Microsoft ogłosił wprowadzenie, kolejnej w tym roku, innowacyjnej integracji sztucznej inteligencji w swoje narzędzia przeznaczone dla programistów. Gigant technologiczny połączył dwa popularne produkty – Windows AI Terminal i GitHub Copilot, aby zapewnić nowe możliwości w tworzeniu, sprawdzaniu i edytowaniu kodu. Ta integracja otwiera nowe drzwi, pytanie tylko, czy w praktyce będzie sprawdzało się dokładnie tak wspaniale, jak zapowiada to teoria.

Windows AI Terminal to zaawansowane narzędzie dla systemu Windows, które oferuje programistom możliwość zarządzania, tworzenia i sprawdzania swojego kodu, ale nie tylko. Zastosowanie nowych funkcji opartych o sztuczną inteligencję w Terminalu ma umożliwiać tworzenie prostszych, a zarazem szybszych rozwiązań. Natomiast GitHub Copilot to narzędzie, które generuje automatycznie kod na podstawie wprowadzanych przez programistę komentarzy i wskazówek. Dzięki temu programiści mogą korzystać z gotowych fragmentów kodu i szybko przyspieszać proces tworzenia oprogramowania.

programista Androida

Windows AI terminal łączy siły z GitHubem

Integracja Windows AI Terminal z GitHub Copilot oznacza, że programiści będą mieć dostęp do wbudowanej sztucznej inteligencji w Windows AI Terminal, która będzie korzystać z funkcjonalności GitHub Copilot do generowania kodu. W praktyce ma oznaczać to, że podczas pisania kodu w Terminalu, programiści będą mogli korzystać z automatycznych sugestii, które będą bazować na kontekście i potrzebach użytkownika. Jakie mogą być potencjalne scenariusze wykorzystania tego w praktyce? Programiści o wysokich umiejętnościach jeszcze bardziej zautomatyzują swoją pracę, a początkujący adepci otrzymają spore ułatwienie na start. Wydaje się, że to rozwiązanie zwiększy zależność od produktów Microsoftu, ale z drugiej strony przyczyni się do skokowej poprawy jakości pracy.

Microsoft powalczy o uwagę programistów

Microsoft kreuje się na lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji, a ta integracja stanowi kolejny krok w kierunku wykorzystania jej potencjału w codziennych narzędziach programistycznych. Trzeba przyznać, że firma wspaniale wykorzystuje swoje możliwości w zakresie adaptowania i wdrażania w błyskawicznym tempie rozwiązań AI. Wygląda na to, że w krótkiej perspektywie, nie będą mieli sobie równych i zostawią konkurencję daleko w tyle. Dzięki temu rozwiązaniu programiści mają oszczędzić czas i wysiłek potrzebny na pisanie rutynowych fragmentów kodu. Będą mieli zarazem dostęp do coraz bardziej zaawansowanych funkcji, które będą w stanie analizować i interpretować ich polecenia.

Integracja Windows AI Terminal i GitHub Copilot ma również potencjał, aby przyczynić się do zwiększenia dostępności programowania. Narzędzia te mogą pomóc początkującym programistom, zapewniając im gotowe fragmenty kodu, które mogą służyć jako podstawa do nauki i eksperymentowania. Ponadto, dzięki automatycznym sugestiom i generowaniu kodu, narzędzia te mogą pomóc w ułatwieniu pracy programistom o różnym poziomie doświadczenia i zachęcić początkujących adeptów do eksperymentowania i nauki.

Bing wspomagany ChatGPT. Microsoft prezentuje swój najnowszy projekt