Microsoft, który chce przejąć Activision, czym zwrócił na siebie uwagę regulatorów oraz konkurencji, jest oskarżony o próbę monopolizacji rynku. Z punktu widzenia graczy sprawa jest trudna. Takie hity jak Call of Duty mogą potencjalnie zniknąć z platformy Sony PlayStation. Okazuje się, że japońska korporacja też ma sporo za uszami i stosowało nieczyste zagrywki w starciu z amerykańskim Gigantem z Redmond.

W tym momencie Microsoft jest w tym sporze traktowany jako ten mityczny złol, który pragnie zmonopolizować rynek gier i nie można przyznać, że takie działania są rzeczywiście niepokojące. Jednak z szerszej perspektywy, gdy rzucimy okiem na cały rynek i jego liderów, to okazuje się, że sytuacja nigdy nie była zdrowa.

Wojny konsolowe trwają od wielu lat, a to, co robi teraz Microsoft, jest tylko kontratakiem wymierzonym w  największego oponenta, czyli Sony.  Xbox od zawsze walczył przede wszystkim z PlayStation i z tej potyczki z reguły wychodził na tarczy. Kolejne generacje konsol udowadniały prym japońskiej inżynierii. To jednak nie oznacza, że Sony nie stosowało nieczystych zagrywek względem konkurencji.

Xbox vs PS

To nie jest gra fair-play. Tu chodzi o pieniądze. Duże pieniądze

Zgodnie z tym, na co wskazuje fragment dokumentacji Microsoftu ujawnionej podczas toczącego się postępowania, Sony dogadało się z kilkoma niezależnymi wydawcami, aby wykluczyć Xboxa z listy platform, na których będą oni udostępniać swoje gry. Amerykanie wskazali wprost, o jakich wydawców chodzi i jakie gry miały nigdy nie trafić na Xboxa:

  • Bloodborne (FromSoftware)
  • Final Fantasy VII Remake i Final Fantasy XVI (Square Enix)
  • Silent Hill 2 Remastered (Bloober)

To mają być jednak tylko najwyraźniejsze przykłady, a lista kolejnych wydawców i gier jest o wiele dłuższa. Jak widać, Sony również grało nie do końca fair i dlatego też od wielu lat to PlayStation cieszyło się największym uznaniem w kontekście gier na wyłączność. Microsoft swoimi działaniami stara się przede wszystkim zyskać na konkurencyjności względem Sony, zwłaszcza jeśli chodzi o gry, które można ograć tylko i wyłącznie na jego konsoli. 

Call of Duty na wyłączność Xbox? Microsoft mógł złożyć Sony propozycję nie do odrzucenia