Sonos zgodnie z obietnicą częstszych i systematycznych premier produktowych, dotrzymuje słowa. Niestety nie do końca na własnych warunkach, bo właśnie wyciekły zdjęcia i specyfikacje ich najnowszych głośników Sonos Era 300 i Sonos Era 100. Co o nich wiemy? Właściwie wszystko, prócz ceny.

Sonos to marka, której jestem wielkim fanem. Ich głośniki od lat sprawują pieczę nad dźwiękiem w moim domu, na co dzień zastępują domyślne głośniki w moim TV i równie często odtwarzają moje ulubione albumy muzyczne. Uwielbiam je za prostotę obsługi i przede wszystkim jakość dźwięku, który serwuje, bo na poziomie cywilnym biją na głowę wszystkie marketowe produkcje. W swoim niewielkim biurze wprawdzie role głównych głośników przejęły monitory studyjne od KRK, ale mój salon należy do Sonosa.

Kilka miesięcy temu Sonos zaprezentował nową, kompaktową wersję swojego subwoofera, o nazwie Sonos Sub Mini. Jest on wyraźnie tańszy od swojego większego brata. Teraz przyszedł czas na uzupełnienie oferty i przestrzeni między Sonos One a Sonos F2ive, a także stworzenie bezpośredniego konkurenta dla Apple HomePod 2 i rozwinięcie linii One. W nie do końca oficjalny sposób pojawiły się przecieki o nadchodzącej premierze Sonos Era 300 i 100.

Sonos
Sonos Era 300

Sonos Era 300 – pokochasz albo znienawidzisz

Sonos Era 300 to konstrukcja, o której z pewnością można powiedzieć, że wygląda dość ekscentrycznie. Osobiście ten kształt do mnie kompletnie nie przemawia, więc fanem raczej nie będę, ale aspekt wizualny to jedno, a drugie to specyfikacja, która zapowiada się naprawdę nieźle. Przez tę nietuzinkową konstrukcję, dźwięk będzie kierowany w czterech kierunkach, a sam głośnik ma być zaopatrzony w WiFi6, Bluetooth, AirPlay2. Będzie miało także wbudowane mikrofony i port USB-C. A jesli będziecie chcieli wykorzystać połączenie przez Eth, to Sonos zaproponuje adapter Eth -> USB-C.

Niestety zabraknie wsparcia dla Dolby Atmos, ale nie zostało ono kategorycznie wykluczone, za to jednak ma pojawić się do Apple’owskiego Spatial Audio.

Sonos Era 100 – zgraby entry level?

Sonos
Sonos Era 100

Sonos Era 100 w zamyśle ma zastąpić Sonos One. Niestety jego cena nie będzie odzwierciedlona, a jak zaznacza TheVerge głośnik ten ma być droższy od poprzednika. Nie będzie on miał także wspierać Spatial Audio, w przeciwieństwie do Era 300. W zamian jednak dostaniemy dwa głośniki wysoko tonowe (w Sonos One był jeden), a także lepszą jakość niskich tonów.

W specyfikacji pojawi się Bluetooth czy USB-C. Cena ma oscylować około 250 USD (Sonos One 219 USD). Różnica w cenie nie jest ogromna, a jeśli zyskujemy lepszy dźwięk, to z pewnością te 30 USD będzie warte dopłaty.

Nowości od Sonos: Ray i Roam w nowych kolorach

Czekamy na oficjalne informacje od marki Sonos, które pojawić się mają w okolicach marca. Osobiście czekam cierpliwie na słuchawki sygnowane amerykańską marką i wierze, że ten moment w końcu nastąpi (były nawet przecieki w sprawie słuchawek Sonos). Zastanawiam się, jak wygląda sprzedaż nowych produktów wśród aktualnych klientów, bo mam wrażenie, że jak w przypadku słynnego karabinu, sprzęt jest tak dobry, nie starzeje się, że nie ma potrzeby kupować nowego. Co bardzo mi pasuje, choć nie wpisuje się w trendy producentów, którzy chętnie zajrzeliby do mojego portfela.