Popularność aplikacji mobilnych wpływa na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się ich projektowaniem. Jeśli chciałbyś rozpocząć karierę właśnie w tym zawodzie, to powinieneś zapoznać się z wymaganiami pracodawców. Jako programista aplikacji mobilnych musisz przede wszystkim biegle obsługiwać wybrane technologie, ale istotna jest również znajomość podstaw z zakresu bezpieczeństwa IT. Co jeszcze warto umieć? O tym w poniższym artykule.
- Jeśli aplikujesz na stanowisko programisty aplikacji mobilnych, musisz biegle posługiwać się wybranymi językami programowania, takimi jak Java, Kotlin, Python czy Objective-C.
- Potencjalni pracodawcy oczekują od kandydatów podstawowej wiedzy z zakresu UI i UX.
- Kandydat na stanowisko programisty aplikacji mobilnych powinien wyróżniać się konkretnymi umiejętnościami miękkimi, takimi jak komunikatywność czy kreatywność.
Umiejętności techniczne w zawodzie programisty aplikacji mobilnych
Jako twórca aplikacji powinieneś znać konkretne języki i technologie programowania. Ich zakres zależy od systemu, dla którego zamierzasz projektować mobilne rozwiązania. Jeśli będziesz zajmować się tworzeniem aplikacji na urządzenia z Androidem, to przede wszystkim musisz poznać języki programowania Java oraz Kotlin. Istotna jest także znajomość Objective-C i Swift, gdyż to one pozwalają zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale i bezpieczeństwo aplikacji. Warto także nauczyć się obsługi React Native, Flutter czy Xamarin, które pozwalają na wdrażanie kodu jednocześnie na kilku platformach. Powinieneś też poznać język programowania Python, niezastąpiony między innymi przy tworzeniu aplikacji webowych.
Sprawdź najnowsze oferty pracy w specjalizacji Mobile!
Podstawowa znajomość UX i UI
Wielu pracodawców poszukujących projektantów aplikacji mobilnych podkreśla, że oczekuje od potencjalnego kandydata znajomości podstaw z zakresu projektowania interfejsu użytkownika (UI) oraz doświadczenia użytkownika (UX). Jeśli zatem zależy Ci na zdobyciu pracy, powinieneś wiedzieć, jak zadbać o interesującą grafikę i przejrzysty interfejs. W tym zakresie istotne są także konkretne umiejętności miękkie, takie jak wysoko rozwinięta kreatywność i wyczucie estetyki. Dzięki tym cechom będziesz umieć zadbać o odpowiednią kolorystykę aplikacji oraz typografię. Znajomość zasad UX i UI pozwoli Ci także zapewnić intuicyjną obsługę interfejsu. W tym przypadku ważna jest także biegła znajomość popularnych narzędzi projektowych. Pracodawcy mogą oczekiwań od kandydatów umiejętności posługiwania się takimi technologiami, jak Sketch, Figma czy Adobe XD, które pozwalają na szybkie wdrażania zmian w obszarze interfejsu.
Umiejętność zastosowania środków bezpieczeństwa
Od potencjalnych kandydatów na stanowisko programisty aplikacji mobilnych coraz częściej wymaga się także umiejętności z zakresu wdrażania odpowiednich zabezpieczeń. Programiści muszą wiedzieć, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się w przypadku konkretnego projektu. Tworzenie aplikacji mobilnych może wiązać się między innymi z koniecznością zastosowania technik szyfrowania danych, aby w ten sposób chronić poufne informacje, takie jak szczegółowe dane użytkowników. Istotna jest również znajomość nowoczesnych metod uwierzytelniania i autoryzacji, szczególnie w przypadku tworzenia aplikacji bankowych. Od programistów wymaga się także znajomości wdrażania bezpiecznych protokołów sieciowych i certyfikatów. Pracodawcy często oczekują też umiejętności przeprowadzania tak zwanych testów penetracyjnych, dzięki którym można szybko zidentyfikować ewentualne błędy w aplikacji, które zmniejszają bezpieczeństwo użytkowania.
Umiejętności miękkie wymagane od kandydatów
Dla pracodawców rekrutujących na stanowisko programisty aplikacji mobilnych ważne jest nie tylko przygotowanie techniczne potencjalnego kandydata, ale i konkretne umiejętności miękkie. Do najważniejszych z nich można zaliczyć komunikatywność, która zapewni efektywną współpracę z pozostałymi członkami zespołu developerskiego. Istotne są także umiejętności analitycznego myślenia, pozwalające na szybkie zidentyfikowanie problemów technicznych. Od programisty aplikacji mobilnych wymaga się również kreatywności, która pozwala mu wdrażać nietypowe rozwiązania. Dla niektórych pracodawców liczą się też zdolności organizacyjne oraz umiejętność pracy pod presją czasu.
Interesują Cię nowinki ze świata nowoczesnych technologii? Aktualne wiadomośc z branży IT znajdziesz na the:blog! Wejdź już teraz i zapoznaj się z najnowszymi newsami!
Podsumowanie
Zanim wyślesz CV na stanowisko programisty aplikacji mobilnych, to sprawdź, czy spełniasz wymagania potencjalnego pracodawcy. Zweryfikuj swoje umiejętności z zakresu obsługi popularnych języków programowania oraz zagadnień z obszaru UI/UX. Zweryfikuj również swoje kompetencje miękkie i pomyśl, które z nich mogą być Twoją mocną stroną w procesie rekrutacyjnym.
Artykuł sponsorowany, dostarczony przez zewnętrznego partnera.