Chociaż czas wakacyjnych podróży, dla sporej części osób w naszym kraju dobiegł już końca, warto zastanowić się nad tematem samochodowych kamer. Jeśli zastanawiałeś się nad kupnem, ale ciągle nie wiesz, na co się zdecydować to mam kilka ciekawych propozycji w kategorii sprzętu premium.

Testowaliśmy już całą masę sprzętu w kategorii samochodowych kamer. Zebraliśmy to doświadczenie i przygotowaliśmy subiektywny ranking sprzętu w kategorii premium, który uda się kupić w kwocie do około 1000 zł. To nie był łatwy wybór. Zaraz to Wam wytłumaczę.
Zanim to jednak zrobię, należy się postawić tu mały „disklajmer”. Mam w domu dwie kamery samochodowe i jestem z nich zadowolony (chociaż patrząc na zwycięzcę naszego rankingu, z chęcią bym coś pozamieniał). Kamery dopierałem, według własnych kryteria, z których najważniejszymi są jakość obrazu, solidność wykonania oraz możliwości. Jest też coś, co całkiem zeszło na dalszy plan — to cena. Stwierdziłem, że bezpieczeństwo jej nie ma, więc nie powinna grać roli.

TOP5: Kamery samochodowe do 1000 zł

Teraz pora na wyjaśnienia. Z redaktorskiego punktu widzenia, bardzo trudno stworzyć taki ranking. O ile produktów na rynku jest od groma, to podobnie jak w przypadku naszego rankingu lodówek i pralek, ciężko spełnić podstawowe wymogi, które są niejako podstawą. Są nimi dostępność i cena. Ta pierwsza sprawia duży problem — bo w Internecie naprawdę można znaleźć wszystko. W praktyce towaru często nie ma ani na sklepowej półce, ani w wirtualnym sklepie.
Problemem jest również cena. Jej rozpiętość jest różna, zwłaszcza w przypadku małych marek pochodzących z Chin. Taki sprzęt często jest atrakcyjny i oferowany jest w niższej cenie, ale kosztem gwarancji, renomy czy obsługi serwisowej. Dodatkowo pojawia się na półkach, równie szybko co z nich znika. Przy dynamicznych cenach, które różnią się w zależności od sklepu, ciężko o uporządkowany wpis. Dlatego też cena będzie tu tylko wskaźnikiem, a nie kryterium wyboru.

1. Mio MiVue 955W

Długo zastanawiałem się nad tym wyborem. W sumie dlatego, że w Mio ma jeszcze w ofercie starszy model MiVue 886, który również imponuje funkcjami, ale jest nieco tańszy. Pisałem jednak, że dziś nie patrzymy na cenę, wybieramy wiec, najlepszych z najlepszych.

Mio MiVue 955W

Dobrze poznałem ten model, bo trafił on w moje ręce na testy. Mio MiVue 995W to chyba najbardziej kompletny sprzęt na rynku. Oferuje świetnej jakości obrazu dzięki przetwornikowi Sony Starvis. Nagrywa w 4k w 30 klatkach na sekundę a w HD przy 60 klatkach na sekundę. Obsługuje również tryb HDR.

W dodatkowych funkcji ma pełną obsługę ADAS, czyli systemów wspomagających bezpieczeństwo kierowcy. Są to na przykład alerty nagłego zmiana pasu czy zbyt bliskiej odległości do poprzedzającego nas samochodu.

Ten model jak każdy w zestawieniu posiada GPS. Jednak jako jeden z dwóch urządzeń w zestawieniu, wykorzystuje jego pełny potencjał. Chodzi tu o funkcję informowania o fotoradarach i odcinkowych pomiarach prędkości (w tym przypadku kamera ułatwi nam utrzymanie prędkości, jeśli na starcie sobie pofolgowaliśmy). Należy też wspomnieć, że można tu aktualizować bazy danych – jest to proste i bezpłatne! Co więcej, kamera ułatwi nam dostosowanie prędkości.

Mio MiVue 955W

Mio MiVue 955W można rozbudować również o dodatkowy moduł tylnej kamery (Mio MiVue E60) oraz specjalny zestaw zasilający (SmartBox III), który pozwoli jej działać również po zgaszeniu silnika. Daje to możliwość używania trybu parkingowego. Kamera wspiera również obsługę z aplikacją na smartfony.

Cena urządzenia to około 999 zł za wersję podstawową, oraz około 1200 do 1299 zł za wersję z dodatkową kamerą wsteczną.

Więcej informacji na stronie producenta.

2. Garmin Dash Cam 67W

Tu miałem wielki zgryz. Garmin tworzy świetny sprzęt i nie trzeba nawet tego argumentować. Niestety firma trochę odpuściła ostatnio rynek kamer samochodowych. Nadal oferowane są jednak 3 modele, które wprowadzono do sprzedaży około dwóch lat temu.

Garmin

Garmin Dash Cam 67W jak ustaliliśmy, nie jest nowym modelem. Nadal dotrzymuje on jednak tempa konkurentom. Cechuje się bardzo dobrą jakością obrazu, którą nagrywa w 4K. Wspiera też podstawową funkcjonalność systemów ADAS. Ma świetną minimalistyczną (i małą) obudowę. Co ciekawe, po podłączeniu do zewnętrznego zasilania i WiFi można poprzez aplikację na telefonie mieć podgląd na żywo z naszego samochodu.

To też drugi model, oprócz zwycięskiego Mio MiVue 955W, który oferuje GPS z powiadamianiem o fotoradarach oraz odcinkowych pomiarach prędkości. Gdyby ktoś preferował minimalizm — to ten model w jego odczuciu zdobędzie drugą pozycję w rankingu zamiast fikuśnego 70mai.

Cena urządzenia waha się od około 799 zł do  1299 zł. Dostępny jest również w wersji z dodatkową kamerą tylną.

Więcej informacji na stronie producenta.

3. Mio MiVue 886

Mio MiVue 886 to drugi produkt tego producenta w zestawieniu, jest jednak ku temu dobry powód. Chociaż sprzęt ten zadebiutował już jakiś czas temu, to wyróżnia się on naprawdę świetną funkcjonalnością.

Mio MiVue 886

Zasadniczo model ten udostępnia większość funkcji, które znajdziemy w modelu MiVue 955W. To między innymi obsługa GPS z powiadamianiem o kontrolach prędkości, systemy monitorowania bezpieczeństwa ADAS czy bezprzewodowa łączność ze smartfonami.

Model ten wyróżnia się jednak też kilkoma niecodziennymi cechami. Mio MiVue 886 to jedna z nielicznych kamer, które potrafią nagrywać wideo w trybie slow motion, w 120 klatkach na sekundę, pełnym HD. Dodatkowo model ten posiada bardzo jasną optykę z przysłoną f/1.7 oraz sporą matrycę w rozmiarze 1/1.8 cala. To wszystko wpływa na świetną jakość nagrywanego materiału.

Cena urządzenia to około 949 zł.

Więcej informacji na stronie producenta.

4. 70mai Dash Cam A810

70mai Dash Cam A810 to model bardziej stonowany. Tutaj producent nie zdobył się na implementację obrotowej obudowy, trybów AI oraz dodatków w stylu anime i cyberpunk. Nawigacja zebrała sporo pochwał za jakość nagrań i dobrą funkcjonalność.


A810RC12 1

Dash Cam A810 posiada przetwornik 4K oraz obsługuje nagrania z trybem HDR (czyli o poszerzonej przestrzeni barwnej). Model posiada GPS, ale ogranicza się on tylko do implementacji danych telemetrycznych w plikach z nagraniami. Szkoda!

Kamera wspiera systemy ADAS poprawiające nasze bezpieczeństwo. Co ciekawe model ten posiada port USB C, za co należy się duży plus. Dodatkowo kamerę można doposażyć w moduł kamery wstecznej oraz stałe zasilanie, co pozwoli cieszyć się trybem parkingowym. Kamera wspiera również obsługę z aplikacją na smartfony.

Cena urządzenia to około 849 zł oraz około 999 zł w zestawie z kamerą wsteczną.

Więcej informacji na stronie producenta.

5. Prido i9 4K

Prido przebojem wdarł się na rynek. Trochę pomogło to, że firma została założona w Polsce. Dlatego w menu, podczas wyboru języka możecie znaleźć język śląski. To urzekająca cecha sprzętu ;) .

prido

Prido i9 to najbardziej zaawansowany z modeli tego producenta. Posiada przetwornik Sony Starvis, który pozwala tak jak Mio nagrywać ładny i czysty obraz. Również ten model daje dostęp do systemów monitorowania bezpieczeństwa ADAS. Ma też GPS (ale również ogranicza się do implementowania danych telemetrycznych). Kamera wspiera również obsługę z aplikacją na smartfony.

Podobnie jak w przypadku konkurentów można dokupić do niego zestaw zasilania zewnętrznego oraz kamerę wsteczną. Co ciekawe model ten ma duży i ładny ekran dotykowy — co wyróżnia go względem pozostałych modeli.

Cena urządzenia to 999 zł.

Więcej informacji na stronie producenta.
//dzisiaj na dailyweb