Wiosna to z oczywistych względów najlepsza pora na porządek w ogródku. Zadbana posesja sprzyja również spotkaniom towarzyskim i chwilom relaksu. W tym roku oprócz pielęgnacji postawiłem sobie za cel również pokrycie go
internetem. Zobaczenie jak pomogły mi w nim urządzenia TP-Link Deco X50-Outdoor z obsługą Mesh!

Ta zima była ciężką dla mojego ogrodu. Jej początek obfitował w obfite opady śniegu, który zalegał na krzewach i iglakach w takim stopniu, że wiele z nich po prostu połamał. W przerwie między śnieżnymi nawałnicami a opadami deszczu ciąłem wszystko na potęgę. Teraz gdy udało mi się „odgruzować” ogród z wyrządzonych szkód. Mam czas, żeby usiąść i się nim nacieszyć.

//dzisiaj na dailyweb

Brakuje mi w nim jednak pewnej rzeczy. Zasięgu domowego WiFi. Z pomocą sprzętu od TP-Link Deco z Mesh rozprawimy się i z tym problemem!

Sieć Mesh to najlepsze rozwiązanie

TP-Link Deco X50

O tym, czym jest i jak działa sieć Mesh pisałem już w poprzednim tekście, który również polecam, bo zdradza więcej informacji o samym sprzęcie, na którym dzisiaj opieram ten materiał. Zasadniczo, w dużym uproszczeniu urządzenia oparte na technologii Mesh przekazują do siebie sygnał naszej sieci bezprzewodowej. Dzięki temu mogą pokryć zasięgiem nawet bardzo duże powierzchnie i łączyć się nawet z kilkudziesięcioma podobnymi jednostkami.

Dodatkowo jednostki Mesh zbudowane są, tak by powielać i wygłaszać zasięg dalej. Mesh stworzono z myślą o tym, by przełączanie się między jednostkami było błyskawiczne, proste i niezauważalne dla użytkownika. To właśnie kluczową rola, która odróżnia je od zwykłych extenderów. Jednostki Mesh odróżniają się również tym, że można ich podłączyć naprawdę sporo, co pozwoli dotrzeć sieci bezprzewodowej w każdy zakamarek naszego domu. Dodatkowo dysponują one również naprawdę spory zasięgiem. Przykładowe jednostki TP-Link Deco X50, które do mnie trafiły potrafią pokryć 230 m2 przestrzeni. Zastosowanie dwóch pokryje 420 m2 a trzech nawet 600 m2!

TP-Link Deco z systemem Mesh

TP-Link Deco X50

TP-Link ma w już od dawna w swojej ofercie urządzenia, które dają dostęp do technologii Mesh. W zasadzie to jest ich naprawdę sporo, bo to jednostki dostępowe w różnych konfiguracjach, a nawet routery DSL/ADSL i 4G+. Dodatkowo też w ofercie zadebiutowała jednostka stworzona z myślą o pracy na zewnątrz budynku — TP-Link Deco X50-Outdoor.

Oferta TP-Link oferuje pełen zakres sprzętu, który sprosta różnym wymaganiom i możliwościom budżetowym. Są tu droższe modele, przeznaczone dla najbardziej wymagających jak model X95, oraz te przystępniejsze cenowo jak X10, oraz X20. Producent przewidział też inne model, które wykorzystują też różne standardy sieci, a nawet technologię PLC.

Niedawno trafiły do mnie na testy TP-Link Deco X50 oraz TP-Link Deco X50-Outdoor. To właśnie ten ostatni stwarza wyjątkowe możliwości, wykorzystania siec bezprzewodowej również poza ścianami naszego domu. Więcej informacji o tych jednostkach dowiecie się z naszego poprzedniego tekstu.

Internet w ogrodzie

TP-Link X50-Outdoor

Ktoś może się zastanawiać, czy internet w ogrodzie jest naprawdę konieczny. Przecież można się bez niego obejść, a nawet jeśli na chwilę trzeba z niego skorzystać, to można użyć w tym celu smartfonu. Problem jest jednak większy.

Budując w domu sieć, nie ograniczamy się już jedynie do dostępu do Internetu. Teraz korzystają z niej również najróżniejsze urządzenia. Smart home to nie jedyna zależność. Z sieci korzystają obecnie również inne urządzenia jak systemy alarmowe, systemy zraszaczy, a nawet elektryczne rowery.

Do tego dochodzi również wygoda. Obsługa smart home — przykładowo domofonu, gdy jesteśmy na ogródku, to coś wspaniałego. Dużym komfortem jest też dostęp do internetu, zwłaszcza gdy posiada się system audio lub o dostęp do internetu proszą nasi goście.

Montaż

TP-Link Deco X50

Standardowe jednostki TP-Link Deco to urządzenia, które stworzono z myślą o pracy w domu. Są całkiem atrakcyjne, więc idealnie wtapiają się w przestrzeń nowoczesnych mieszkań i domów. Dodatkowo dzięki akcesoriom firm trzecich można je montować na ścianach, a nawet sufitach.

TP-Link X50-Outdoor

Patrząc jednak na jednostkę TP-Link Deco X50-Outdoor można mieć obawy przed jej instalacją na zewnątrz domu. To jednak całkiem niepotrzebne wątpliwości. Sprzęt sprzenia normę odporności IP65. Dzięki temu może pracować nawet podczas opadów silnego deszczu czy śniegu. Wytrzymuje też wysokie i niskie temperatury. System montażu przewiduje umieszczenie jednostki na ścianie za pomocą uchwytu na dwa wkręty lub przymocowanie na słupie, lub maszcie. Pozwala na to płytka, która posiada otwory na trytytki. Chociaż montowałem sprzęt tylko testowo (bo będę musiał go zwrócić) to stabilność mocowania nie budziła żadnych zastrzeżeń.

TP-Link X50-Outdoor

Warto tu też powiedzieć coś o samym zasilaniu. TP-Link Deco X50-Outdoor zasilany jest standardowo z sieci elektrycznej przy pomocy grubego i wysoce odpornego kabla. Nie jest on jednak przesadnie długi, sprawdzi się on gdy montujemy sprzęt na elewacji przy domu. Istnieje jednak również druga opcja. Sprzęt dysponuje wsparciem PoE. Dzięki temu można zasilać sprzęt za pomocą kabla enthernetowego jeśli nasz router dysponuje taką możliwością.

TP-Link X50-Outdoor

Konfiguracja

Najlepszą cechą systemów Mesh jest efektywność. Zaraz po niej jest jednak prostota konfiguracji. Chociaż jednostki Mesh od TP-Link stwarzają wiele możliwości konfiguracyjnych, to do ich uruchomienia niepotrzebna jest praktycznie, żadna specjalistyczną wiedzą.

TP-Link X50-Outdoor

W zasadzie całość podstawowej konfiguracji polega na podłączeniu głównej jednostki przewodowo do naszego routera i aktywacji urządzeń w aplikacji TP-Link Deco. Aplikacja ta daje pozwala stworzyć system Mesh, daje też dostęp do wielu dodatkowych możliwości, ale mimo tego dalej pozostaje prosta w obsłudze. Przy dodawaniu kolejnych jednostek, wystarczy poczekać na ich znalezienie, aplikacja sama zrobi za nas resztę.

To jednak niejedyna jej rola. TP-Link Deco daje również dostęp do wszystkich zaawansowanych opcji związanych z konfiguracją sieci. Dodatkowo aplikacja wprowadza również zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i kontroli rodzicielskiej.

Wrażenie końcowe

Dostęp do internetu w ogrodzie nie jest już przywilejem, do którego dostęp mają osoby z dużą wiedzą techniczną. Mogą się nim obecnie cieszyć niemal wszyscy, dzięki sporej efektywności i prostocie korzystania z technologii Mesh.

TP-Link X50-Outdoor

Wystarczą już zaledwie dwie jednostki TP-Link Mesh, aby świetnie pokryć zasięg w domu oraz na jego zewnątrz. Aby udało się jeszcze lepiej, TP-Link stworzył model Deco X50-Outdoor, który jest zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i posiada świetny system montażowy.

TP-Link X50-Outdoor

Prosta konfiguracja i duża efektywność pozwoliła mi pokryć 10 arowy ogródek stabilną i bezawaryjną siecią bezprzewodową. Skorzystałem na tym ja oraz moi znajomi, którzy nie muszą już polegać na internecie w smartfonie. Zyskał też na tym, mój system smart home, bo mogę go rozszerzyć o kolejne elementy w przyszłości jak oświetlenie zewnętrzne, systemy zraszające i alarmowe.

To bez wątpienia dobry sprzęt, który znacznie polepszy nasz komfort!