pamięć RAM, moc obliczeniowa procesora i przestrzeń dyskowa, są współdzielone przez wielu klientów.
 • Serwer VPS (Virtual Private Server): Stanowi rozwiązanie pośrednie pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Tutaj również dzielimy serwer fizyczny z innymi użytkownikami, ale dzięki wirtualizacji każdy użytkownik ma dostęp do własnej izolowanej przestrzeni z gwarantowanymi zasobami, takimi jak pamięć RAM i przestrzeń dyskowa.
 • Serwer dedykowany: To rozwiązanie, w którym cały serwer jest przeznaczony tylko dla jednego klienta, co oznacza, że wszystkie zasoby, w tym pamięć RAM, procesor i przestrzeń dyskowa, są do jego pełnej dyspozycji.

Wybór odpowiedniego serwera zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i typ strony, potrzeby biznesowe oraz oczekiwany ruch, jaki będzie generowany. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na parametry CPU serwera, ponieważ mają one znaczący wpływ na zdolność do obsługi wielu żądań jednocześnie. Im lepszy procesor, tym szybciej serwer będzie w stanie przetwarzać żądania. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na pamięć RAM, ponieważ wpływa ona na szybkość dostępu do danych i wykonywanie operacji na stronie. Optymalna ilość pamięci RAM pozwala uniknąć opóźnień i zapewnia płynne działanie witryny.

Wydajność strony. Co mogę zrobić?

Wydajność strony ma znaczenie nie tylko dla zwiększenia zadowolenia użytkowników, ale także dla uzyskania lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Poprzez zapewnienie szybkiego ładowania strony i płynnej nawigacji, przyciągasz i utrzymujesz uwagę odwiedzających i wpływasz na konwersję. Co możesz zrobić?

 • Optymalizacja plików

Skompresuj obrazy przed umieszczeniem na stronie, aby zmniejszyć ich rozmiar. Grafiki na stronie nie powinny przekraczać 200 KB. Skompresowane obrazy potrzebują mniejszej ilości transferu danych, co jest szczególnie ważne dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych lub o ograniczonym dostępie do internetu. 

 • Minifikacja kodu źródłowego

W trakcie tworzenia strony internetowej, ważnym krokiem na etapie finalnym jest minifikacja, czyli proces oczyszczania kodu z niepotrzebnych elementów, takich jak m.in. zbędne sekcje, spacje czy tabulatory. Pamiętajmy, że podczas minifikacji nie zmieniamy samej funkcjonalności kodu ani jego logicznego układu. Celem jest jedynie jego uproszczenie i optymalizacja.

 • Usuń zbędne wtyczki

Dodatki i wtyczki stanowią wartościowe wsparcie dla codziennego użytkowania strony, ale jednocześnie mogą obciążać jej działanie. Nadmierna ilość pluginów może znacząco spowolnić witrynę. Dlatego ogranicz liczbę używanych wtyczek do tych, które są kluczowe dla funkcjonalności i nie mogą zostać zastąpione innymi rozwiązaniami.

 • Wykorzystaj pamięć podręczną

Skonfiguruj odpowiednio cache, aby przyspieszyć czas ładowania strony dla powracających użytkowników. Głównym zadaniem pamięci podręcznej jest przechowywanie często używanych danych i zasobów, aby umożliwić szybszy dostęp do nich w przyszłości. Gdy użytkownik odwiedza stronę internetową po raz pierwszy, przeglądarka musi pobrać wiele plików, takich jak treści, obrazy i skrypty, aby wyświetlić pełną zawartość strony. Cache zatem umożliwia zapisywanie kopii strony na urządzeniu użytkownika, dzięki czemu nie musi ona być pobierana za każdym razem z serwera.

Wydajność sklepu internetowego ma teraz jeszcze większe znaczenie, ponieważ rynek e-commerce staje się coraz bardziej konkurencyjny. Przygotowanie sklepu na wzmożony ruch może mieć kluczowy wpływ na sukces w e-commerce. Jeśli Twoja witryna jest szybka i płynnie obsługuje duży ruch odwiedzających, zwiększa to szanse na konwersję – czyli na to, aby odwiedzający przekształcili się w kupujących. Powyżej przedstawione sposoby pomogą Ci zoptymalizować wydajność Twojego sklepu internetowego i przygotować go na wzmożony ruch, nie tylko w czasie sezonowych wyprzedaży. Skompresowanie obrazów, optymalizacja kodu oraz wykorzystanie pamięci podręcznej przyspieszają ładowanie strony i zapewnią płynną nawigację. Dodatkowo, dobór odpowiedniego serwera o wyższych parametrach pozwoli skutecznie obsłużyć większą liczbę użytkowników jednocześnie.

Katarzyna Wegiel
Katarzyna Węgiel– wykorzystuję social media do efektywnego budowania relacji z klientem. Na co dzień zajmuję się kreowaniem wizerunku i świadomości marki w komunikacji on i off–line.

 

//dzisiaj na dailyweb
 • macOS Sonoma instalujemy najnowszą aktualizację
 • CMF Nothing uruchomiło nową markę
 • x x twitter rozmowy audio i wideo
 • OLX podsumowuje rynek elektroniki używanej
 • iPhone 15 Pro gry AAA będą nas dużo kosztować