Myszka komputerowa jest często postrzegana jako niezbędne akcesorium, bez którego trudno byłoby pracować lub grać. O ile jednak nikt nie ma wątpliwości, że myszki bezprzewodowe lub kablowe są potrzebne, to wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniej myszki może w bardzo dużym stopniu poprawić komfort użytkownika.

Dodatkowo inne modele myszek będą odpowiednie dla osób, które korzystają z komputera sporadycznie lub używają go do prostych zadań, a inne dla kogoś, kto każdego dnia przez wiele godzin pracuje w programie graficznym. Kolejną kategorię stanowią myszki zaprojektowane z myślą o konkretnej grupie użytkowników. Przykładem może być myszka gamingowa, która różni się przede wszystkim większą liczbą przycisków oraz możliwością dopasowania wagi do potrzeb gracza.

  1. Dla kogo mysz optyczna będzie dobrym wyborem?
  2. Jaką myszkę do komputera wybrać?
  3. Czym wyróżniają się myszki laserowe?
  4. Czy myszka bezprzewodowa zapewni komfortową pracę?
  5. Nowoczesna mysz komputerowa dla gracza

Nieco problemowe może okazać się to, że producenci oferują obecnie sprzęty wykorzystujące różne technologie. O ile różnice występujące pomiędzy myszkami z kablem a bezprzewodowymi są oczywiste, to nie każdy wie, czym różni się mysz optyczna od laserowej. To natomiast ma ogromny wpływ nie tylko na komfort użytkownika, ale również na cenę. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nowa myszka spełni wszystkie twoje oczekiwania, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

R E K L A M A

Dla kogo mysz optyczna będzie dobrym wyborem?

Mysz bezprzewodowa optyczna to popularny wybór, który w większości przypadków będzie odpowiedni dla potrzeb użytkowników domowych lub do pracy biurowej. Kupując taką mysz komputerową, nie trzeba się martwić koniecznością często wymieniania baterii lub ładowania akumulatorków, ponieważ jeden komplet spokojnie wystarczy na kilka miesięcy pracy. Mysz optyczna wykorzystuje diody LED, które wysyłają sygnał w stronę powierzchni. Ten natomiast odbija się i trafia do sensora, dzięki czemu możliwe jest szybkie odczytywanie aktualnej pozycji kursora.

Jaką myszkę do komputera wybrać?

Nie jest to co prawda tak dokładne rozwiązanie, jak to, które wykorzystuje mysz laserowa, ale zakup myszy optycznej będzie tańszy. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaka mysz, a nie zależy ci na idealnej precyzji, to z pewnością możesz zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Chociaż większość myszek ma dołączony specjalny adapter USB, który jest niezbędny do uzyskania połączenia z komputerem, warto postawić na mysz bezprzewodową obsługującą Bluetooth. Dzięki temu nie trzeba zajmować portu USB, a obecnie większość komputerów ma wbudowany adapter Bluetooth. Dzięki temu można łatwo podpiąć myszki Bluetooth i inne akcesoria wykorzystujące tę technologię.

Czym wyróżniają się myszki laserowe?

Z myślą o bardziej wymagających użytkownikach wprowadzono myszki laserowe. Dzięki zastosowaniu lasera wiązka może dotrzeć dużo głębiej niż ta emitowana przez diodę LED. To natomiast przekłada się na większą precyzję pracy. Kolejną rzeczą, o której trzeba pomyśleć, jeżeli wybieramy mysz, jest to, czy ma być dedykowana osobom praworęcznym, leworęcznym czy może lepiej kupić model typu symetryczna myszka. W takiej sytuacji niezależnie od tego, kto będzie z niej korzystał, będzie to dobrze dobrana myszka. Oczywiście przy dłuższym i częstszym użytkowaniu lepiej kupić myszkę dedykowanym konkretnym osobom, szczególnie jeżeli ma to być mysz gamingowa. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dobierając mysz nie wiadomo, kto będzie z niej korzystał. Takie sytuacje zdarzają się na przykład w miejscu pracy. Wtedy też lepiej zadbać o to, aby mysz biurwa była uniwersalna, czyli symetryczna. Nie trzeba będzie wymieniać jej na inny model, gdy na dane stanowisko zostanie zatrudniona osoba leworęczna na miejsce praworęcznej.

Czy myszka bezprzewodowa zapewni komfortową pracę?

Dobra myszka bezprzewodowa sprawdzi się nawet w przypadku wymagających zastosowań. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że bezprzewodowe urządzenia mają dużo gorszy czas reakcji. Na szczęście producenci znacznie ulepszyli konstrukcję, dzięki czemu ranking myszek zawiera obecnie większość bezprzewodowych modeli. Tym samym niezależnie od tego, czy potrzebna jest mysz biurowa, czy też sprzęt do grania, brak kabli z pewnością ułatwi korzystanie z myszki. Dodatkowo brak kabli pozwala uzyskać lepszy efekt wizualny. Nic więc dziwnego, że myszki bezprzewodowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Nowoczesna mysz komputerowa dla gracza

W przypadku graczy często istotne okazuje się to, czy myszka ma programowalne przyciski. Dzięki temu można na przykład zautomatyzować niektóre akcje, które są najczęściej wykonywane w danej grze. To pozwoli zyskać przewagę nad przeciwnikami. Osoby, które spędzają wiele godzin nad grami, powinny zrezygnować z modeli z sensorem optycznym na rzecz myszek laserowych. Optyczne przełączniki, dodatkowe przyciski, precyzyjny sensor i podświetlenie rgb pozwolą dopasować ustawienia myszki do własnych preferencji. Warto również sprawdzić polecane myszki Genesis, szczególnie jeżeli potrzebna jest najlepsza myszka w przystępnej cenie.