Microsoft wypuścił bardzo ciekawą i przydatną aktualizację Windows 11, która może poprawić płynność w niektórych grach. Jeśli zauważyliście spadek klatek na sekundę podczas rozgrywki, warto sprawdzić Windows Update w poszukiwaniu nowej aktualizacji. To może pomóc!

Microsoft stale aktualizuje swoje systemy operacyjne. Mechanizm aktualizacji Windows Update został mocno rozwinięty od czasu premiery systemu Windows 10, który w zasadzie jako pierwszy był dystrybuowany jako usługa. To oznacza, że użytkownicy otrzymywali nowe funkcje właśnie drogą aktualizacji online. Ta sama zasada tyczy się rzecz jasna Windows 11 i tym razem Microsoft, wraz z aktualizacją KB5020044, udostępnił użytkownika bardzo ważną poprawkę.

R E K L A M A

Windows 11

Windows 11 jest niczym ser – pełen dziur, z których jedna istotnie spowalnia gry

Nie jest to co prawda nowa funkcja, ale może ona wpłynąć wymiernie na wydajność naszego komputera w grach oraz poprawić komfort samej zabawy. Czego dotyczy owa łatka i z czego wynika jej pozytywny wpływ na osiągi? Microsoft w swojej liście zmian nie zagłębia się w szczegóły, ale stwierdza wprost:

Niektóre gry i aplikacje mogły mieć niższą, niż oczekiwano, wydajność lub zacinać się w systemie Windows 11 22H2. Gry i aplikacje, których dotyczy ten problem, omyłkowo włączały funkcje debugowania wydajności GPU, które nie są przeznaczone do zastosowań deweloperskich i programistycznych.

Przyczyna spowolnienia? Funkcja, która nie powinna być włączona, a jest!

Krótko mówiąc, ludzkim językiem karta graficzna była uruchamiana w specjalnym trybie, który mógł obniżyć jej wydajność. Wszystko to działo się poza wiedzą i kontrolą użytkownika, więc jedyne co mogliśmy zaobserwować to spadek wydajności, nie znając jego przyczyny. 

Niestety Microsoft nie podał konkretnej listy gier i aplikacji, które padły ofiarą tego błędu, więc nie ma gwarancji, że poprawka zlikwiduje akurat wasz problem. Mimo wszystko warto spróbować, zwłaszcza że aktualizacja obejmuje wiele więcej drobniejszych łatek. Pełna lista zmian znajduje się na oficjalnej stronie Microsoftu.

Huawei bez ostrzeżenia kasuje video z protestów w Chinach