Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak skompletować technologiczny zestaw przetrwania. W dzisiejszych czasach może się to okazać koniecznością.

W jakich sytuacjach technologiczny zestaw przetrwania mógłby okazać się niezastąpiony? Jest co najmniej kilka scenariuszy. W moim przypadku, niezbędnik, choć w ograniczonej formie, kompletuję na każdy większy wyjazd poza miejsce zamieszkania. Dziś, w dobie rosnącego konfliktu na wschodzie, takie „zabezpieczenie” ma coraz więcej sensu. Choć może się wydawać, że skompletowanie odpowiednich elementów nie jest niczym wymagającym, w praktyce okazuje się, że można zapomnieć o wielu istotnych przedmiotach. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się przygotować poradnik, z którego dowiecie się, co zabrać ze sobą w razie zagrożenia oraz… w jaki sposób spakować przedmioty. Etui i organizery to konieczność. Do rzeczy.

R E K L A M A

Zestaw przetrwania ExpressVPN

Kompletujemy technologiczny zestaw przetrwania

Typuję, że lwia część czytelników w razie zagrożenia zabrałaby ze sobą smartfona, ładowarki, powerbank, notebooka i latarkę. Co z dodatkowymi nośnikami pamięci, adapterami, bateriami czy zegarkiem? Okazuje się, że skompletowanie odpowiedniego niezbędnika nie jest takie proste. Od czego należy zacząć? Wbrew pozorom, czynność rozpocząłbym od wyboru odpowiedniego opakowania. Tak, wszystkie przedmioty trzeba bowiem gdzieś schować, aby zapewnić im bezpieczny transport.

Torba, w której będziemy przechowywać większość naszych przedmiotów, powinna być trwała, aby skutecznie opierać się niesprzyjającym warunkom terenowym i pogodowym. Istotna będzie też wodoodporność. Jeśli do środka dostanie się woda, kurz lub błoto, nasze rzeczy mogą ulec uszkodzeniu, a tego byśmy z pewnością nie chcieli. Dobrą praktyką jest również zabranie ze sobą dodatkowych nieprzemakalnych woreczków oraz etui wypełnionych miękkim materiałem. Takowe mogą sprawdzić się w przypadku transportu delikatnej elektroniki oraz akcesoriów. Dobrze, co ze sprzętem? Wszak to on jest tutaj najważniejszy.

Zestaw przetrwania ExpressVPN

Smartfony i akcesoria

Większość z nas posiada smartfona i jest to bez wątpienia podstawowy przedmiot, który musimy ze sobą zabrać. To właśnie inteligentny telefon pozwoli nam na nawigowanie w terenie, kontakt z innymi, incydentalne korzystanie z latarki oraz rejestrowanie istotnych zdarzeń. Oczywiście, może dojść do sytuacji, w której sprzęt ulegnie uszkodzeniu. Możemy się do tego przygotować, zabierając ze sobą dodatkowy telefon. Jeśli możecie pozwolić sobie na nieco wyższy koszt, celowałbym nawet w telefon satelitarny. To idealne rozwiązanie, które uratuje nas tam, gdzie nie ma tradycyjnego zasięgu 3G, 4G lub 5G.

Jako że nie wiemy do końca, gdzie się znajdziemy i kiedy będziemy mieli dostęp do prądu, warto wybrać ze sobą dodatkowe powerbanki. Najlepiej takie, których pojemność przekracza 20 000 mAh. Nie może także zabraknąć uniwersalnego adaptera oraz kabli USB-A i USB-C. Dorzuciłbym także dodatkowe odporne na upadki etui zgodne z normą MIL-STD-810G. Według informacji zawartych na blogu ExpressVPN, należy również pamiętać o dokumentach i nośnikach danych.

Dokumenty, nośniki danych i „analogowe przedmioty”

Jak już ustaliliśmy, nie mamy pewności, gdzie dokładnie się znajdziemy. Może się okazać, że trafimy do innego kraju. Z tego powodu, technologiczny zestaw przetrwania musi zawierać nasze paszporty, akt urodzenia, przeróżne licencje i uprawnienia oraz potwierdzenie ubezpieczenia. Co ważne, koniecznie powinniśmy przechowywać je również w formie kopii zapasowej na powerbankach lub kartach pamięci. Przenośny magazyn danych pozwoli nam przechowywać dodatkowe pliki, z którymi nie chcemy się rozstawać. Mam tu na myśli na przykład zdjęcia, filmy czy choćby kopie zapasowe rozmów.

Zestaw przetrwania ExpressVPN

Wspomniałem już wcześniej o tak zwanych analogowych przedmiotach. Wróćmy do nich. Nawet jeśli elektronika jest dla nas priorytetem, pomocne w przetrwaniu okażą się również przedmioty, które nie wymagają zasilania. Przede wszystkim, warto pomyśleć o zegarku, najlepiej mechanicznym, w którego przypadku którego nie ma potrzeby wymiany baterii. Swoją drogą, takowe również powinny znaleźć się w naszym niezbędniku.

Tym, czego nie może zabraknąć w zestawie przetrwania, są narzędzia (zestaw śrubokrętów), nóż kieszonkowy oraz latarka. Pierwszy przedmiot może nam pomóc w drobnych naprawach, natomiast uniwersalność drugiego elementu docenimy w najmniej oczekiwanych momentach. Latarka rozświetli nam drogę w nocy. Pamiętajmy, że doświetlenie LED w smartfonie nie jest tak wydajne, jak sprzęt dedykowany rzeczonemu zadaniu. Podsumowując, poniżej znajdziecie małą ściągawkę z listą najważniejszych punktów, które powinny znaleźć się w technologicznym zestawie przetrwania.

URZĄDZENIA NA DANE

 • Pendrive z dokumentami
 • Karty pamięci

SMARTFONY I AKCESORIA

 • Smartfon
 • Zapasowy smartfon
 • Telefon satelitarny
 • Przewody
 • Ładowarki
 • Uniwersalny adapter

ENERGIA

 • Baterie
 • Powerbanki

NARZĘDZIA

 • Zestaw śrubokrętów
 • Nóż kieszonkowy
Zestaw przetrwania ExpressVPN
fot. ExpressVPN