W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić, że takie urządzenie mogłoby być obiektem westchnień menedżerów z całego świata. Bez nowego iPhone’a ani rusz, ale kiedyś było inaczej. Kiedyś legendą były telefony Blackberry z pełnowymiarową klawiaturą.

4 stycznia 2022 oznacza koniec wsparcia dla oprogramowania Blackberry. W związku z tym klasyczny telefon przestaje de facto istnieć, bo dostępne będą tylko te modele, w którym zainstalowany jest system od Google, czyli Android.

R E K L A M A

Koniec Blackberry

System Android natomiast jest tylko w modelach z ekranem dotykowym. Klasyczne, znane na całym świecie telefony Blackberry z pełnowymiarową klawiaturą posiadały swój oryginalny system, który od dzisiaj pozostaje bez wsparcia. Telefony te przestają po prostu działać.

Oficjalna informacja o zakończeniu systemu Blackberry pojawiła się 22 grudnia ubiegłego roku. Wydano wtedy oświadczenie, w którym podziękowano użytkownikom za lojalność i wieloletnie użytkowanie:

Od 4 stycznia 2022 urządzenia obsługujące starsze usługi i oprogramowanie za pośrednictwem połączeń lub Wi-Fi nie będą już działać, w tym w zakresie transmisji danych, połączeń telefonicznych, SMS-ów i funkcji alarmowych. Dziękujemy naszym wielu lojalnym klientom i partnerom na przestrzeni lat.

czytamy w oświadczeniu.

Telefony Blackberry w klasycznej odsłonie popularne były szczególnie wśród dyrektorów i bankierów. Główną zaletą była wspomniana klawiatura QWERTY i zaawansowane kalendarze. Urządzenie zostało błyskawicznie i skutecznie wyparte przez smartfony, a Blackberry nie dało rady walczyć z rozwojem tych drugich. Oczywiście przygotowano modele pod system Android, jednak w ten sposób Blackberry straciło swój urok i największy atut.

Klawiatura dotykowa nie jest już tym samym, a smartfony konkurencyjnych firm, chociażby Apple zajęły miejsce w kieszeniach biznesmenów i bankierów na całym świecie. Ostatnia wersja systemu Blackberry pojawiła się w 2013 roku i od tamtej pory użytkownicy nie doczekali się aktualizacji. Ostatni smartfon z logo BlackBerry został wydany natomiast w 2016 roku.

Teraz firma zajmuje się usługami programistycznymi, ale nie jest wykluczone, że kiedyś powróci z nowym modelem smartfona. To koniec pewnej ery, ale tylko pokazuje nam, jak bardzo w ostatnim dziesięcioleciu rozwinęła się branża mobile i nowych technologii. A Wy mieliście do czynienia z BlackBerry?