Smartfon stary – smartfon niepotrzebny? Niekoniecznie! Interesujący projekt – Afterlife – został zaprezentowany w sieci, który zrobi użytek z pozornie niepotrzebnych urządzeń.

Upcykling to z definicji: forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Zasadniczo odnosi się to do przedmiotów, z których można coś stworzyć, np. ze starych palet można sobie zbudować całkiem ciekawe siedzisko na balkonie lub ogrodzie. No dobrze, ale co z elektroniką? Otóż – pewne mądre głowy wpadły na świetny pomysł!

//dzisiaj na dailyweb

Członkowie Think Tank Team zaczęli się zastanawiać nad przyszłością starych smartfonów. To elektronika użytkowa, która jest dosyć często wymieniana przez użytkowników. W większości przypadków sprzęt ten – de facto działa – tylko nie w takim stopniu jak chciałby konsument. I te sprawne urządzenia – chociażby pod kątem wyświetlacza czy akumulatora – zalegają w szufladach lub zostają poddane recyklingowi. Czas zrobić z nich inny użytek!

Upcykling w elektronice – daj drugie życie swojemu smartfonowi

Upcykling

Afterlife próbuje zaradzić tej sytuacji poprzez upcykling zamiast recyklingu telefonu. Oznacza to, że wykorzystuje urządzenie do innego zastosowania, nie modyfikując go ani nie rozbierając, zużywając w ten sposób mniej energii, mniej zasobów i mniej wysiłku. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że ludzie przyjmą ten produkt, ponieważ jest on dostępny i łatwy w użyciu.

Produkt o kształcie półksiężyca jest wykonany z plastiku, pochodzącego z recyklingu i ma matowe wykończenie. Po prostu wsuwamy telefon do otworu i ustawiamy go na płaskiej powierzchni z zakrzywioną krawędzią u dołu. Kształt jest zrównoważony w taki sposób, że pozostanie nieruchomy, chyba że celowo go rozkołyszemy, a ten ruch kołysania faktycznie wpłynie na jego trzy wbudowane funkcje.

Afterlife może zmienić twój smartfon w zegar lub wyświetlacz zdjęć

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Korzystając z istniejących wewnętrznych czujników akcelerometru i żyroskopu urządzenia, smartfon może odrodzić się jako zegar stołowy, który przełącza szablony po kołysaniu, ramkę obrazu, a także wyświetlacz do przekształcania zdjęć w małe dzieła sztuki. 

Google I/O 2024 już w maju. Potrzeba 2 dni na zaprezentowanie wszystkich nowości

Koncepcję Afterlife od Think Tank Team można dostosować do innych rodzajów urządzeń elektronicznych, takich jak tablety, smartwatche i laptopy. A tak przynajmniej twierdzi producent wyjątkowego urządzenia. Twórcy zaprezentowali na razie samą koncepcję bez żadnych informacji na temat cen i dostępności. Czekam z niecierpliwością na więcej szczegółów, bo pomysł jest rewelacyjny.